Pēdējās dienās līdz ar WannaCry izspiedējvīrusa globālo plosīšanos upuru datoros un ziņu virsrakstos ir aktualizējies jautājums, kā pretoties šai sērgai, kas tur gūstā sevišķi daudzus no mazā un vidējā biznesa, trešdien raksta laikraksts Dienas Bizness.
Ievērojamu daļu no atbildes šai sarunā sniedz kiberdrošības kompānijas Kaspersky globālās izpētes komandas eksperts Jornts van der Vīls (Jornt van der Wiel). Rīgā viņš bija ieradies tikties ar kiberizspiešanas apkarošanas platformas No More Ransom partneriem. Kā sarunā norāda eksperts, šī sadarbība ir principiāli nekomerciāla, un tās sekmīgums un kopējais mērķis – sagraut kiberizspiešanas biznesa modeli – ir tieši saistīts ar sadarbības plašumu.
Fragments no intervijas
Kāds ir jūsu ieteikums izspiedējvīrusa upuriem?
No More Ransom mājaslapa darbojas nedaudz mazāk par gadu, un caur mums savus failus bez maksas ir atguvuši apmēram desmit tūkstoši cilvēku. Tā ir liela nauda, kas nav tikusi noziedzniekiem, kas to būtu izmantojuši tālākiem noziegumiem. Šā pastiprinošā iemesla dēļ mēs neiesakām maksāt izpirkuma maksu, jo tā šai sērgai ļauj izplesties.
No otras puses – ja jūs man jautātu, vai jums maksāt par saviem datiem, jo tajos ir pēdējās jūsu nesen mirušā tēva fotogrāfijas, tad ko man atbildēt? Ka jums ir jācer uz atkodēšanas instrumenta parādīšanos, kamēr jūsu skaitītājs tikšķ? Es varu iztēloties šādu izvēļu dilemmas, un tajās man nav jums skaidru ieteikumu. Tas ir ļoti personīgi. Bet vispārīgi – ja jūs samaksājat, jūs palīdzat noziedzniekiem apzagt nākamos upurus.
Bet jūs ar partneriem tātad solāt, ka šie atkodēšanas rīki www.nomoreransom.org aizvien tiks atjaunoti?
Jā, tiklīdz mēs vai partneri izstrādās jaunu atkodēšanas rīku, tas tiks šai vietnē publicēts.
Kāda ir Kaspersky un citu iesaistīto IT un kiberdrošības kompāniju materiālā interese par to?
Nekāda. Mums nav nekāda budžeta, jo bija skaidrs – tiklīdz būs iesaistīta nauda, kritīsies pasākuma ticamība, un potenciālie partneri būs atturīgāki iesaistīties. Bet pēc iespējas plašāka iesaiste ir panākumu pamatā. Pat ja mēs ar dažiem partneriem ikdienā esam konkurenti, šie izspiešanas noziegumi ir kaitīgi mums visiem, un kopā ar valstu līmeņa partneriem mūsu interese ir tos izskaust, tāpēc mēs dalāmies ar informāciju un kompetenci. Katru dienu parādās jauni izspiedējvīrusa varianti, un vieniem nav iespējams tam izsekot. Bet neviens no mums no tā nepelna – tas ir brīvprātīgs un bezpeļņas, lai gan ļoti motivēts darbs. Tiklīdz runa ir par izspiedējvīrusu, pretrunas tiek noliktas malā, un visi ir laimīgi sadarboties.
Visu rakstu Pretrunas tiek noliktas malā lasiet trešdienas, 17.maija laikrakstā Dienas Bizness!