Citas ziņas

Kas sagaida Latvijas 100 visbagātākos?

Lato Lapsa, Baltic Screen sadarbībā ar korporatīvo finanšu kompāniju LAIKA STARS, speciāli Db,08.01.2007

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

2007. gads Latvijas visbagātākajiem cilvēkiem solās būt ļoti veiksmīgs, un izņēmums varētu būt vienīgi tranzīta nozare, kā arī atsevišķi megauzņēmumi, kuros iestājusies neliela stagnācija, - šāds ir rezultāts Baltic Screen un korporatīvo finanšu kompānijas LAIKA STARS veiktajam pētījumam par Latvijas 100 bagātāko cilvēku biznesa izredzēm tuvākā gada laikā.

Tika izvērtēta virkne faktoru, kas ietekmē Latvijas 100 bagātākajiem uzņēmējiem piederošo īpašumu vērtību, un uz veiktās analīzes bāzes tika sagatavots iespējamais attīstības scenārijs - īpašumu vērtības izmaiņas. Uzņēmēju īpašumu vērtību ietekmē vairāki faktori, kuru izpausmes, lai gan līdzīgas pēc būtības, katru biznesu var ietekmēt savādāk.

Jāņem vērā, ka, prognozējot, kā mainīsies Latvijas 100 bagātāko cilvēku ienākumi, lielākoties tika analizēta publiski pieejamā informācija, un līdz ar to biznesa vērtības izmaiņas tika novērtētas oficiāli pieejamajai jeb caurspīdīgajai biznesa daļai.

Vērtētāju skatījumā galvenie vērtību ietekmējošie faktori bija:

1. Biznesa nozare: no biznesa personālijām neatkarīgi iemesli, kas saistīti ar nozares klientu pirktspēju, jaunu konkurentu parādīšanos, valsts un tehnoloģiskajiem riskiem. Ja uzņēmējs pārstāv vairākas nozares, tad nozaru analīzes ietvaros tika ņemtas vērā tās nozares, kuras pārstāvošie biznesi nodrošina vismaz 70% no kopējās vērtības.

2. Biznesa līdzšinējā attīstība: nenoliedzami iepriekšējo gadu finanšu rezultāti un iepriekšējo gadu īpašumu vērtības dinamika ir svarīgs aspekts, kas var liecināt par uzņēmumu īpašo vietu savā nozarē, par kādām tā priekšrocībām vai papildus iespējām (pat grimstošā nozarē var būt un arī ir veiksmīgi uzņēmēji).

3. Profesionāla vadība: šis aspekts ietekmē tos biznesus, kur īpašnieki ir arī uzņēmuma augstākā vadība un pieņem stratēģiskos lēmumus, jo lielo uzņēmumu vērtība ir augstāka, ja tos vada profesionāla vadība un īpašnieku iejaukšanās uzņēmuma darbībā ir minimāla.

4. Ilgtermiņa skatījums uz biznesu: vērtēšanas metodikā tika ņemti vērā iepriekšējā gada faktiskie rezultāti. Uzņēmums, plānojot ilgtermiņa attīstību (pārprofilējot savu darbību, reorganizējoties), var paredzēt sliktākus rezultātus jaunās darbības sākumposmam, tādējādi uz operatīvajiem rezultātiem balstīta vērtība var samazināties, tomēr stratēģiskā skatījumā tai noteikti jāpieaug.

5. Biznesa partneri: personālijas vērtību lielā mērā ietekmē attiecības ar cilvēkiem, ar kuriem īpašumi ir vai būs jādala. Piemēram, būtiska ir esošo biznesa partneru aiziešana vai jaunu atnākšana un attiecīgi kapitāla daļu pārdalīšana.

6. Hobiji: personālijas var nodarboties ar kādu biznesu tāpēc, ka tas patīk (darbs kā hobijs). Pēc kāda laika, hobijam apnīkstot, cilvēki sāk arvien mazāk laika veltīt savam "vaļasprieka biznesam", tādējādi tā vērtība var mazināties.

7. Tehnoloģiskais risks: daudzi uzņēmumi var augt, tikai pateicoties ievērojamām investīcijām tehnoloģiskā aprīkojumā, iekārtās, zinātniskās izstrādēs. Lai izturētu konkurentu spiedienu, investīcijas kļūst arvien lielākas, tādejādi uzņēmuma vērtība nākotnē ir atkarīga no investīciju lēmumu pareizuma.

8. Politiskais risks: ir atsevišķas nozares, kur politiskajiem lēmumiem ir liela ietekme uz uzņēmumu vērtību nākotnē. It īpaši tas attiecas uz tranzīta nozari, kur uzņēmumi ir atkarīgi no Latvijas attiecībām ar Krieviju un Baltkrieviju - galvenajiem kravu plūsmu nodrošinātājiem.

Vērtēšanas metodika

Vadims Jerošenko, finansists un korporatīvo finanšu kompānijas LAIKA STARS direktors:

Mūsu uzdevums bija noteikt un aprēķināt, kā varētu mainīties Latvijas bagātāko uzņēmēju biznesa vērtība tuvākā gada laikā.

