Komersanta, kura darbība izbeigta, pamatojoties uz tiesas nolēmumu, izslēgšanai no komercreģistra nebūs nepieciešams veikt likvidācijas procesu, lēmis Ministru kabinets.
Šobrīd Komerclikumā ir vairākas nepilnības, kas komersanta darbības izbeigšanu un tam sekojošo likvidācijas procesu padara neefektīvu un nelietderīgi sadārdzina, norādīts Tieslietu ministrijas sagatavotajā anotācijā likumprojektam «Grozījumi Komerclikumā». Lai novērstu situāciju, kad sabiedrības darbība ir izbeigta, taču likvidācija netiek uzsākta, jo nav iecelts likvidators, likumprojekts noteic, ka likvidatoru var ieteikt ikviena persona, kura ir ieinteresēta sabiedrības likvidācijā, piemēram, likvidatoru tiesai var ieteikt persona, kura cēlusi prasību tiesā par sabiedrības darbības izbeigšanu, vai sabiedrības dalībnieks vai kreditors.
Tāpat likumprojekts paredz, ka gadījumā, kad sabiedrības darbība tiek izbeigta uz tiesas nolēmuma pamata, pienākums iecelt likvidatoru ir ieinteresētajām personām un, ja neviena persona likvidatoru neieceļ, tad likvidācija nenotiek un subjekts tiek izslēgts no komercreģistra bez likvidācijas veikšanas.
Likumprojekts pieļauj, ka likvidatora kandidāts tiek pieteikts jau tiesā (nodrošinot ātrāku likvidācijas uzsākšanu) vai pēc Uzņēmumu reģistra publicētā aicinājuma pieteikt likvidatoru. Attiecībā uz likvidatora iecelšanu un likvidācijas veikšanu likumprojekts noteic, ka likvidatora atlīdzību un likvidācijas procesa izmaksas sākotnēji sedz persona, kura iecēlusi likvidatoru. Savukārt, noslēdzoties likvidācijas procesam, minētās izmaksas tiks segtas no sabiedrības līdzekļiem.
Likumprojekts arī paredz, ka pieteikumu likvidatora iecelšanai var iesniegt jebkura persona, ne tikai tāda, kura saistīta ar konkrēto sabiedrību. Tāpat paplašinātas trešo personu tiesības celt prasību tiesā par kapitālsabiedrības darbības izbeigšanu, nosakot, ka prasību tiesā var celt ne tikai Uzņēmumu reģistrs un ar kapitālsabiedrību saistītas personas, bet arī jebkura trešā persona, kuras likumiskās intereses ir aizskartas.
Tāpat saistībā ar augšminēto valdība apstiprināja iecerētos grozījumus kooperatīvo sabiedrību likumā, Latvijas sodu izpildes kodeksā, likumā Par nodokļiem un nodevām, likumā par Valsts ieņēmumu dienestu un Latvijas administratīvo pārkāpumu kodeksā.