Eksperti

Jaunas atjaunīgo resursu jaudas mazinās elektroenerģijas tirgus cenu

Guntars Baļčūns, AS "Latvenergo" valdes priekšsēdētājs,23.12.2021

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

2021. gads parādīja, ka esam iemācījušies savu ikdienu un uzņēmuma vadību nodrošināt arī pandēmijas apstākļos. Notikumi enerģētikā ir bijuši dinamiski, un šogad esam ieguldījuši lielu darbu, lai nākotnē kļūtu energoneatkarīgāki un ražošanā izmantotu atjaunīgos energoresursus.

Eiropas mērogā ļoti nozīmīgs notikums enerģētikā ir diskusija par klimatneitralitātes mērķu sasniegšanu ar zaļā kursa palīdzību. Maijā sekmīgi notikusī Latvenergo zaļo obligāciju emisija norāda, ka zaļā ražošana ir svarīga jau šobrīd un ka tā sniedz gan ieguvumus sabiedrībai, gan arī paver mums jaunas izaugsmes iespējas. Investori ir mūsu sadarbības partneri, kas vēlas savu naudu ieguldīt ilgtspējīgas attīstības projektos. Tās ir vienotas vērtības un apzināta rīcība, lai saudzētu dabu, ko vēlamies saglabāt nākamajām paaudzēm.

Rudenī esam izstrādājuši Latvenergo jauno stratēģiju nākamajam periodam, kurā nozīmīga vieta ir atjaunīgo energoresursu jaudas palielināšanai. Vēja enerģijas izmantošana ir viens no ekonomiski efektīvākajiem risinājumiem, kas nestu labumu. Īpaši svarīgi tas ir šobrīd, kad piedzīvojam elektroenerģijas jaudu deficītu Latvijā un Baltijā, kā arī ļoti augstas cenas elektroenerģijas tirgū. Ir svarīgi attīstīt jaunas atjaunīgo resursu jaudas, lai stiprinātu mūsu neatkarību no energoresursu importa un cenu svārstībām.

Savā jaunajā stratēģijā nākamajam periodam esam paredzējuši dubultot atjaunīgo energoresursu jaudas, redzot, ka modernu vēja staciju tehnoloģiju izmaksas pēdējos gados ir strauji pazeminājušās, un šobrīd iespējams jaunas stacijas būvēt bez speciāliem atbalsta mehānismiem.2020. gadu noslēdzām ar ziņām par piedzīvotām zemām elektroenerģijas cenām un kritumu patēriņa rādītājos. Taču 2021. gadā redzam pretējus notikumus, kādus, visticamāk, neparedzēja neviens, enerģētikas tirgū negaidīti un vienlaicīgi sakrita visi faktori, kas ietekmē cenu kāpumu.

Augsto cenu pieaugumu izjūt gan mājsaimniecības, gan uzņēmumi Latvijā, Baltijā un arī Eiropā. Visaptveroša tendence ir augošais pieprasījums, jo ekonomiskā darbība ir atjaunojusies un arī Latvijā patēriņš nesamazinās.

Mūsu AS "Latvenergo" ražošanas virzienā šajā gadā ekspluatācijā ir nodoti divi lieli objekti: TEC-2 siltumakumulācijas tvertne, un novembrī pēc rekonstrukcijas arī Aiviekstes hidroelektrostacija, kuras jauda palielināta līdz 1,46 MW.Eiropas Savienības zaļā kursa politika dalībvalstīs stimulē elektromobilitātes attīstību un visas ar to saistītās aktivitātes.

AS "Latvenergo" šai virzienā gadu noslēgs ar 84 pieslēgvietām vairākās uzlādes vietās, jo uzlādes pakalpojuma ērtums un pārklājums ir svarīgi aspekti, lai mūsu autoparku nomainītu elektroautomašīnas.2021. gadā bija raksturīgs pieaugošs Elektrum Solārais pakalpojuma pieprasījums un interese par to gan iedzīvotāju, gan lielu uzņēmumu vidū kā Latvijā, tā arī Lietuvā un Igaunijā. Šobrīd, kad piedzīvojam rekordaugstas elektroenerģijas cenas, tas klientiem ir īpaši svarīgi.

Noslēgto saules paneļu un saules parku daļu pārdošanas līgumu skaits Baltijā turpina pieaugt. Kopumā 2021. gadā noslēgti vairāk nekā 800 jauni līgumi, kas ir par 79 % vairāk nekā attiecīgajā periodā pērn.

Kopējā Latvenergo koncerna mazumtirdzniecības klientiem uzstādītā saules paneļu jauda Baltijā pārsniedz 9 MW, tādējādi Latvenergo ir viens no vadošajiem šī pakalpojuma sniedzējiem Baltijā. 3/4 no kopējās jaudas ir uzstādītas klientiem ārpus Latvijas.

Komentāri

Pievienot komentāru