Veiktā darba ietvaros tika prognozēta cilvēkiem piederošo uzņēmumu iespējamā nākotnes attīstība, lai, piemērojot to pašu vērtēšanas metodiku kā žurnālā Pastaiga publicētā Latvijas 100 bagātāko cilvēku TOPa sastādīšanā, iegūtu prognozētās vērtības.

Vērtības noteikšanai tika analizēti visu TOPā iekļauto cilvēku biznesi un to turpmāko attīstību ietekmējošie riska faktori, lai novērtētu katra riska faktora ietekmi uz uzņēmēja īpašumu vērtību, turklāt identificētu vērtības visjūtīgākos aspektus (vienam tas ir biznesa partneris, citam - nozare, vēl citam - biznesa politizētā vide).

2007. gada laikā TOP 100 Latvijas miljonāru vidū gaidāmas izmaiņas, kuras būs saistītas ar jaunu bagātāko cilvēku parādīšanos pirmajā simtniekā, kas izskaidrojams gan ar īpašumu vērtības pieaugumu, gan arī ar uzņēmējdarbības kļūšanu "caurspīdīgākai" jeb finanšu legalizāciju.

Būtiski piezīmēt, ka LAIKA STARS devis vērtējumu tikai uzņēmumu biznesa vērtības izmaiņām, savukārt nekustamo īpašumu vērtības izmaiņu prognoze sastādīta, ņemot vērā Baltic Screen aptaujāto šīs jomas ekspertu viedokļus.

Atsevišķu nozaru kopējā prognoze 2007. gadam

1. Banku nozare

Banku sektora stabilā izaugsme un attīstības tempi tuvāko 3-5 gadu laikā liek prognozēt, ka TOPā iekļautajiem banku nozares pārstāvjiem arī nākotnē nevajadzētu pasliktināties vērtības rādītājiem.

Kā banku nozare stabilizējošs faktors ir jāatzīmē rentabilitātes līmeņi, kas Latvijas bankām ir bijuši augstāki nekā ES bankām (augošā nozarē ir vieglāk gūt peļņu), tāpēc nākotnē ir iespējama pelnītspējas izlīdzināšanās Eiropas mērogā, kas var bremzēt Latvijas baņķieru vērtības rādītāju pieauguma tempus.

Cik lielu daļu no banku nozares pīrāga spēs paņemt katrs atsevišķs bankas īpašnieks, ir atkarīgs no vērtību ietekmējošiem faktoriem, kas saskaņā ar Vērtētāju viedokli ir analizēti un izteikti vērtības koridoru veidā.

2. Tranzīta nozare

Tranzīta uzņēmēju, kas saistīti ar Ventspils Nafta grupu, nākotne lielā mērā ir atkarīga no jaunā Ventspils naftas īpašnieka iespējām un turpmākās attīstības redzējumu naftas tranzīta biznesā, kas lielā mērā ietekmē visus Ventspilī esošos un tranzītam pakļautos biznesus.

Ir pamats uzskatīt, ka Ventspils naftā varētu sākt valdīt kārtība, un pastāv iespēja, ka Vitol Group mērķi neaprobežosies ar Ventspils naftas ieguvi, bet ar laiku tiks iegūta kontrole visā Ventspils tranzīta biznesā.

Uzņēmējiem, kuru vērtība ir atkarīga tikai no tranzīta biznesa, sagaidāmais kapitāla vērtības pieaugums ir grūti prognozējams, bet tam vajadzētu notikt lēcienveidā.

Jāatzīmē, ka personāliju savstarpējās cīņas par ietekmi tranzīta biznesā var radīt neviennozīmīgo win-lose situāciju, kad uzvarētāju puses biznesiem vērtība strauji kāpj, kamēr zaudētāji tiek atstāti "mīnusos".

No malas skatoties, ir grūti droši spriest par iespējamo iznākumu, tāpēc jebkurš tranzīta nozares pārstāvis var piedzīvot vērtības korekciju uz leju, bet tikpat labi arī strauju labklājības pieaugumu.

3. Nekustamie īpašumi

Nekustamā īpašuma nozares nākotne tiek prognozēta gandrīz vai katru dienu, un katru dienu tiek izdarītas ari diametrāli pretējas prognozes, kā un kas varētu attīstīties.

Taču, kā liecina līdzšinējā izaugsme, vismaz iepriekšējā skepse ir bijusi nepamatota un arī tuvāko 1-2 gadu laikā nekustamā īpašuma magnātu labklājība nav apdraudēta.

Ikgadējais pieaugums 20-40% apmērā var tikt nodrošināts, pieņemot pareizus lēmumus par viena vai otra zemes gabala, ēkas projekta vai citas nekustamā īpašuma koncepcijas iegādi.

Turklāt ņemot vērā uzņēmēju pieredzi nekustamo īpašumu nozarē un uzsākto projektu specifiku, ir pamats uzskatīt, ka vērtības kāpums atsevišķiem kungiem var būt vēl straujāks. Tādējādi kā lielākie vērtības cēlāji procentuālajā izteiksmē var tikt izdalīti Edgars Šīns, Vilis Vītols, Aldis Plaudis, Valentīns Kokalis, Ēriks Masteiko, Ivo Zonne, Rafails Deifts un Pēteris Šmidre.

