«Ekonomikas struktūra ir tāda, ka, pat sākot pieaugt, tā «neaprīs» pašreizējos bezdarbniekus,» intervijā laikraksta Diena izdevumam SestDiena brīdina sociālantropologs, Stratēģiskās analīzes komisijas priekšsēdētājs Roberts Ķīlis. Viņš arī prognozē, ka tuvāko gadu laikā augstākā izglītība Latvijā izies cauri šokam.
Atbildot uz SestDienas jautājumu: «Vai komisijā esat konstatējuši procesus, kurus novērst mums nav iespēju?», R. Ķīlis stāstījis: «Jā. Emigrācija tuvāko gadu laikā neapstāsies. Ekonomikas struktūra ir tāda, ka, pat sākot pieaugt, tā «neaprīs» pašreizējos bezdarbniekus. Tas nozīmē, ja esat bezdarbnieks, jums ir risks tādam būt ilgi. Vēl ir skaidrs, ka tuvāko gadu laikā augstākā izglītība izies cauri šokam. Vidusskolēnu skaits samazināsies, un viņi turklāt migrēs prom uz citu valstu augstskolām. Tātad Latvijā vairs nebūs 59 augstākās mācību iestādes. Paliks labi, ja puse, jo šādu sistēmu uzturēt var tikai tad, ja kāds aizdod naudu, bet aizdos tikai tam, kam ir redzējums.
Arī tas, ka kļūstam veca sabiedrība, ir negrozāms fakts. Eiropā ir rēķināts, cik cilvēku vajag ievest, lai 2050.gadā saglabātu pašreizējo vecuma proporciju. Iznāca, ka jāieved 1,4 miljardi - gandrīz trīs Eiropas.»
Uz izdevuma piebildi, ka «argumentu par labu dzīvošanai Latvijā paliek arvien mazāk», R. Ķīlis atbildējis:
«Nebūt ne! Te ir forši cilvēki, ļoti kvalitatīva daba! Esam maza tautiņa, kurai tomēr ir sanācis iegūt gan savu valsti, gan tikt Eiropas Savienībā, izķepuroties līdz 50 turīgākajām pasaules valstīm. Tas ir nenormāls sasniegums, salīdzinot kaut vai ar kurdiem, kuru ir daudz vairāk, viņiem ir ļoti sena vēsture, bet valsts vēl nav.
Mēs esam riktīgi labā situācijā. Nevajag tikai domāt, ka te būs paradīze zemes virsū un visi dzīvos vienlīdz labi. Tā nekad nav bijis un nebūs. Arī ilūzija, ka vajag tikai Latvenergo izslēgt gaismu un demogrāfiskās problēmas atrisināsies pašas, ir jādzen no galvas laukā. Tomēr esmu pārliecināts, ka tas brīdis, kad pēdējais latvietis nodzēsīs gaismu lidostā, nepienāks nekad.»