Šajā piektdienā portāls db.lv saviem lasītājiem piedāvā ielūkoties medalus izgatavošanas procesā uzņēmumā Ilgezeem!
Medalus sākotnēji tika testēts trīs gadu. Ņemot vērā, ka tirgus pret jauniem produktiem ir piesardzīgs, jaunu produktu ieviešanā esam ļoti uzmanīgi, stāsta SIA Ilgezeem valdes priekšsēdētājs Roberts Volfs.
Viņš uzsver, ka patlaban sarūk industriāli ražotā alus apjoms, savukārt brūvētā alus apmēri palielinās.
Ilgezeem ir Latvijā vissenākā alus darītava un sākotnēji tika ražotas tādas alus šķirnes kā Bavārijas, Austriešu, Berlīnes, Imperial, min kompānijas tirdzniecības un mārketinga vadītājs Rihards Jablokovs.
Ņemot vērā Ilgezeem zīmola seno mantojumu, kompānija patlaban cenšas pret to izturēties atbildīgi.
Patlaban uzņēmums savu produkciju eksportē uz Igauniju, Poliju un Vāciju, taču nākotnes plānos ir paplašināt valstu skaitu. Kompānija kā uz potenciālo eksporta tirgu lūkojas uz Eiropu, kā arī lielākajām Krievijas pilsētām - Maskavu un Sanktpēterburgu. Vairāk gan Ilgezeem koncentrējas uz Latvijas tirgu, bet tad, kad šis tirgus būs iekarots pilnībā, tad varēs tirdzniecību aktīvāk paplašināt uz ārpusi.
Līdz šim nevienam no Latvijas ražotājiem nav īsti izdevies izveidot medalus grupu, uzsver R. Volfs. Viņš piebilst, ka ražotāji izgatavo alu ar medus garšu, pievienojot medu, taču tas īsti nav pareizi.
Medalus ar klasisko alu praktiski gandrīz nekonkurē, uzskata R. Jablokovs, piebilstot, ka tas vairāk konkurē ar deserta vīniem, kokteiļiem un sidriem.
Patlaban uzņēmumā ražo sešu medalus veidus. Pirmais bija klasiskais, bet pēc tam tika izveidots medalus ar dzērveņu garšu. Tad ražošanā ieviesa medalu ar ingvera un kaņepju garšu, bet pērn vēl trīs veidus - ar ķiršu, ābolu un upeņu garšu. Pagaidām uzņēmums jaunas garšas nedomā ieviest. «Grūti teikt, kas varētu būt latviskāks par upeņu garšu. Ja ģerbonī vajadzētu ielikt kādu ogu, es domāju, ka 90% Latvijas iedzīvotāju izvēlētos upeni,» smej R. Jablokovs.
Galerijā augstāk skaties, kā uzņēmumā Ilgezeem tiek izgatavots medalus!
#1/20
Visi uzņēmumā ražotie medalus veidi. Kompānija medalu sāka ražot 2012. gadā. Iecienītākais ir klasiskais medalus un ar dzērveņu garšu.
#4/20
Uzņēmums pats ražo iesala ekstraktu. Lielākā daļa ražotāju iesalu iegādājas ārvalstīs, piemēram, Baltkrievijā, Krievijā, stāsta kompānijas tirdzniecības un mārketinga vadītājs Rihards Jablokovs.
#5/20
Speciālās tvertnēs vārās iesals. Tas tiek attīrīts un samalts, tad tiek izgatavota izejviela ekstrakta ražošanai.
#6/20
Tad ekstraktam tiek pievienots ūdens, un beigās pārtop saldā masā, no kuras atdala drabiņas.
#7/20
Ilgezeem ir vienīgais uzņēmums Baltijā, kas pats ražo iesala ekstraktu, informē R. Volfs.
#8/20
Dzēriens maksā salīdzinoši dārgi, jo tajā tiek izmantota īsta dzērveņu sula, stāsta R. Volfs. Sulu uzņēmums iegādājas Latvijā – no kompānijas Very Berry.
#9/20
Uzņēmums sulu arī piegādā ziemā – ogas tiek sasaldētas, tad atsaldētas un no tām izspiesta sula, un atvesta Ilgezeem.