4. Metālapstrāde

Metālapstrādes nozare uzreiz ietekmē vairāku uzņēmēju likteņus, kam pieder un kas sekmīgi vada Latvijas metāla nozares grandus.

2006. gads ir uzskatāms par nozares sakārtošanās gadu - augošās energoresursu izmaksas tika kompensētas ar adekvātu izstrādājumu cenas pieaugumu, tādējādi nozares "zvaigznes ir labvēlīgas".

TOP riskētāji un vērtības kāpinātāji

Katram uzņēmumam tika novērtēti riska faktori, un turpmāk tiek izcelti tie, kam riska faktori sekmē vērtības pieaugumu, kā arī tādi, kam riska faktori vērtības pieaugumu ierobežo.

Biznesa nozare

Risku pamatojums un izpausme

Nozares riskam ir pakļauti visi analizētie TOPa pārstāvji, tomēr no perspektīvu viedokļa noteikti ir atzīmējami banku pārstāvji (tirgus aug), metālapstrādes nozares uzņēmēji (perspektīvs eksports), elektronikas tirgotāji un nekustamā īpašuma nozares pārstāvji. Arī viesnīcu biznesa magnāti var ticēt ieskicētajiem nozares rožainajiem plāniem un tādējādi paļauties uz "garantētu" īpašumu vērtības pieaugumu.

Augstākais nozares risks tā negatīvajā izpausmē ir ražotājiem, kam jācīnās vienlaikus ar tirgotāju cenu diktātu un augošajām resursu izmaksām, un te var minēt šādus uzņēmumus - Griģis un Ko, Grindeks, Dobeles dzirnavnieks, Gaujas koks, Jelgavas cukurfabrika (jau nolemta likvidācijai).

Biznesa līdzšinējā attīstība

Risku pamatojums un izpausme

Iegūtie noieta kanāli un izveidotie biznesa kontakti ļauj ticēt uzņēmumu nākotnes panākumiem. Faktiski, vērtējot visu uzņēmēju vērtības koridoru, tika analizēti līdzšinējie izaugsmes tempi, lai papildus nākotnes idejām nodrošinātu reālu pamatu, uz kura būvēt "gaismas pilis". Tādējādi biznesa līdzšinējā attīstība ir uzskatāma drīzāk par bagāžu, nevis papildus riska faktoru, kura ietekme būtu mazināma. Visi miljonāru sarakstā ietvertie uzņēmumi var lepoties ar kārtīgu "bagāžu", kas var sekmēt to turpmāku attīstību.

Augsta riska apstākļos darbojas uzņēmumi ar nelielu vai negatīvu bagāžu - Mono un neformālā Skonto grupa.

Hobiji

Risku pamatojums un izpausme

Bizness kā hobijs, jeb biznesa vērtības tiešā atkarība no uzņēmēja ieguldītās enerģijas uzskatāmi izpaužas G. Ķirsona pieejā, kas ir nodrošinājusi Lido vērtības kāpumu. Bez uzņēmēja entuziasma nekas tāds nebūtu iespējams, un atliek tikai novēlēt, lai šīs biznesa degsmes nepietrūkst.

Augsta riska apstākļos darbojas viena cilvēka vadītas kompānijas - Gerkens un Co, SAF Tehnika, Man-Tess grupa, Admirāļu klubs.

Profesionāla vadība un ilgtermiņa skatījums uz biznesu

Risku pamatojums un izpausme

Abi riska faktori tika apvienoti, jo tieši profesionālas vadības esamība veido ilgtermiņa skatījumu uz biznesu. Uzņēmumi, kuros ir šāds stratēģiskais redzējums, ir atpazīstami jau "pa gabalu" - to attīstība notiek, kā ejot pa noteiktu maršrutu - šogad tādi produkti, tāds pieauguma temps, tādi tirgi, nākošgad tādas investīcijas … Pie šīs kategorijas jāmin A. Popova impērija (Elkor grupa), Rīgas Piena kombināts, Latvijas Finieris.

Augstākais risks raksturīgs kompānijām ar sazarotu un atšķirīgi domājošu īpašnieku un vadības struktūru - tranzīta grupējumiem.

Tehnoloģiskais risks

Risku pamatojums un izpausme

Tehnoloģiski jūtīgākās nozares ir būvmateriālu ražošana, pārtikas pārstrāde un farmācija, kur uzņēmējiem nepārtraukti jāseko līdzi jaunumiem nozarē un likumdošanā, lai neatpaliktu no konkurentiem.

Augsts risks raksturīgs Olainfarm, Grindeks, Rīgas Kuģu būvētava, UPB, Rīgas Piena kombināts - uzņēmumiem, kuru izaugsmei ir un būs nepieciešami arvien jauni ieguldījumi, kas iepriekšējos gados ir sekmīgi atrasti, tādejādi nodrošinot to īpašniekiem vietu TOPā.

