Kredītreitinga aģentūru uzraudzību nepieciešams veikt vienoti, uzskata Eiropas Savienības amatpersonas.
Reitinga aģentūru sniegto informāciju izmanto investori, lai novērtētu ieguldījumu risku. Šīs aģentūras ir neatsveramas finanšu tirgu stabilitātes nodrošināšanai, un tām ir milzīga ietekme uz kredītu pieejamību un izmaksām. Kredītreitinga aģentūras ir saņēmušas kritiku par finanšu krīzes veicināšanu, nepietiekami novērtējot risku, un pēdējā laikā arī par rīcību, kas sekmējusi Grieķijas parādu krīzi.
Līdz šim finanšu uzraudzība pārsvarā tika veikta valsts līmenī. ES amatpersonas norāda, ka jaunajā sistēmā jāizveido Eiropas uzraudzības iestāde, kas tieši un ekskluzīvi pārraudzītu ES reģistrētas kredītreitinga aģentūras, arī ārpus ES robežām reģistrētu aģentūru filiāles, kas atrodas Eiropā. Jāatgādina, ka trīs pazīstamāko aģentūru – Fitch, Moody's un Standard & Poor's – galvenās mītnes ir Ņujorkā.
Saskaņā ar iesniegtajiem priekšlikumiem uzraudzības iestādei, kurai vajadzētu sākt darboties 2011. gadā, būtu pilnvaras sākt izmeklēšanu, veikt pārbaudes un piemērot naudas sodus. Kredītiestādēm, bankām un ieguldījumu uzņēmumiem būs jāsniedz informācija aģentūrām, kuru pakalpojumus tie neizmanto, lai tās varētu izstrādāt neatkarīgus vērtējumus.
Pastāv uzskats, ka ar aģentūru centralizētu uzraudzību varēs uzlabot bankas operāciju pārredzamību, paaugstināt ieguldītāju aizsardzību un palielināt konkurenci kredītvērtējumu jomā.
«Vai ir normāli, ka šādā jūtīgā sfērā, kur ir liela iespēja nonākt interešu konfliktā ir tikai trīs dalībnieki?» jautā Eiropas Komisijas prezidents Hosē Barozo. «Turklāt vai ir normāli, ka visi no tiem ir no vienas valsts?»
Vācijas finanšu ministrs Volfgangs Šauble iepriekš sacīja, ka atbalsta Francijas ierosinājumu izveidot Eiropas konkurentus ASV reitingu aģentūrām, uzsverot, ka šis oligopols ir jāpārtrauc, raksta Bloomberg.