Četrpadsmit Karību valstis vērsušās ANO, ceļot prasību pret Eiropas valstīm saistībā ar to lomu verdzībā un vergu tirdzniecībā. Karību valstis savās prasībās vērsušās pret Lielbritāniju, Franciju un Nīderlandi, kas aktīvi piedalījās Atlantijas vergu tirdzniecībā.
Uzrunājot ANO Ģenerālo Asambleju, Sentvinsentas un Grenadīnu premjerministrs Ralfs Gonzaless pauda uzskatu, ka Eiropas valstīm ir jāmaksā par savu nodarīto. «Šo noziegumu pret cilvēci briesmīgais mantojums, kas joprojām eksistē Karību valstīs, ir jālabo atbalstot reģiona sabiedrību attīstību,» sacīja R. Gonzaless.
«Vācieši maksāja kompensācijas ebrejiem. Tas ir vēsturisks ļaunums, kas ir jālabo,» uzsvēra Sentvinsentas un Grenadīnu premjerministrs.
Sentvinsentas un Grenadīnu premjerministrs ir šās iniciatīvas virzītājs Karību reģiona valstu apvienojošas organizācijas Karību reģiona kopiena (Caricom) vārdā. Organizācija noalgojusi britu juridiskos konsultantus, kas specializējušies cilvēktiesībās, kompāniju Leigh Day, lai sāktu tiesvedību pret Eiropas valstīm Hāgas Starptautiskajā tiesā. Leigh Day jau veiksmīgi cīnījās par kompensāciju Kenijas iedzīvotājiem, kurus spīdzināja britu varasiestādes tā sauktās Mau Mau sacelšanās laikā 1952. – 1960. gadā.
Patlaban nav zināms Karību valstu prasītās kompensācijas apmērs. Aplēsts, ka tie varētu būt vairāki miljardi eiro, vēsta Euobserver. Iepriekš atsevišķas Karību valstis mēģināja arī vienatnē piedzīt kompensācijas, tomēr tagad tās savus centienus apvienojušas.
«Šis iemesls ir taisnīgs. Mēs turpināsim cīnīties [par kompensācijām], neskatoties uz jebkādu iznākumu. Verdzība ilga 300 līdz 400 gadus. Salīdzinājumā ar to mūsu cīņa bijusi ļoti īsa,» sacīja Jamaikas Nacionālo repatriāciju komisijas vadītāja Verēna Šeparda. Viņa atgādināja, ka 1834. gadā, kad Lielbritānijas impērijā tika atcelta verdzība, britu ieceļotājiem, kuriem piederēja vergi Karību reģionā, tika samaksātas kompensācijas, kas mūsdienās būtu līdzvērtīgas 240 miljardiem eiro. «Mūsu senči nedabūja neko. Viņiem tika piešķirta brīvība un pateikts - «ejiet un attīstieties»,» sacīja V. Šeparda.
Paredzams, ka juridiskās cīņas starptautiskajās institūcijās saistībā ar kompensācijām par verdzību būs ilgstošas un sarežģītas.