Politiskais risks

Risku pamatojums un izpausme

Poltizētākā Latvijas biznesa nozare ir tranzīts, tāpēc pamatoti, ka tranzīta biznesa "lauvām" vērtības izmaiņas ir viskrasākās un ir iespējamas gan kāpuma, gan krituma iespējas. Arī azartspēļu biznesa pārstāvji Alfor un Admirāļu klubs ir pakļauti politisko lēmumu "straumes virzienam", tādējādi tie strādā paaugstināta politiskā riska apstākļos.

Pretendenti uz lielākajiem vērtības kāpumiem (absolūtos skaitļos)

Miljonārs, Īpašums, Vērtbas pieaugums %, Vērtības pieaugums mlj. Ls

Viktors Krasovickis, Parex banka, 30%, 52,5

Oļegs Fiļs, Aizkraukles banka, 60%, 48,0

Ernests Bernis, Aizkraukles banka, 60%, 47,4

Leonīds Esterkins, Rietumu banka, 50%, 41,5

Valērijs Kargins, Parex banka, 30%, 27,3

Tatjana Kargina, Parex banka, 30%, 27,3

Oļegs Stepanovs, Ventbunkers, 40%, 24,0

Justs Nikolajs Karlsons, Nekustamie īpašumi, 30%, 22,8

Arkādijs Suharenko, Rietumu banka, 50%, 22,0

Rafaels Deifts, Rota holdings, 40%, 16,4

Pretendentu sarakstu veido faktiski baņķieri, kas arī atbilst iepriekš sniegtajam skatījumam uz nozarēm, jo banku sektors saistās ar vislielākajiem ieguldījumiem un atbilstoši ar vislielākajiem vērtības pieaugumiem absolūtos skaitļos. Turklāt īpaši sīva cīņa ir TOP 3, kur, tikai pateicoties ievērojamai vērtības bāzei, Parex impērijas līdzīpašnieks ir saglabājis vadošo pozīciju vērtības pieauguma izteiksmē, jo pietuvojušies ir strauji augošās Aizkraukles bankas īpašnieki.

TOP 10 vēl ir iespraukušies O. Stepanovs ar viņam piederošo akciju paketi AS Ventbunkers, kuras vērtības nākotne ir samērā neskaidra, J. Karlsons, pateicoties saviem daudzskaitlīgajiem nekustamajiem īpašumiem, un Rotas holdinga galvenais īpašnieks R. Deifts.

Pirmais sešdesmitnieks

1. Viktors Krasovickis

Īpašumu (44% Parex bankas akciju, ieņēmumi no Parekss apdrošināšanas kompānijas pārdošanas, kapitāldaļas saistītajos uzņēmumos) vērtība 2006. gadā - 175 miljoni latu.

Prognozējamās biznesa vērtības izmaiņas 2007. gadā: pieaugums līdz 30%

Vērtētāju komentārs: Parex īpašnieki ir izdzīvojuši un faktiski piedalījušies Latvijas banku sektora attīstības veidošanā, tāpēc prognozējams, ka arī turpmāk spēs sekmīgi virzīt Parex banku un nezaudēt pozīcijas ne apjomu, ne peļņas ziņā.

2.-3. Valērijs Kargins un Tatjana Kargina

Laulātā (pagaidām) pāra kopējo īpašumu (44% Parex bankas un saistīto kompāniju, 31% AS Parex, vērā ņemami nekustamie īpašumi Rīgā, Jūrmalā un citur Latvijā, kā arī ieņēmumi no Parekss apdrošināšanas kompānijas pārdošanas) vērtība 2006. gadā - vismaz 182 miljoni latu vai pa 91 miljonam latu katram.

Prognozējamās biznesa vērtības izmaiņas 2007. gadā: pieaugums līdz 30%

Vērtētāju komentārs: abu īpašumu vērtība tieši atkarīga no laulības šķiršanas prāvas iznākuma, kas sagaidāms 2007. gadā.

4. Leonīds Esterkins

Īpašumu (33% Rietumu bankas akciju un saistītajās kompānijās, kapitāldaļas vēl pāris uzņēmumos, nekustamais īpašums Rīgā) vērtība 2006. gadā - 83 miljoni latu.

Prognozējamās biznesa vērtības izmaiņas 2007. gadā: pieaugums līdz 50%

Vērtētāju komentārs: Rietumu banka ir specializējusies darījumu finansēšanas jomā, kas var nodrošināt augstāku rentabilitāti. Baņķieri sāk pakāpeniski attālināties no Latvijas vietējā tirgus, pievēršoties citiem, iespējams, perspektīvākiem tirgiem, kas var mazināt baņķieru ietekmi uz Latvijas finanšu pasaules notikumiem, tomēr, ņemot vērā ārējo tirgu perspektīvas, šāds lēmums noteikti vairos viņu bagātību. Tas pilnā mērā attiecas arī uz otru lielo Rietumu bankas pašmāju akcionāru Arkādiju Suharenko.

