Kokosriekstu eļļa izgājusi no modes, un tas liek sarukt tās cenai
Dažādu pārtikas izejvielu cena preču biržās mēdz svārstīties visai strauji. Šo procesu var ietekmēt, piemēram, ražu noteicošie laika apstākļi, kas pēc savas būtības ir visai neparedzami. Tiesa gan, dažkārt kāds pārtikas produkts arī iziet no modes, kas nozīmē, ka palicis milzīgs tā piedāvājums uz sarūkoša pieprasījuma fona. Interesanti, ka viena no šādām izejvielām pēdējā laikā ir kokosriekstu eļļa, kuras cena 12 mēnešos ir sarukusi aptuveni uz pusi. Pasaules Bankas apkopotā informācija liecina, ka vairumtirdzniecības cena kokosriekstu eļļai pagājušā gada nogalē paslīdēja zem 800 ASV dolāru atzīmes par tonnu, kas ir gandrīz par 60% mazāk nekā 2017. gada vasarā.
Šāds cenas kritums skaidrojams ar to, ka vairākas organizācijas, piemēram, Amerikas Sirds asociācija vērsusi uzmanību uz augsto tauku saturu šajā eļļā un apšaubījusi tās pozitīvo ietekmi uz veselību. Tāpat tiek skaidrots, ka pēdējā laikā sarukusi vēl citu eļļu un arī naftas cena, kas daudziem licis apsvērt alternatīvas (kokosriekstu eļļa bieži tiek izmantota arī kosmētikas ražošanā). Piemēram, naftas cenai sarūkot, salīdzinoši neizdevīgāk/dārgāk ir no kokosriekstiem ražot biodegvielu.
The Wall Street Journal ziņo, ka parasti kokosriekstu eļļa no augļa tiek atdalīta ar ķīmijas palīdzību. Tiesa gan, pēc šāda produkta, kas neietver šādu ķīmisko intervenci, vēl nosacīti nesen bijis samērā liels pieprasījums. Proti, no 2012. gada kokosriekstu eļļas cena pieauga, jo tā pārsvarā tika uzskatīta par cilvēkam veselīgu un daudz tika pievienota, piemēram, kafijai, kokteiļiem, saldējumiem utt. Kokosriekstu audzētāji Filipīnās, kas ir viena no lielākajām to eksportētājām pasaulē, liekot likmi uz lielo pieprasījumu, sastādīja gigantiskas kokospalmu plantācijas (jeb palielināja piedāvājumu).
Daudz kas šajā ziņā mainījās 2017. gadā, kad ASV veselības organizācijas tā pamatīgāk sāka apšaubīt kokosriekstu eļļas veselīguma stāstu. Tika norādīts, ka tā satur 82% piesātināto tauku un šī eļļa ir atbildīga par tā saucamā sliktā holesterīna rašanos. «Pieprasījums pēc šīs eļļas ir sasniedzis savu virsotni. Eksotisko eļļu trendi kustas uz to pusi, kas spēj pievērst acīgo patērētāju uzmanību. Pašlaik topā ir avokado eļļa,» WSJ skaidro šādu eļļu tirgoņa Godrej International pāstāvji.
Visu rakstu Meklē, kas veselīgāks lasiet 18. janvāra laikrakstā Dienas Bizness. Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!