Tuvākajā laikā pasaules ekonomikās nav gaidāmi krasi pavērsieni – turpināsies lēna «muļļāšanās» uz priekšu – nenotiks nekas ļoti labs un nekas ļoti slikts – attīstība notiks pamazām, ar nelielām svārstībām, Swedbank makroekonomikas apskata prezentācijā sacīja bankas eksperts Mārtiņš Kazāks.
«Ja skatāmies uz pēdējiem pāris mēnešiem, noskaņojums tomēr daudzviet ir uzlabojies, bet skatoties uz dažādām valstīm, tas ir atšķirīgs,» sacīja eksperts. Vairākas valstis, piemēram, ASV, pamazām rāpjas ārā no recesijas. Ja skatās uz Zviedriju, arī vēl arvien ir plusos. Vācijā gada beigās situācija bija pavārga, bet ja salīdzina ar eirozonu kopumā, tā vēl ir spēcīga. Ja eirozonā recesija gada garumā, tad Vācijā situācija ir labāka – izaugsme būs lēna, bet būs, un, iespējams, pat straujāka nekā gaidīts.
Bažas augušas par situāciju Francijā, jo nav redzams pārdomāts reformu plāns, un Francija nav proaktīva risināt savas problēmas, saka M. Kazāks.
Potenciāli pozitīvi var vērtēt Ķīnu, kur izskatās, ka izaugsme varētu būt straujāka nekā prognozēts iepriekš, un šogad sasniegt 8,3%.
Finanšu tirgos stresa līmenis ir diezgan zems, un pēdējo gadu laikā, redzot svārstības, finanšu tirgi ir izaudzējuši biezu ādu, norāda eksperts, piebilstot, ka viens no iespējamiem faktoriem, kas tos varētu iekustināt, ir Itālijas nespēja risināt savas problēmas, bet tā nerisinās, kamēr finanšu tirgi to nesodīs ar augstākām likmēm.
Tādējādi paredzams, ka šī gada 2. pusē pasaules, īpaši Eiropas ekonomika sāks atgūties, un eirozonas ekonomika varētu ieiet plusos. Šajā gadā ekonomikas izaugsme varētu sasniegt 3,1%, bet nākamajā gadā 3,7%. Savukārt eirozonā šogad varētu būt 0,6% kritums, savukārt nākamajā gadā jau piedzīvot 1% pieaugumu.
Runājot par Latviju, Swedbank eksperte Lija Strašuna norādīja, ka ekonomikas izaugsme jau divus gadus pēc kārtas ir pārsniegusi 5%, tomēr šajā gadā tā palēnināsies dēļ vājāka ārējā pieprasījuma un asākas konkurences eksporta tirgos. Tomēr aizvien iespējams, ka turpmākajos pāris gados Latvija joprojām būs starp izaugsmes līderiem Eiropā.
Pirktspēja augs straujāk nekā bija domāts, paredz eksperte, piebilstot, ka, ja algas pieauguma prognozes saglabājas tādas kā līdz šim, un vēl gaidāmi nodokļa samazinājumi, pirktspēja paātrināsies un mājsaimniecības varēs atļauties tērēt vairāk, ko arī visdrīzāk darīs.
Nodarbinātības kāpums nedaudz piebremzēsies, jo ekonomikas aktivitātes piebremzēšanās tomēr nedaudz bremzēs jaunu darbavietu radīšanu, uzskata eksperte, norādot, ka vakanču līmenis joprojām ir ļoti zems. Bezdarba līmenis turpinās samazināties un ap 2015. gadu varētu samazināties tuvu dabiskajam līmenim 10%, tādējādi spiediens uz izmaksām un konkurētspēju sāks pieaugt.