Aptuveni 200 miljonus eiro vērtais koksa rūpnīcas projekts Liepājā novedis pie akcionāru savstarpējā konflikta, kuru tie gatavojas risināt Vācijas tiesā.
Viens no a/s HRC Libau akcionāriem, Krievijas pilsonis Nikolajs Hodoss uzskata, ka viņš un akcionāri no Vācijas ir nelikumīgi atstādināti no projekta, aizmuguriski samazinot viņu akciju skaitu un liedzot aktuālo informāciju. Hodoss arī parakstījis pilnvaru, kas ļaus Vācijas firmai BCS Consult pārstāvēt viņu tiesā Vācijā un iesniegt septiņas prasības pret pārējiem HRC Libau akcionāriem, preses konferencē Liepājā informēja N. Hodoss, kurš bija ieradies no Krievijas, pēc paša teiktā, speciāli uz preses konferenci.
Pārējie akcionāri, kuri uzņēmumu reģistrā parādās kā divas ārzonas firmas, aizmuguriski izlēmuši par slēgtu akciju emisiju aptuveni 2,5 miljonu latu vērtībā. Emisijas rezultātā vācu investoriem akciju skaits no vairāk nekā 30% sarucis līdz niecīgai daļai, savukārt Hodosa akciju skaits no vairāk nekā 10% sarucis līdz daļai, kas mazāka par vienu procentu.
N. Hodoss uzsvēra, ka zina, kas ir pārējie akcionāri, taču, nebūdams jurists un nezinot Latvijas likumdošanu, atzina, ka baidās tos nosaukt.
Preses konferencē pēc paša iniciatīvas piedalījās arī Liepājas uzņēmējs Viļus Rozga, naktskluba Big7 īpašnieks, aizstāvot projekta ideju, taču nepaskaidrojot savas intereses tajā.
Savukārt Liepājas domes opozīcijas deputāte Elita Kosaka, kura iepriekš vērsās tiesā ar prasību apturēt domes lēmumu par atbalstu projektam, preses rīcībā nodeva vēstuli, ko esot sūtījusi Vācijas komercsabiedrība Rheinisch – Westfaelishce Leasing GmbH. «Firma Rheinisch – Westfaelishce Leasing GmbH projektam HRC Libau ir atradusi investoru, kurš ir gatavs Jūsu rīcībā nodot visu nepieciešamo kapitālu. Bet nenopietno Povara kunga aktivitāšu dēļ investors patreiz ir atkāpies un gaida, lai projekts tiktu sastādīts saimnieciski korekti,» teikts notariāli apstiprinātajā vēstules tulkojumā, norādot, ka investors būtu gatavs iesaistīties, ja projektu pārveidotu atbilstošā līmenī.
HRC Libau vairākuma akcionāru oficiālo viedokli par preses konferencē izskanējušajiem apgalvojumiem uzņēmuma pārstāve Anita Lancmane solīja publiskot tuvākajā laikā.
DB jau iepriekš vēstīja, ka a/s HRC Libau vainoja E. Kosaku par 200 miljonu eiro vērtā projekta apdraudēšanu, jo tiesvedības dēļ neesot laikā sākta energokompleksa būvniecība. Līdz ar to tā nespēs īstenot plānotās koksa piegādes 2013. gada pavasarī. Projekta pārstāvis I. Povars apgalvoja, ka ir noslēgti līgumi par rafinētā koksa ražotnes tehnoloģiju piegādēm ar Vācijas uzņēmumu Uhde ThyssenKrupp un tehnoloģisko vadības sistēmu piegādātāju Vācijas Siemens AG.