Ilggadēja pazīšanās ar ietekmīgiem cilvēkiem, t.sk. Aināru Šleseru un aizturēto Vilni Štramu, iespējams, līdzējusi Merkam kļūt par Latvijas lielāko būvfirmu.
Ilggadēja ceļu krustošanās ar savās jomās ietekmīgiem cilvēkiem, tostarp satiksmes ministru Aināru Šleseru, bijušo Rīgas domes darboni, patlaban par iespējamo kukuļņemšanu aizturēto Vilni Štramu, iespējams, sekmējusi apjomīgu projektu gaitu un ļāvusi Ivara Geidāna vadītājam SIA Merks no kompānijas ar dažu miljonu latu apgrozījumu kļūt par Latvijas lielāko būvfirmu ar 60 milj. Ls apgrozījumu un vairāku miljonu Ls peļņu. Vienlaikus ar projektu virzību arī atbalstu sniegušajiem draugiem finansēs un biznesā veicās labi. Piem., A. Šlesers ticis pie simtiem tūkstošu eiro, bet Viļņa Štrama jaundibināta firma tiek pie lieliem pasūtījumiem, piem., Arēnas Rīga teritorijas attīšanas. Merka vērienīgie darījumi vairākkārt presē pētīti un vairākas no šīm personām, ar kurām ceļi krustojušies, t.sk. A. Šlesers, noliegušas jebkādu interešu lobēšanu un samaksu par to.
Kāds stāv aiz muguras
Šobrīd par iespēju būvēt Gaismas pili cīnās Merks un tā mātes uzņēmums Igaunijas Merko Ehitus, pret kuru ierosinātā korupcijas skandāla dēļ Merks ir izslēgts no pretendentu loka. Db jau rakstīja, ka Merks, iespējams, apejot Jaunos Trīs brāļus ar pagaidām lētāko piedāvājumu, cer tomēr uz sarunām ar valdību. Zīmīgi, ka pagājušā nedēļā, tiekoties ar Latvijas premjeru Ivaru Godmani, Igaunijas kolēģis Andrus Ansips aizstāvēja Merko Ehitus. Joprojām nav skaidrs, kā Merkam izdosies, tāpēc Db pievērsa uzmanību diviem iepriekšējo sešu gadu lielākajiem un skaļākajiem projektiem - Saules akmenim un Arēnai Rīga. Merks pie šo projektu būvniecības un līdzīpašnieka statusā nokļuva gandrīz pēc vienādām shēmām. Notikumu raksturs bija līdzīgs - Merks gandrīz vienmēr no ceļa nostūma projektu sākotnējos attīstītājus. Tomēr gandrīz visos šajos darījumos Merkam ceļi krustojas ar pāris ietekmīgām personām.
Jaunā gaismā
Turklāt pēc KNAB veiktām vairāku Rīgas domes atbildīgo personu aizturēšanām aizdomās par kukuļņemšanu, tostarp bijušā RD Attīstības departamenta vadītāja Viļņa Štrama, lietas sāk parādīties citā gaismā. Db jau informējis, ka celtniecības kompānija Merko Ehitus iejaukta zemes maiņas skandālā Igaunijā, kas izcēlās 2006. gadā, kad atklājās, ka, apmainot dabas aizsardzības teritorijās esošu privātu nekustamo īpašumu pret valstij piederošu nekustamo īpašumu, notikušas plašas nelikumības. Igaunijā ir ierosināta krimināllieta par vairākkārtēju kukuļdošanu, kurā aizdomās turamais ir gan uzņēmums Merko Ehitus, gan tā uzraudzības padomes priekšsēdētājs Tomass Annuss. Krimināllietas materiāli apkopoti 200 sējumos, lietā ir veikta pirmstiesas izmeklēšana, un tā nodota Igaunijas ģenerālprokuratūrai turpmāko tiesisko darbību veikšanai. Ja uzņēmuma vaina tiks pierādīta, tam var draudēt ne tikai naudassods, kas var sasniegt pat 11 milj. latu, bet arī iespējama uzņēmuma likvidēšana piespiedu kārtā.
