Atjaunojot fasādes Rīgas vēsturiskajā centrā, iespējams iegūt 20 000 eiro atbalstu no pašvaldības un 5 gadus maksāt tikai pusi no nekustamā īpašuma nodokļa.
Šobrīd Rīgas dome piedāvā atbalsta programmas gan ēku siltināšanai, gan kultūrvēsturisko ēku atjaunošanai, kā arī nodokļu atvieglojumus ēku īpašniekiem, kuri izmanto šīs programmas. Rīgā šobrīd ir 551 ēka ar vidi degradējošu būvju statusu un 144 uzraugāmi objekti, kuriem šis statuss iespējams drīz tiks piešķirts. Ko sevī ietver vidi degradējošas būves statuss? Tās ir būves, kuras ir vidi degradējošas, sabrukušas vai apdraud cilvēku drošību. Un tas nebūt nenozīmē, kas šīs ēkas ir grausti un ir neapdzīvotas. Ja ēkas fasādei ir noskalojies krāsojums vai ir novērotas apmetuma daļu lobīšanās, kas var apdraudēt gājējus, tad šāda tipa ēkām pašvaldība piemēro 3% nekustamā īpašuma nodokli no īpašuma kadastrālās vērtības.
“Ja ēkas fasāde vai tās daļa ir apjozta ar aizsargtīklu, bojāti būvelementi, kuri var atdalīties no fasādes un nokrist, vai fasādes krāsojums ir nokalpojis, tad šāda tipa ēkām tiek piešķirts degradējošas būves statuss. Ko tas nozīmē ēkas iedzīvotājiem? Ja ēkā dzīvokļu īpašniekam ir 100m2 dzīvoklis un tas atrodas Rīgas pilsētas vēsturiskajā centrā, tad šā mājokļa īpašniekam var nākties maksāt 1200 eiro gadā nekustamā īpašuma nodokli, kas daudziem nav pa spēkam un līdz ar to var zaudēt īpašumu,” skaidro SIA Rīgas fasādes valdes loceklis Ivars Sveile.
Lai šādas situācijas nerastos, ēku kopīpašniekiem ir nepieciešams veikt fasāžu atjaunošanu. Šobrīd Rīgas dome piedāvā atbalstu kultūrvēsturisko pieminekļu ēku atjaunošanai līdz 20 000 eiro, kas sevī ietver gan fasādes atjaunošanu, gan fasādes apgaismojuma izbūvi. Lai saņemtu atbalstu, šogad līdz 2.martam bija jāiesniedz pieteikums Rīgas domes īpašuma departamentā. Tie, kuri to nepaguva izdarīt, šogad var gatavot dokumentus nākošajam gadam, jo dokumentu sagatavošana un saskaņošana arī mēdz aizņemt vairākus mēnešus.
“Dzīvokļu īpašniekiem, kuriem ir piemērots paaugstinātais nekustamā īpašuma nodoklis, mēs iesakām sasaukt kopsapulci un pieņemt lēmumu par fasādes atjaunošanu. Ja veic aprēķinus, cik lielu summu šo dzīvokļu īpašnieki samaksā nekustamā īpašuma nodoklī, tad jau otrajā gadā fasādes renovācija atmaksājas. Piemēram, ja ēkā ir 15 lieli dzīvokļi, tad to īpašniekiem, kuri maksā paaugstināto nodokli, saliekot iemaksas kopā gada griezumā ir ap 20 000 eiro, bet par diviem gadiem jau 40 000 eiro. Tās ir milzīgas summas, kuras var racionāli izmantot sava kopīpašuma renovācijai, sakopjot savu īpašumu un paaugstinot sava īpašuma vērtību. Ja vēl papildus tiek izbūvēts fasādes apgaismojums, tad pēc renovācijas veikšanas var iegūt nodokļu atlaides 50% apmērā no standarta nekustamā īpašuma nodokļa likmes,” mudina Ivars Sveile.
No brīža, kad īpašnieki ir saņēmuši atļauju fasāde atjaunošanas darbu uzsākšanai Rīgas vēsturiskajā centrā un tā aizsardzības zonas teritorijā, var vērsties Rīgas domē ar aicinājumu apturēt paaugstināto nekustamā īpašuma nodokļa aprēķinu, bet pēc darbu pilnīgas pabeigšanas un nodošanas vai atzīmes par paveiktiem darbiem var pieteikties saņemt nodokļa atvieglojumu sākot ar nākamo taksācijas gadu, līdz pat 5 gadiem ar nosacījumu, ka ir veikta ēkas fasāžu pilna atjaunošana un ir izbūvēts fasādes dekoratīvais apgaismojums.
Lai saņemtu Rīgas domes atbalstu programmā “Rīgas pilsētas pašvaldības līdzfinansējums kultūrvēsturiskā būvmantojuma saglabāšanai”, ir nepieciešams sagatavot sekojošus dokumentus:
- Kopīpašnieku lēmums atbilstoši “Dzīvokļa īpašuma likumam”;
- Tehniskās izpētes atzinums vai vizuālās apskates atzinums, kas nav vecāks par vienu kalendāro gadu;
- Ēkas fasāžu vienkāršotās atjaunošanas projekts vai apliecinājuma karte;
- Dokumenti, kuri apliecina būvdarbu saskaņošanu būvvaldē;
- Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas izsniegtā spēkā esošā darbu veikšanas atļauja, ja ēka ir valsts vai vietējās nozīmes piemineklis vai atrodas valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļu teritorijā;
- Sertificēta arhitekta atzinums par projektā paredzēto darbu atbilstību Rīgas domes saistošo noteikumu prasībām;
- Arhitektoniski mākslinieciskā inventarizācija (vai izpēte), kuru ir sagatavojis arhitekts vai mākslas vēsturnieks;
- Būvdarbu tāme ar norādītām kopējām projekta attiecināmām izmaksām;
- Tehniskie dokumenti;
- Būvdarbu laika grafiks;
- Apliecinājums par projekta iesniedzēja atbilstību noteikumu un nolikuma prasībām.
SIA Rīgas fasādes dzīvokļu īpašniekiem piedāvā konsultēt un palīdzēt sakārtot augstāk minētos dokumentus, tos sagatavojot un saskaņojot valsts un pašvaldības institūcijās, kā arī nodrošina augstas kvalitātes būvdarbu izpildi atbilstoši prasībām.