Iedzīvotāju pirktspējas palielināšanai labāks instruments par minimālās algas palielināšanu ir ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamā minimuma paaugstināšana.
Tādu viedokli pauda vairums DB aptaujāto uzņēmēju. Viņu vidū gan nebija vienprātības par to, cik liels paalielinājums ir ekonomiski motivēts un pamatots. Daļa uzskata, ka 40 eiro minimālās algas pieaugums ir pārāk straujš un tas veicinās zemāk atalgoto darbavietu izzušanu, darbinieku pārformēšanu uz «nepilnu darba laiku – 6 vai 7 stundām, daļēji arī pakalpojumu un atsevišķu preču cenu kāpumu. Savukārt citi pauda pretēju viedokli, jo tādējādi sarukšot ēnu ekonomikas apmēri un cilvēku ienākumi tuvošoties Eiropas Savienības vidējiem rādītājiem. Tiek uzsvērts, ka būtu jāatrod zelta vidusceļš – minimālā alga jāpaaugstina, taču tā, lai tā nenodarītu kaitējumu tautsaimniecībai un cilvēki nedotos peļņā uz ārzemēm.
«Ja valsts vēlas, lai it īpaši mazāk atalgotie strādājošie saņemtu lielākus ienākumus, tad loģiskāk būtu palielināt ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) neapliekamo minimumu, nevis palielināt minimālo algu,» secina bijušais Mazo un vidējo uzņēmumu sadarbības padomes priekssēdētājs Andris Lasmanis. Viņš norāda, ka strādājošajam būtībā ir vienalga, vai uz rokas saņemtās algas apmērs pieaug tāpēc, ka ir lielāks ar nodokli neapliekamais minimums, lielāka minimālā darba alga vai arī mazāka IIN (arī socnodokļa) likme. «Palielinot minimālo algu, valsts būtībā palielina saņemamo iemaksu apmēra pieaugumu valsts sociālās apdrošināšanas budžetā, bez nekādiem papildu pasākumiem. Priecīgi par šādu lēmumu noteikti būs arī visu veidu ierēdņi, kuru alga tiek rēķināta, minimālo algu reizinot ar kādu koeficientu, tautsaimniecībā pieaugs naudas masas apmērs, ko daži dēvēs par labklājības un pirktspējas pieaugumu,» tā A. Lasmanis. Viņš gan steidz piemetināt, ka būtu tikai godīgi, ja valsts pārvaldē strādājošo algas – it īpaši departamentu direktoru, to vietnieku, nemaz nerunājot par iestāžu vadītājiem un to vietniekiem, – tiktu «atsietas» no minimālās algas, tādējādi tās pieaugumu izjustu tikai mazāk atalgotie valsts un pašvaldību iestāžu darbinieki. A. Lasmanis atgādina, ka uzņēmējiem, lai paaugstinātu minimālo algu, vispirms ir jānopelna nauda, atšķirībā no valsts un pašvaldību budžeta iestādēm, kuras šo naudu vienkārši saņem no nodokļu maksātājiem. «Šis jautājums ir ļoti aktuāls mazajiem uzņēmējiem, kuri tirgū nevar diktēt savas cenas, un viņiem jāpiekrīt tām cenām, ko gatavi maksāt klienti,» tā A. Lasmanis.
Visu rakstu Jāmeklē vidusceļš starp minimumu un algu lasiet ceturtdienas, 23. oktobra, laikrakstā Dienas Bizness (5. lpp.)!