5. Oļegs Fiļs

Īpašumu (46% Aizkraukles bankas akciju, citas kapitāldaļas, virkne nekustamo īpašumu Jūrmalā, Ogrē, Rīgas, Talsu un Limbažu rajonos) vērtība 2006. gadā - 80 miljoni latu.

Prognozējamās biznesa vērtības izmaiņas 2007. gadā: pieaugums līdz 60% (nekustamajiem īpašumiem +30-50%)

Vērtētāju komentārs: Abi Aizkraukles bankas īpašnieki - Oļegs Fiļs un Ernests Bernis - papildus bankas kapitāla daļām savu vērtību papildina arī ar nekustamo īpašumu, kas ir vērtības ziņā straujk augošais ieguldījums Latvijā. Aizkraukles bankas agresīvā darbība finanšu jomā liek prognozēt, ka bankas gaidāmie finanšu rezultāti būs būtiski uzlabojušies, kas atbilstoši palielinās tās vērtību. O. Fiļa šķiršanās process gan var ietekmēt īpašumu apjomu (pēc neoficiālas informācijas dalīšanās paredzama ar nekustamajiem īpašumiem).

6. Ernests Bernis

Īpašumu (gandrīz 45% Aizkraukles bankas akciju, vairāki iespaidīgi nekustamie īpašumi Jūrmalā) vērtība 2006. gadā - 79 miljoni latu.

Prognozējamās biznesa vērtības izmaiņas 2007. gadā: pieaugums līdz 60% (nekustamajiem īpašumiem +30-50%)

7. Justs Nikolajs Karlsons

Īpašumu (pussimts ēku un zemes gabalu galvenokārt Rīgā un Jūrmalā, kā arī Berga bazārā izvietotais Hotel Bergs) vērtība 2006. gadā - 76 miljoni latu.

Prognozējamās biznesa (un nekustamo īpašumu) vērtības izmaiņas 2007. gadā: pieaugums līdz 30%

Vērtētāju komentārs: šī Latvijas bagātāko cilvēku TOPa virsotnes pārstāvja personisko "vērtību" vistiešāk ietekmē kopējais nekustamo īpašumu cenu pieaugums, kas viņa pārstāvētajā sektorā - "vecie" nami galvaspilsētas centrā un citur - visticamākais, nebeigsies arī 2007. gadā.

8. Oļegs Stepanovs

Īpašumu (13,3% akciju Ventbunkerā, puse kapitāldaļu LSF holdingā, kā arī vēl virknē uzņēmumu) vērtība 2006. gadā - 60 miljoni latu.

Prognozējamās biznesa vērtības izmaiņas 2007. gadā: pieaugums līdz 40%.

Vērtētāju komentārs: uzņēmēja tāpat kā citu šajā sarakstā minēto tranzītbiznesmeņu īpašumu vērtību tieši ietekmēs abām karojošajām pusēm postošais Ventspils "tranzīta karš".

9. Sergejs Zaharjins

Īpašumu (Liepājas metalurga kontrolpakete, kapitāldaļas vēl vairākos uzņēmumos, divi desmiti nekustamo īpašumu Liepājā un Jūrmalā) vērtība 2006. gadā - 56 miljoni latu.

Prognozējamās biznesa vērtības izmaiņas 2007. gadā: pieaugums līdz 20%

Vērtētāju komentārs: Vērienīgais Liepājas metalurga rekonstrukcijas projekts, kas var ļaut ieņemt vadošās metalurģijas rūpnīcas statusu Eiropā, spēj arī strauji palielināt šī uzņēmuma īpašnieku kapitāla vērtības pēc 2010. gada (rekonstrukcijas pabeigšana), kas nav kāpušas 2005. gadā sakarā ar metalurģijas nozares problēmām (energoresursu cenas un materiālu pieejamība). Vērtības pieaugums ir sagaidāms arī tuvāko 1-2 gadu laikā, un tas saistīts ar metālapstrādes nozares attīstību.

10. Pēteris Šmidre

Īpašumu (Alīnas koncerns, nekustamo īpašumu u.c. projekti, personiskās investīcijas) vērtība 2006. gadā - 45 miljoni latu.

Prognozējamās biznesa vērtības izmaiņas 2007. gadā: pieaugums līdz 20% (nekustamo īpašumu vērtības pieaugums līdz 40%)

Vērtētāju komentārs: kamēr Pētera Šmidres nekustamo īpašumu projektu vērtība stabili kāpj, telekomunikāciju un mediju projektos daudz kas atkarīgs no to veiksmes tieši 2007. gadā.

11. Arkādijs Suharenko

Īpašumu (17,5% Rietumu bankas akciju, vairāki nekustamie īpašumi Rīgā un Jūrmalā) vērtība 2006. gadā - 44 miljoni latu.

Prognozējamās biznesa vērtības izmaiņas 2007. gadā: pieaugums līdz 50%

12. Rafails Deifts

Īpašumu (kontrolpakete Rotas holdingā, ieņēmumi no Drogu tīkla pārdošanas, kapitāldaļas vēl vairāk nekā desmit kompānijās, vairāki nekustamie īpašumi) vērtība 2006. gadā - 41 miljons latu.

