Kabeļtelevīzijas un telekomunikāciju uzņēmums IZZI ir pieņēmis lēmumu neiesniegt savu piedāvājumu konkursam par tiesībām īstenot pāreju uz virszemes televīzijas apraidi ciparformātā, Db pavēstīja IZZI sabiedrisko attiecību speciālists Artis Jurkevics.
Kompānija to pamato ar neskaidrajiem konkursa noteikumiem un īso termiņu, uz kādu konkursa uzvarētājam plānots piešķirt apraides licenci.
Lai nodrošinātu sekmīgu pāreju uz apraidi digitālā formātā, IZZI aicināja Ministru prezidentu kopīgi ar satiksmes ministru pārskatīt nolikumu un Ministru kabineta noteikumus. Šā gada 17. oktobrī nosūtītajā vēstulē premjerministram un satiksmes ministram, IZZI aicināja izdarīt divas būtiskas izmaiņas MK noteikumos un konkursa nolikumā – par mēnesi pagarināt pieteikšanās termiņu un licenci izsniegt nevis uz pieciem, bet 10 gadiem.
Tomēr publiski paustā informācija liecināja, ka ministrija negatavojas veikt izmaiņas. Arī pēc cita potenciālā konkursa dalībnieka nosūtītā aicinājuma pagājušās nedēļas nogalē, ministrijas reakcija bija solījums atbildēt mēneša laikā, tātad, pēc sākotnējā konkursa pieteikšanās datuma, norāda IZZI.
Tomēr negaidīti, 31.oktobrī - tikai piecas darba dienas pirms piedāvājumu iesniegšanas termiņa - Satiksmes ministrija pēkšņi mainīja savas domas un konkursa pieteikšanās termiņš tika pagarināts. Tas uzskatāmi apliecina, ka spēles noteikumi ir sagatavoti pavirši un nav skaidri pat pašiem konkursa organizētājiem, atzīmē kompānija.
Turklāt, IZZI joprojām uzskata, ka nav ekonomiski pamatots Ministru kabineta (MK) noteikumos par elektronisko sabiedrības saziņas līdzekļu veidoto programmu apraides ciparformātā ieviešanas kārtību noteiktais termiņš, uz kādu pretendentu atlasē izvēlētajam elektronisko sakaru komersantam piešķir lietošanas tiesības televīzijas programmu zemes apraidei ciparformātā.
IZZI veiktie aprēķini liecina, ka piešķirot lietošanas tiesības tikai uz pieciem gadiem - līdz 2013.gada 31.decembrim, pastāv nopietns risks, ka pakalpojuma maksa lietotājiem būs nesamērīgi augsta. Pretējā gadījumā uzņēmums piecu gadu laikā spiests ciest apjomīgus zaudējumus. IZZI ierosinātā licences termiņa pagarināšana uz 10 gadiem būtu ļāvusi izmaksas atgūt ilgākā laika posmā, nosakot samērīgu un TV skatītājiem pieņemamu abonēšanas maksu.
Bez jau minētajiem apsvērumiem, IZZI uzskata, ka konkursa nolikums satur vairākus punktus, kuru formulējums ir ļoti vispārējs, tādēļ IZZI vēl divas reizes vērsās Satiksmes ministrijā ar aicinājumu sniegt sīkākus skaidrojumus par konkrētām prasībām. Diemžēl ministrijas atbildīgās amatpersonas nesniedza atbildes, bet gan aprobežojās ar norādēm, ka IZZI pašiem jāraksta iesniegumi valsts iestādēm ar aicinājumiem sniegt sīkāku informāciju.
Turklāt Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs (LVRTC) divu nedēļu laikā nav sniedzis nekādu informāciju attiecībā uz infrastruktūras izmantošanu, tās izmaksām un tehnisko specifikāciju. Līdz ar to nav iespējams saņemt kvalitatīva piedāvājuma iesniegšanai nepieciešamo informāciju, lai gan konkursa nolikums paredz obligātu vienošanos ar LVRTC par tās infrastruktūras izmantošanu, norāda IZZI.
Neskaidrības attiecībā uz digitālās virszemes televīzijas apraides ieviešanu skar arī programmu pakešu veidošanu – nav skaidri noteikts, kādas TV programmas tiks iekļautas obligāti retranslējamo programmu sarakstā. Tas liedz savlaicīgi plānot tehnikas pasūtījumu, programmu sadalījumu paketēs un apgrūtina aprēķinu veikšanu. Pašreiz spēkā esošā MK noteikumu redakcija rada bažas par Nacionālās radio un televīzijas padomes iespējām manipulēt ar pārraidāmo programmu sarakstu, uzskata IZZI.
Minēto neskaidrību un risku dēļ, kā arī, ņemot vērā Satiksmes ministrijas nevēlēšanos ieklausīties nozares uzņēmumu viedoklī, IZZI ir pieņēmis lēmumu neiesniegt piedāvājumu konkursam.
Tai pat laikā, IZZI joprojām pauž savu ieinteresētību un gatavību piedalīties konkursā, ja Satiksmes ministrija pārskatīs arī pārējos nolikuma un MK noteikumu punktus, uz kuriem norādīja IZZI savā 17. oktobra vēstulē