Visi aizdomu ēnā
«Man liekas, ka korupcija Igaunijā un pie mums ir nedaudz citādāka. Igaunijā, lai nonāktu korupcijas ēnā, pietiek ar to, ka domās esi pieļāvis iespēju veikt koruptīvas darbības. Pie mums vajag divus koferus ar naudu, tad esi korumpants," domā Merka vadītājs Ivars Geidāns. Viņš atzina, ka "neviens šajā zemītē nav bez grēka, katram maziņš grēciņš ir. Kur saka, ka nav, tad, izrādās, ir divi. Valsts ir tik maza, ka viens otru pazīstam. Aizej pie pazīstama, saki: palīdzi man, es palīdzēšu Tev. Kur tā korupcija ir? Robeža tāda nenoteikta,» tā viņš. I. Geidāns atgādināja, ka Igaunijas gadījumā ar Merko Ehitus nauda nefigurēja, bija lēmumi. "Pie mums pār jebkuru var būt korupcijas ēna, esmu pārliecināts. Arī par mani," atzina I. Geidāns. Pēc viņa domām, līdz ar vairāku RD deputātu aizturēšanu panākts patlaban ir viens - ierēdņi baidās pieņemt pozitīvus lēmumus. "Nesoda tikai tos, kas neko nedara,» tā viņš. «Merkam ir tik daudz labvēlīgu lēmumu 12 darbības gadu laikā, ļoti daudz. Jāiet, jāsarunā, jāpārliecina, kas aizņem ļoti lielu laiku. Sistēma nav efektīva, salīdzinot ar situāciju 10 gadus atpakaļ, tad notika ātrāk. Bija, protams, arī citi apjomi, bija citi projekti,» klāstīja I. Geidāns, atzīstot, ka Arēnas Rīga ziņā ēnu varētu būt gana daudz. «Bet, ja paskatās, kā Merks tika. Būvnieki, kas apņēmās izdarīt - atteicās. Mēs gājām uz tiem pašiem noteikumiem,» tā I. Geidāns. Par to kāpēc beigās Merks izrādījās vienīgais halles cēlājs, I. Geidāns pauda viedokli, ka Merks bija izdevīgākā situācijā. «Esam starptautisks uzņēmums, bet, no otras puses, labi jūtamies vietējā tirgū, labi pārzinām situāciju. Ar Arēnu bija liels risks, jautājumi - termiņš, skaņojumi, projekti - jāsāk no nulles. Bija labi jāzina vietējie apstākļi, ir vai nav iespējas veikt saskaņojumus, komunikāciju pieslēgumus, daudz jautājumu. Ārzemniekiem, kas šo situāciju nepārzina, būtu pašnāvība mesties iekšā," klāstīja I. Geidāns. Viņš atzina, ka Arēna Rīga kopumā Merkam nesusi peļņu, tāpat arī Saules akmens projekts. Arēnas Rīga gadījumā Merks ir plusos zemes dēļ, kurai cenas pērn turklāt strauji kāpa. Runājot par iespējām strādāt tālāk, I. Geidāns pauda viedokli, ka RD lēmumu pieņemšanu būtu nepieciešams decentralizēt, jo līdz šim lēmumu pieņemšanas mehānisms bija centralizēts, bija dažu cilvēku rokās."It kā daudz sēdes, bet faktiski lēmumus pieņēma daži cilvēki," tā viņš. To, vai V. Štramu aizturēja pamatoti, I. Geidāns nezināja teikt. "Neņemos spriest. Nav jau īsti informācijas nevienam, kas noticis. Es nevienam koferi ar naudu neesmu devis. Bet es neizslēdzu korupcijas aizdomas, jo man ir palīdzējuši. V. Štramu pazīstu no tiem gadiem, kad strādāju citā darba vietā. Viņš bija jauns arhitekts, kas no Liepājas nāca iekarot Rīgu, vadīju kompāniju, kas deva pirmo pasūtījumu V. Štramam, kuru pazīstu no 1995. gada. Man liekas pilnīgi kaut kā nereāli, ka viņš [V. Štrams] varētu pieprasīt naudu par kaut ko," tā I. Geidāns.
Merkam dažādi darījumi
Merkam savulaik bijuši arī citi skandalozi partneri, piem., 1998. gadā uzņēmums, cerot uz biznesa apjomu pieaugumu, iesaistījās darījumā ar SIA Palasts, kas bija saistīts ar Igaunijā arī skandālos iepīto pazīstamo itāļu biznesmeni Ernesto Preatoni.
Interesanti, ka 2005. gadā I. Geidāns kļuva par Zaķusalas Estate valdes priekšsēdētāju, stājoties Viestura Koziola vietā. Tas tāpēc, ka Merks pārņēma Zaķusalas Estates, par 50 % samaksājot 9,391 milj. eiro, no kuriem 8,45 milj. eiro veido kompānijas iepriekš izsniegtais aizdevums, bet atlikusī samaksa bijušajiem akcionāriem tikusi maksāta naudā. Zaķusalas Estates, kur V. Koziolam pieder 33 % daļu, pieder tiesības uz zemi Zaķusalā.
Zaķusalas teritorijas apbūvē plānots ieguldīt ap 500 milj. eiro. Vēlāk par šī uzņēmuma valdes priekšsēdētāju kļuva Mārtiņš Pevko, kurš savukārt V. Štrama 2005. gada ienākumu deklarācijā figurē kā 150 tūkst. eiro maksātājs par kapitāldaļām.