Prognozējamās biznesa vērtības izmaiņas 2007. gadā: pieaugums līdz 40%

Vērtētāju komentārs: uzņēmēja īpašumu vērtību tieši ietekmēs viņa sāktā milzīgā nekustamā īpašuma projekta attīstība. Līdz šim Rafaila Deifta projekti izcēlušies ar īpašu veiksmīgumu, raugoties no ilgtermiņa perspektīvas.

13.-14. Olafs Berķis

Īpašumu (uzņēmumu Ventbunkers, VB Holdings, N&J un vēl pāris kompāniju kapitāldaļas, vairāk nekā desmit nekustamie īpašumi Rīgā, Ventspilī un Ventspils rajonā) vērtība 2006. gadā - 37 miljoni latu.

Prognozējamās biznesa vērtības izmaiņas 2007. gadā: pieaugums līdz 40% (nekustamo īpašumu vērtības pieaugums līdz 50%)

13.-14. Kirovs Lipmans

Īpašumu (uzņēmumu Liepājas metalurgs un Grindeks akciju paketes, vēl pāris kompāniju kapitāldaļas, vairāki nekustamie īpašumi Rīgā, Jūrmalā un Liepājas rajonā) vērtība 2006. gadā - 37 miljoni latu.

Prognozējamās biznesa vērtības izmaiņas 2007. gadā: pieaugums līdz 30%

Vērtētāju komentārs: Grindeks kapitāla daļas izskatās vēl perspektīvākas - augošs apgrozījums, augoša preparātu pievienotā vērtība, spēcīga un stratēģiski domājoša vadības komanda, kas kopā ļaus turpināt audzēt uzņēmuma un līdz ar to arī tā īpašnieku vērtību tuvāko 1-2 gadu laikā.

15. Argods Lūsiņš

Īpašumu (Kurzemes degviela kontrolpakete, vairāki saistītie uzņēmumi, vairāk nekā desmit nekustamie īpašumi Kurzemē un Valmierā) vērtība 2006. gadā - 36 miljoni latu.

Prognozējamās biznesa vērtības izmaiņas 2007. gadā: pieaugums līdz 10%

Vērtētāju komentārs: Kurzemes degviela ir uzskatāma par vienu no vadošajām degvielas bāzēm Latvijā, turklāt, lai gan līderpozīcijas ir zaudētas, uzņēmums ir uzrādījis peļņas pieaugumu, kas tiek noturēts arī 2006. gadā. Uzņēmēja īpašuma vērtības pieaugums gan nav prognozējams tik straujš kā citās nozarēs, bet tas noteikti kompensēs inflācijas līmeni, jo degvielas tirgū ir pieprasījums un patērētāji izmaksu kāpumu spēj iznest uz saviem pleciem.

16. Mihails Uļmans

Īpašumu (ievērojamās kapitāldaļu paketes kompānijās Mono, Monald, Monald-Metāls un Megarons, oficiālā un arī skaidri nojaušamā līdzdalība vēl vairāk nekā desmit uzņēmumos, vairāki nekustamie īpašumi Rīgā un Rgas rajonā) vērtība 2006. gadā - 36 miljoni latu.

Prognozējamās biznesa vērtbas izmaiņas 2007. gadā: pieaugums līdz 40%

Vērtētāju komentārs: Mono un Monald grupas uzņēmēju īpašumu vērtība ir saistīti ar OT grupu, tādejādi veidojot sabiedrības acīm diezgan noslēgtu finanšu veidojumu, kur peļņa tiek gūta no savstarpēji atšķirīgiem darbības virzieniem - nekustamie īpašumi, metālapstrāde, kā arī trikotāžas izstrādājumi. Taču sekmīgā diversifikācija ļauj pasargāt sevi no iespējamiem vērtības kritumiem krīzes laikā vienā no biznesa segmentiem. Un, lai gan biznesa lokomotīve ir tieši Mihails Uļmans, arī viņa biznesa partneriem - Aleksandram Plotkinam un Mihailam Šulikam - atleks zināma daļa nākotnes labuma.

17. Jūlijs Krūmiņš

Īpašumu (Man-Tess uzņēmumu grupa, īpašums Baltezerā) vērtība 2006. gadā - 34 miljoni latu.

Prognozējamās biznesa vērtības izmaiņas 2007. gadā: kritums līdz 30%

Vērtētāju komentārs: Man-Tess perspektīvais graudu termināļa projekts, kas ļautu ievērojami kāpināt īpašumu vērtības, ir atlikts, turklāt dzelzceļa pārvadājumu tarifi vēl vairāk var pasliktināt uzņēmuma peļņas rezultātus. Līdz ar to prognozējot situāciju nākotnē ir jāievēro piesardzīguma princips, un Jūlija Krūmiņa īpašuma vērtība var samazināties.

18. Edgars Zausajevs

Īpašumu (uzņēmums Dambis, nekustamais īpašums Ādažos) vērtība 2006. gadā - 33 miljoni latu.

