Konservatīvie pensiju plāni saviem investoriem Latvijā zaudējuši kaudzi naudas. Tas ir, nemaz nerunājot par šī brīža vairāk nekā šausmīgā visu krājēju bieda un ienaidnieka – inflācijas – nodokli.
Šī gada pirmajā pusē bedrē vēlās cenas pasaules lielākajos akciju tirgos. Turpinoties vasarai, akciju cenas atguvušās, lai gan pārliecību, ka šis pieaugums būs noturīgs, diez vai uz visu ekonomikas un ģeopolitisko problēmu fona var raksturot kā ļoti spēcīgu. Centrālajām bankām sākot karot ar inflāciju, augstāk ceļojušas arī parādu procentu likmes.
Ja, piemēram, Vācijas 10 gadu termiņa obligāciju ienesīgums pagājušā gada nogalē bija negatīvs un atradās pie -0,4% atzīmes, tad tagad tas atrodas pie 1,32%. Savukārt ASV 10 gadu termiņa obligāciju ienesīgums pakāpies no 1,4% virs 3% līmeņa. Ja obligāciju ienesīgums aug, tad sarūk šo vērtspapīru cena. No šī visa var secināt, ka bijis maz vietu, kur no cenu krituma šogad noslēpties.
Tradicionāli akciju un obligāciju virzienā naudu plūdina pensiju fondi. Attiecīgi to sniegums demonstrē visai nepatīkamus mīnusus. Droši vien tālu no patiesības nebūtu teikt tā, ka visdrausmīgāk izskatās tieši konservatīvie šādi pensiju fondi. To cenas sarukušas sevišķi strauji. Attiecīgi te var izcelt, ka šādi pensiju plāni bieži tiek pasniegti kā droši un pasargāti no lielām cenu izmaiņām. Tādēļ tie parasti tiek reklamēti gados vecākiem cilvēkiem, kuriem pensionēšanās vecums ir tuvāk. Tam pamatā ir doma, ka tad šādu ieguldītāju mūža pensiju uzkrājumu vienā mirklī nepazudina kāds spējš akciju cenu krahs. Tikmēr tagad redzams, ka daudzu Latvijā darbojošos konservatīvo pensiju plānu ienesīgums ir bijis visai bēdīgs. Tas liek uzdot zināmus jautājumus, cik tad patiesībā šādi ieguldījumi ir stabili, droši un – kā reklāmās – it kā pasargātāki no straujākām cenu izmaiņām un tā joprojām.
Visu rakstu lasiet 30.augusta žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!