Cilvēki man bieži vaicā, kāds ir izcila konjaka radīšanas noslēpums, ciemojoties Latvijā sacīja konjaka nama Camus prezidents Sirils Kamī (Cyril Camus).
«Uz šo jautājumu man neizsīkstoši patīk atbildēt, citējot manu tēvu Žanu Polu Kamī (Jean Paul Camus), kurš reiz teica: Radīt izcilu konjaku ir ļoti vienkārši. Viss, kas Jums ir nepieciešams ir izcils vectēvs, dižens tēvs, kuri ir radījuši konjaku ilgi pirms jums un, kuri ir ziedojuši tam visu savu dzīvi,» viņš smej.
«Mēs nākam no vienkāršas vīndaru ģimenes un mans vecvecvectēvam bija vīna dārzi, un viņš sākotnēji ieguva vīnu, pēc tam – konjaku. 1863.gadā viņš izlēma, ka vēlas piedāvāt konjaku, kas pilnībā atbilstu viņa priekšstatam, kas ir labs konjaks,» stāsta konjaka nama īpašnieks.
«Šī vēlme saglabāt neatkarību lai varam klientiem piedāvāt konjaku kas pašiem patīk, pastāv jau 153 gadus». Mainoties paaudzēm, katra jaunā paaudze sniedz savu ieguldījumu konjaka tapšanā un turpina to uzlabot.
«Katrs reģions Konjakas apgabalā atšķiras ar savu raksturu, un arī mums, veicot konjaka un vīna destilāciju, ir īpašas ģimenes metodes, kādā veidā izcelt konjaka aromāta potenciālu. Arī mucas mēs izmantojam tādas, kas kalpojušas konjaka uzglabāšanai un arī ar to palīdzību izceļam aromāta potenciālu,» piebilst S. Kamī.
Camus izstrādājis jaunu konjaka izturēšanas metodi, kas palīdz palielināt aromāta buķeti. Iegūtais konjaks būs atkarīgs no ļoti daudziem apstākļiem – no vīnogām, mucas un citiem, skaidro viņš.
Tieši konjaka izturēšana ozolkoka mucā ir maģiskais elements. Izturot to ozolkoka mucā jauno konjaku izdodas padarīt maigāku, saldenāku. Konjaks tiek izturēts 10 vai pat 50 gadus un šo gadu laikā kļūst maigāks. Izturēšanas laikā daļa konjaka izgaros no mucas, bet daļa – iesūksies tās sieniņās. Tā ir savstarpēja iedarbība – konjakā nonāk ozolkoka mucas aromāts, savukārt daļa konjaka iesūcas mucā.
Konjaka mucā aptuveni 18-20 litri konjaka spirta iesūcies mucas sienā. Sildot mucu, daļu no konjaka, kas iesūcies mucas sieniņā, dabū ārā. Tie ir tikai daži centilitri no mucas, ko iegūst sildot.
Tas nozīmē - pirms apdedzināšanas konjaks atrodas mucā, tad to izlej ārā, bet, kad sāk izdalīties mucas sieniņās esošais konjaks, tad izlieto konjaku atkal ielej mucā un vēl kādu laiku iztura. Rezultātā izveidots jauns konjaka veids Camus Extra Dark& Intense, kuru šogad konjaka nams sāka tirgot visā pasaulē, kura cena patlaban ir 500 eiro.
Šo metodi izstrādājis tieši Camus konjaka nams.
Kamī ģimenei piederošie vīnogu dārzi - Borderies aizņem 180 hektārus. Gadā tiek pārdoti 4,4 miljoni litru vīnu un stipro alkoholisko dzērienu, no kuriem 95% apgrozījuma veido ieņēmumi starptautiskos tirgos. (43% - Āzija, Klusais okeāns, ziemeļi, 42% - Eiropa, Tuvie Austrumi un Āfrika, 15% - Amerika).
Kamī konjaka nams ir 5.lielākais pasaulē un starp lielākajiem konjaka namiem tas ir vienīgais, kas pieder vienai ģimenei. Sirils Kamī ir piektās paaudzes pārstāvis, kas vada šo namu.
Konjaka radīšana ir māksla un vienlaikus ilgtermiņa ieguldījums. Konjaku, ko mēs pārdodam šodien, destilēja mans tēvs, savukārt konjaku, ko destilēju es, pārdos mani bērni, stāsta S. Kamī.