Prognozējamās biznesa vērtības izmaiņas 2007. gadā: pieaugums līdz 20%

19. Uldis Mierkalns

Īpašumu (uzņēmumi Latvijas meži un Pata AB, kapitāldaļas vēl vairākās kompānijās, nekustamie īpašumi Rīgā, Jūrmalā un citviet Latvijā) vērtība 2006. gadā - 31 miljons latu.

Prognozējamās biznesa vērtības izmaiņas 2007. gadā: pieaugums līdz 30%

Vērtētāju komentārs: Ulda Mierkalna nākotni nodrošina mežizstrādes uzņēmums, kam ir labi izvērsts loģistikas tikls, atrisināti piegādes jautājumi, turklāt sakārtotas birokrātiskās problēmas. Prognozējams, ka uzņēmējs, kas ir uzskatāms par kocinieku biznesā pieredzējušu lokomotīvi, ļaus kompānijai arī turpmāk kāpināt darbības apjomus, kas ir tieši īpašumu vērtības pamatā. Vienīgi koksnes resursu trūkums var tālākā nākotnē ierobežot ienesīgo biznesu.

20. Iļja Segals

Īpašumu (21% Liepājas metalurga akciju, kapitāldaļas vēl pāris uzņēmumos, aptuveni desmit nekustamie īpašumi) vērtība 2006. gadā - 27 miljoni latu.

Prognozējamās biznesa vērtības izmaiņas 2007. gadā: pieaugums līdz 20%

21. Igors Buimisters

Īpašumu (apmēram 60% Trasta komercbankas akciju, vēl vairāku uzņēmumu kapitāldaļas, nekustamais īpašums Jūrmalā) vērtība 2006. gad - 26 miljoni latu.

Prognozējamās biznesa vērtības izmaiņas 2007. gadā: pieaugums līdz 20%

Vērtētāju komentārs: Trasta komercbankas īpašnieku un potenciālo līdzīpašnieku cīņas par akciju paketēm iespaido bankas reputāciju un var pasliktināt bankas finanšu rezultātus, bet akciju pārdale par labu vienam vai otram personu grupējumam spēj ietekmēt nākotnes kontroli pār bankas darbību un kopējo peļņas potenciālu. Taču pastāv iespēja, ka tieši Igors Buimisters nākotnē var kļūt par bankas vienīgo saimnieku.

22. Vitālijs Gotlibs

Īpašumu (uzņēmumu RD Alfa, RD Elektroniks, RD International, Kord, Mira 1 kontrolpaketes, kapitāldaļas vēl vairākās kompānijās, nekustamie īpašumi Rīgā un Jūrmalā) vērtība 2006. gadā - 24 miljoni latu.

Prognozējamās biznesa vērtības izmaiņas 2007. gadā: pieaugums līdz 35%

Vērtētāju komentārs: RD grupas sekmīgā izaugsme Latvijas kāro patērētāju nozarē nodrošinājusi uzņēmēju vietas bagātāko cilvēku TOPā, un līdz ar aktīvo patēriņa kredītu veicināšanu elektrotehnikas tirgotājiem ir nodrošinātas izaugsmes iespējas. Vērtības vēl straujāku kāpumu ierobežo augošās procentu likmes, pārtikas cenas u.c. izmaksas, kuras samazina patērētāju ienākumu daļu, kas novirzāma ne pirmās nepieciešamības preču iegādei.

23.-24. Aleksandrs Babenko

Īpašumu (60% SIA AV&D kapitāldaļu) vērtība 2006. gadā - 23 miljoni latu.

Prognozējamās biznesa vērtības izmaiņas 2007. gadā: pieaugums līdz 20%

Vērtētāju komentārs: alkoholisko dzērienu vairumtirdzniecība ir salīdzinoši smaga nozare, jo tajā valda asa konkurence un mazumtirdzniecības tīklu diktāts tirgotājiem. Neraugoties uz to, AV&D ar saviem apjomiem ir iekarojis līdera pozīcijas, un prognozējams, ka tuvākajā nākotnē tas vēl vairāk nostiprinās savu dominējošo pozīciju tirgū.

23.-24. Andris Sihtors

Īpašumu (60% Nelss kapitāldaļu, līdzdalība vēl pāris uzņēmumos, vairāk nekā desmit nekustamie īpašumi Rīgā, Jūrmalā un Kurzemē) vērtība 2006. gadā - 24 miljoni latu.

Prognozējamās biznesa vērtības izmaiņas 2007. gadā: pieaugums līdz 25%

Vērtētāju komentārs: Andra Sihtora un Ulda Asara sazarotais būvmateriālu un kokapstrādes holdings Nelss, par kura atsevišķajiem darbības virzieniem un to finanšu panākumiem nav īsti precīzu ziņu, joprojām ir vadošais būvmateriālu nozarē, un, iegūstot papildu finansējumu no kokmateriālu nozares, tā vērtībai nākotnē nevajadzētu mazināties pat par spīti sīvajai konkurencei. Neprognozējamie peļņas rādītāji un darbības sazarotā struktūra, kā arī ziņas par abu īpašnieku problēmām strādāt vienotā komandā gan liek izturēties ar zināmu skepsi pret vērtības pieaugumu.

