Vai tiešām Latvijas valstij piederošajiem uzņēmumiem izaugsmes kapitāls nav vajadzīgs un tas ir vajadzīgs vien mūsu kaimiņiem?
Tā intervijā Dienas Biznesam jautā Nasdaq Riga valdes priekšsēdētāja Daiga Auziņa-Melalksne. Viņa liek noprast, ka, lai tā pa īstam izkustinātu Latvijas kapitāla tirgus ledu, joprojām ir nepieciešama lielo valsts uzņēmumu kotācija biržā, ko dara, piemēram, mūsu kaimiņi. Ļoti svarīgi uzņēmumiem arī būs piedomāt par zaļumu.
Fragments no intervijas
Kā uz pandēmijas fona vērtējat Latvijas investīciju vidi? Ko šis viss ir izcēlis gaismā?
Domāju, ka pandēmijas ietekmi mēs pilnībā varēsim novērtēt tikai pēc kāda laika. Latvijas gadījumā, manuprāt, joprojām aktuāla problēma ir augstais ēnu ekonomikas īpatsvars. Ļoti uzskatāmi ir redzams tas, cik cilvēki faktiski ir nenodrošināti un tiem ir mazi uzkrājumi. Līdz ar to valstiski svarīgi būtu veicināt uzkrājumu un ieguldīšanas kultūru. Uzņēmumiem, kas orientējās uz inovācijām un eksportu, klājas ļoti labi. Uzņēmumi, kuri ir investējuši jaunu produktu attīstībā, kā, piemēram, SAF Tehnika, un e-komercijā, kā MADARA Cosmetics, ir veicies pat ļoti labi. Piemēram, MADARA Cosmetics ir uzrādījusi rekordapgrozījumu. Interneta tirdzniecības, e-komercijas nozīmīgums droši vien nav noslēpums nevienam uzņēmumam. Vienlaikus mēs redzam, ka Latvijā ir maz tādu uzņēmumu, kuri sniedz lietotājam labi pārdomātas un ērtas tirdzniecības iespējas.
Kādēļ uzņēmumiem tieši tagad būtu jādomā par iešanu uz biržu?
Pirmkārt jau tādēļ, ka ir ārkārtīgi liela investoru interese gan Latvijā un Baltijā, gan Ziemeļvalstīs un pasaulē. Ja uzņēmumam ir vīzija par nākotnes attīstību un tam nav bail no jaunu akcionāru ienākšanas uzņēmumā, tad šodien biržā tas var būt ļoti veiksmīgs. Protams, ir arī daudzi citi kritēriji, kas ir svarīgi. Tomēr galvenie, manuprāt, ir attīstības redzējums, ambīcijas un spēja dalīties ar jaunajiem akcionāriem.
Ko, ņemot vērā biržas jautājumus, vajadzētu darīt mūsu valdībai?
Mums patīk salīdzināšana ar saviem kaimiņiem. Redzam, ka Latvija izskatās visvājāk ne tikai kapitāla tirgus attīstības ziņā, bet arī daudzās citās jomās. Redzam, ka biržā kotējas Tallinas osta, lielākais Lietuvas enerģētikas uzņēmums Ignitis Group. Latvijai beidzot būtu jāsāk realizēt sava kapitāla tirgus attīstības stratēģija – biržā kotēt lielos, valstij piederošos uzņēmumus, akciju kontrolpaketi paturot valstij. Tas šiem uzņēmumiem ļautu piesaistīt finansējumu tādu lielu, valstij piederošu uzņēmumu kotāciju biržā to ir iespējams sasniegt – līdzīgi, kā tas bija Tallinas ostas un Ignitis IPO gadījumā, kur tūkstošiem iedzīvotāju, tajā skaitā no Latvijas, kļuva par šo uzņēmumu līdzīpašniekiem. Ja Latvijā ieguldījumu iespēju valsts uzņēmumos nav, Latvijas ieguldītāji faktiski iegulda un silda Igaunijas un Lietuvas ekonomiku, veicinot to izaugsmi.
Visu interviju lasiet 8.jūnija žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!