Šajā piektdienā portāls db.lv saviem lasītājiem ļauj ielūkoties Jaunpils pienotavas ražotnē, kur top biezpiens.
Uzņēmums savu darbību sāka 1912. gadā, kad tika dibināta viena no pirmajām piensaimnieku sabiedrībām Latvijā – Jaunpils piensaimnieku biedrība. Tajā pašā gadā tika uzcelta pirmā pienotavas ēka. Šīs biedrības galvenā ražotā produkcija bija eksportsviests, siers un tehniskais biezpiens.
1937.gada 16.oktobrī tika iemūrēts pamatakmens esošās Jaunpils pienotavas ēkas būvei, bet pēc II Pasaules kara pienotava bija izdemolēta un darbi pilnībā tika atjaunoti tikai 1947.gadā.
Jaunpils pienotava laika gaitā ietilpusi dažādu lielo kombinātu sastāvā – Rīgas piena kombināta, Jelgavas piena kombināta un Tukuma piena kombināta, taču 2001.gadā uzņēmums atdalījās no citu kombinātu sastāva un izveidojās atsevišķa akciju sabiedrība Jaunpils pienotava.
2008.gadā par AS Jaunpils pienotava īpašniekiem kļuva lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība (LPKS) Piena ceļš. Kopš tā laika uzņēmuma ražotne ir modernizēta un paplašināts produkcijas klāsts.
AS Jaunpils pienotava valdes priekšsēdētājs Viesturs Krilovs stāsta, ka uzņēmuma īpašnieki patlaban ir 68 Latvijas piensaimnieki.
Pirms embargo uz Krieviju uzņēmums eksportēja produkciju, kas vērta vairāk nekā pusmiljonu eiro mēnesī, kas bija aptuveni puse no visa apgrozījuma.
«Mūsu pamattirgus ir Latvija, bet eksportējam arī uz Eiropu, ASV, Vidusāziju. Krievijā zaudētos apjomus pagaidām vēl nav izdevies aizstāt – pagaidām vien aptuveni 50% no eksporta apmēra, kas tika eksportēts uz Krieviju izdevies aizstāt ar citiem tirgiem,» viņš atzīst.
«Kas mums cits atliek – cīnamies ar citām Latvijas un Lietuvas kompānijām – Latvijā tirgus daļu šogad esam palielinājuši par aptuveni 20%,» viņš piebilst.
Apgrozījumu palielināt ļāvuši biezpiena, krējuma un jauno sieru veidu pārdošanas apjoma pieaugums. Patlaban aptuveni 50% no kopējā pienotavas apgrozījuma veido biezpiens.
«Nevaram konkurēt ar apjomiem ar lielajiem Vācijas vai Polijas ražotājiem, taču varam tirgu iekarot ar kvalitāti,» uzsver V. Krilovs.
«Mēs nekad neapstājamies, plānojam turpināt attīstīt jauno saldumu ražošanas līniju, nedaudz palielināt biezpiena ražošanas jaudas, jo esam izsmēluši visas savas iespējas,» plānos dalās ražotnes vadītājs.
Galerijā augstāk iespējams ielūkoties biezpiena ražošanas procesos!
#1/27
Sākotnēji uz pienotavu atved pienu. Pienu uzņēmumam piegādā lauksaimnieki, kas ietilpst īpašnieku sastāvā, un pāri palikusī produkcija tiek pārdota citiem pārstrādātājiem.
#3/27
Speciālisti veic piena ķīmiskās un bakterioloģiskās analīzes.
#7/27
Separēšanas procesā piens tiek sadalīts divās daļās - vājpiens un saldais krējums.
#10/27
Šajās tvertnēs pievieno pienskābās baktērijas un kopumā izejvielas tiek turētas 8-12 stundas. Vienā tvertnē ietilpst 11 tonnas.
#11/27
Kad biezpiens ir gatavs, to sūknē ārā no gatavotāja un padod tālāk uz formēšanu.
#14/27
Biezpiens tiek fasēts – atkarībā no tā, kāds ir iepakojuma svars.
#15/27
Uzņēmums strādā vienā garā maiņā – kamēr viss darbs tiek pabeigts, pirmie darbinieki darbu sāk sešos no rīta.
#16/27
Ražotnē strādā 120 darbinieki. Arī šajā uzņēmumā pastāv darbinieku problēma, un tādēļ piesaistīti pirmie darbinieki no Latgales.
#17/27
Biezpiens tiek sagatavots fasēšanai. Biezpienu fasē dažāda izmēra iepakojumos.
#25/27
Ja vēl nesen pienotava ražoja tikai puscietos sierus, biezpienu un krējumu, tad šobrīd piedāvājums paplašināts arī ar mīkstajiem sieriem - Pasta Filata - Mozzarellas grupas sieriem, saldajām un sāļajām biezpiena masām, desertiem, pudiņiem, kā arī dažādiem kūpinātajiem sieriem.
#26/27
Patlaban Jaunpils pienotava ražo vairāk nekā 30 piena produktu veidus.