25. Juris Savickis

Īpašumu (kapitāldaļas Olainfarm, VEF bankā, Nordekā, Itera Latvija un vēl aptuveni desmit kompānijās, vairāk nekā divi desmiti nekustamo īpašumu Rīgā, Jūrmalā un Latgalē) vērtība 2006. gadā - 21 miljons latu.

Prognozējamās biznesa vērtības izmaiņas 2007. gadā: pieaugums līdz 20%

Vrtētāju komentārs: Jura Savicka īpašumi aptver gan no tautsaimniecības viedokļa, gan no finanšu perspektīvu viedokļa dažādas nozares. VEF bankas nākotne ir neskaidra un apgrūtināta, un arī Itera tālākā nākotne ir mākoņos tīta, tomēr tuvākajos gados tās vērtība pieaugs, pateicoties Latvijas gāzes izaugsmei. Olainfarm ar augošo apgrozījumu un perspektīvo farmācijas nozari (eksporta produkcija) var nodrošināt papildu vērtības pieaugumu.

26. Igors Skoks

Īpašumu (akcijas un kapitāldaļas uzņēmumos VB Holdings, Ventbunkers, Ģertrūdes centrs, kā arī iespaidīgi nekustamie īpašumi - vairāk nekā divarpus tūkstoši hektāru meža zemes, aptuveni desmit nekustamie īpašumi Rīgā un Ventspilī) vērtība 2006. gadā - 19 miljoni latu.

Prognozējamās biznesa vērtības izmaiņas 2007. gadā: pieaugums līdz 40% (nekustamo īpašumu vērtības pieaugums līdz 30%)

27.-29. Guntis Indriksons

Īpašumu (kapitāldaļas trīs desmitos uzņēmumu, no kuriem pazīstamākie ir Skonto-metāls, Skonto Plan Ltd, Stadions un Skonto FC, viens nekustamais īpašums) vērtība 2006. gadā - 18 miljoni latu.

Prognozējamās biznesa vērtības izmaiņas 2007. gadā: pieaugums līdz 20%

Vērtētāju komentārs: formāli vairs neeksistējošās Skonto grupas kontekstā pirmkārt jāatzīmē tieši Gunta Indriksona - ar neviennozīmīgi vērtētu biznesa intuīciju un pieeju apveltīta uzņēmēja faktors un ietekme. Viņš ir sekmīgi spējis pievērsties arvien jauniem biznesa virzieniem, vērtējot to perspektīvas un iespējamās izaugsmes iespējas strauji augošajā Latvijas ekonomikā. Savukārt G. Indriksona bijušie ciešie biznesa partneri katrs vairāk darbojas savā nišā, tomēr viņu biznesa sekmes būs cieši saistītas ar neformālās uzņēmumu grupas kopējo izaugsmi.

27.-29. Aleksandrs Popovs

Īpašumu (visas oficiāli "redzamās" Elkor kompānijas, nekustamais īpašums Garkalnē) vērtba 2006. gadā - 18 miljoni latu.

Prognozējamās biznesa vērtības izmaiņas 2007. gadā: pieaugums līdz 40%

Vērtētāju komentārs: Elkor grupa pēc apjomiem un darbības specifikas ir līdzīga RD grupai, tomēr tās sazarotā struktūra liek domāt par izcilu biznesa "ožu" un stratēģisko redzējumu - sports, tekstils, elektronika un vērienīgi tirdzniecības centri. Tas viss vedina domāt par Aleksandra Popova, iespējams, pamatoti ambiciozajiem plāniem un sekmīgu darbības diversifikāciju. Vērtības pieaugums varētu būt īpaši straujš, ja jaunie biznesa objekti pietuvosies plānotajiem finanšu rādītājiem.

27.-29. Andris Šķēle

Īpašumu (slavenais vekselis, oficiāli uzrādītās kapitāldaļas vairākos uzņēmumos, nojaušamā saistība ar vairākiem uzņēmējdarbības projektiem un nekustamajiem īpašumiem) vērtība 2006. gadā - 18 miljoni latu.

Prognozējamās biznesa vērtības izmaiņas 2007. gadā: vērtētāju rīcībā esošā publiski pieejamā informācija par īpašumiem liedz izdarīt pamatotas prognozes nākošajam gadam.

30.-33. Līga Lemberga

Īpašumu (kapitāldaļas SIA LSF holdings, SIA Baltimar VT, SIA TC Tobago, vairāk nekā pieci desmiti nekustamo īpašumu Rīgā un Kurzemē) vērtība 2006. gadā - 17 miljoni latu.

Prognozējamās biznesa vērtības izmaiņas 2007. gadā: pieaugums līdz 40% (nekustamo īpašumu vērtības pieaugums arī līdz 40%)

30.-33. Anrijs Lembergs

Īpašumu (kapitāldaļas SIA LSF holdings, SIA Baltimar VT, SIA TC Tobago, vairāk nekā pieci desmiti

Komentāri

Pievienot komentāru