2. pensiju līmeņa zaudējumi ilgtermiņā nav kritiski, Eiropas Centrālās bankas likmju celšanas politika, kas izraisījusi obligāciju vērtības kritumu, pilnībā izlīdzināsies trīs līdz piecu gadu laikā, intervijā apgalvo Finanšu nozares asociācijas Kapitāla tirgus komitejas līdzpriekšsēdētājs un Citadele bankas CBL Asset Management valdes priekšsēdētājs Kārlis Purgailis.
Vislielākās problēmas no akciju un obligāciju tirgus svārstībām ir pensionāriem, kuri pensijā dosies tuvākajā laikā, kuriem 2. līmeņa pensijas kapitāls obligāti jāizņem, jo Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra tehnisku iemeslu dēļ nedod iespēju to atlikt.
Jau kādu laiciņu dažādos 2. līmeņa pensiju plānos portālā manapensija.lv cilvēki var redzēt procentus ar negatīvu zīmi. Ko tas nozīmē?
Pensiju 2. līmeņa ieguldījumu plāni ir kolektīvs finanšu aktīvu kopums, kur daudzu iedzīvotāju pensijas uzkrājums tiek apvienots vienā lielumā. Ir ļoti stingra regulācija, kur un kā šo naudu drīkst ieguldīt. Lielākā daļa no visas uzkrātās naudas tiek ieguldīta uzņēmumu akcijās, kā arī parādu vērtspapīros, kuru emitenti ir centrālās valdības vai arī lielās korporācijas.
Šīs divu aktīvu klases veido lielāko daļu no ieguldījumiem. Ir alternatīvo ieguldījumu fondi, kuri iegulda jaunuzņēmumos vai, piemēram, nekustamo īpašumu mežu iegādē. Latvijā tie pensiju plāni, kas investē alternatīvajos ieguldījumu fondos, to dara, lai iegūtu ekspozīciju Latvijas ekonomikā, jo mūsu pašu kapitāla tirgus ir vāji attīstīts. Proti, iespēja ieguldīt vietējā ekonomikā ir caur alternatīvajiem ieguldījumu fondiem. Pēc šī ievada, kad esam sapratuši, kas ir pensiju nauda un kur to iegulda, varam ķerties pie portāla manapensija.lv datu apskates. Tātad katrs ieguldījumu plāns ir īpašuma tiesības uz kaut kādiem finanšu instrumentiem, kuros plāns investē. Šīs īpašuma tiesības tiek pārvērtētas katru dienu pēc to patiesās vai tirgus vērtības. Dienas beigās ņem katras akcijas, obligācijas tirgus cenu, un tiek aprēķināta kopējā vērtība. Finanšu tirgiem svārstoties, arī kopējā vērtība svārstās. Tabula portālā manapensija.lv parāda katra ieguldījumu plāna vienas daļas vērtības svārstību.
Konkrēti - ko nozīmē mīnusi, tie procenti, kas redzami zem ailēm “viens gads”, “trīs gadi” utt.?
Ir paņemta vakardienas plāna vērtība un salīdzināta ar vērtību pirms sešiem mēnešiem, viena gada, trīs gadiem, pieciem gadiem, desmit. Respektīvi, tas ir salīdzinājums pret šo daļu vēsturisko vērtību pirms kāda laika.
Savā viedoklī Dienas Bizness 15. novembrī pieļāva domu, ka pagātnes dati paredz nākotnes ķezu, proti, ja šodien redzam 10% kritumu pret pagājušo gadu, tad pēc gada arī varētu sagaidīt līdzīgus zaudējumus. Kādēļ tā nevar domāt?
Tas, ka šobrīd redzam tādus mīnusus, neparedz, ka pēc laiciņa mīnusi būs tādi paši. Portālā manapensija.lv redzams retrospektīvs skatījums. Ņemot vērā, ka finanšu tirgi svārstās un ir atkarīgi no globālās ekonomikas, tad ir pamatotas cerības, ka ilgākā termiņā vērtība pensiju plānam pieaugs un pārsniegs vēsturisko vērtību. Ja paraugāmies uz kopējo pasaules ekonomikas izaugsmi, tad kopumā tā tiecas uz augšu, protams, ar recesijas posmiem. Finanšu instrumenti ir gluži kā ekonomikas spogulis globālajai ekonomikai. Tas, ka šobrīd kādu obligāciju novērtējam zemāk, nekā tas bija pirms gada, diviem vai trim, principā nenozīmē, ka šis novērtējums ir realizēti zaudējumi pēc laika, ja vien šo obligāciju nepārdod tieši šajā zemākajā vērtējuma punktā. Savukārt uzkrājēja gadījumā atruna ir, ja vien cilvēks neiet pensijā tieši šobrīd un viņam nav jāizņem līdzekļi.
Visu rakstu lasiet 6.decembra žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!