Transportlīdzekļu apdrošinātāji saskaras ar kļūdām saskaņotā paziņojuma lietošanā, kas apgrūtina ceļu satiksmes negadījuma apstākļu izvērtēšanu un zaudējumu atlīdzību izmaksāšanu cietušajam par negadījumā bojāto transportlīdzekli.
Tādēļ Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs (LTAB) uzsāk informatīvu kampaņu, kuras laikā izglītos autovadītājus par saskaņotā paziņojuma pareizu lietošanu.
Juris Stengrevics, Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja (LTAB) valdes priekšsēdētājs: «Ar saskaņoto paziņojumu tiek fiksēta apmēram puse ceļu satiksmes negadījumu. Pateicoties šai kārtībai, autovadītāji ietaupa laiku, jo nav jāizsauc un jāgaida Ceļu policija. Līdz ar to cietušais salīdzinoši ātrāk var saņemt zaudējumu atlīdzību, jo apdrošinātājam nav vajadzīgs saņemt Ceļu policijas izziņu, savukārt vainīgajam netiek piemēroti soda punkti. Tai pat laikā saskaņoto paziņojumu drīkst aizpildīt tikai noteiktos gadījumos, jo pretējā gadījumā apdrošinātājs saskaņā ar likumu var atteikt zaudējumu kompensāciju. Lai samazinātu nepareizi aizpildīto saskaņoto paziņojumu skaitu, uzsākta izglītojoša kampaņa.»
Saskaņotie paziņojumi paredzēti noteiktu ceļu satiksmes negadījumu reģistrēšanai. Būtiski atcerēties, ka ar saskaņotajiem paziņojumiem fiksēt ceļu satiksmes negadījumu atļauts tikai noteiktos gadījumos: ja ceļu satiksmes negadījumā nav cietuši cilvēki, nav nodarīti bojājumi trešās personas mantai, kā arī sadursmē iesaistītajiem transportlīdzekļiem nav radušies bojājumi, kuru dēļ tie nevar vai tiem saskaņā ar Ceļu satiksmes noteikumiem aizliegts braukt. Aizpildīt saskaņoto paziņojumu var tajos gadījumos, ja ceļu satiksmes negadījumā iesaistīti tikai divi transportlīdzekļi un transportlīdzekļu vadītājiem nav domstarpību par negadījumu apstākļiem.
Raksturīgākās kļūdas
Viena no raksturīgākajām kļūdām ir saskaņotā paziņojuma aizpildīšana gadījumos, kad atbilstoši Ceļu satiksmes noteikumiem to darīt nedrīkstēja. Tie ir gadījumi, kad ir cietušas personas vai bojāts transportlīdzeklis tā, ka tas no negadījuma vietas nevarēja vai nedrīkstēja aizbraukt.
J.Stengrevics: «Apdrošinātāji saskārušies ar gadījumiem, kad abi ceļu satiksmes negadījumā iesaistītie auto vadītāji aizpilda saskaņoto paziņojumu, bet pēc vairākām dienām uzrodas negadījumā cietušais, kam konstatētas nopietnas veselības problēmas, kas bija jau pamanāmas arī tūlīt pēc negadījuma. Šāda veida autovadītāju nezināšana diemžēl aizkavē apdrošināšanas atlīdzību izmaksu cietušajām personām.»
Raksturīga kļūda ir vainīgās puses saskaņotā paziņojuma eksemplāra neiesniegšana un transportlīdzekļa neatrādīšana savam apdrošinātājam. Tas ir nepieciešams, lai apdrošinātājs varētu objektīvi pārliecināties par visiem negadījuma apstākļiem un to patiesumu. Saskaņā ar OCTA likumu vainīgajai pusei ir pienākums nekavējoties paziņot par apdrošināšanas gadījuma iestāšanos savam apdrošinātājam, pretējā gadījumā apdrošinātājam ir tiesības vērsties pie vainīgā transportlīdzekļa izraisītāja ar regresa prasību.
Saskaņoto paziņojumu ir jāaizpilda rūpīgi, sniedzot pēc iespējas detalizētākas atbildes un precīzi norādot negadījuma apstākļus. Shēmā ir jāuzzīmē transportlīdzekļu stāvoklis negadījuma brīdī, nevis pēc tā. Ja ir iespēja, tad negadījuma vietu var arī nofotografēt, piemēram, ar telefonā iebūvēto fotoaparātu.
J.Stengrevics: «Šādos gadījumos, kad pēc abu vadītāju aizpildītajām veidlapām nav iespējams noteikt negadījuma izraisītāju, apdrošinātāji var pieņemt lēmumu par abu vadītāju daļēju atbildību un kompensēt tikai 50% no zaudējumiem. Šādos gadījumos ieguvējs noteikti nav vadītājs, kas ceļu satiksmes negadījumu nav izraisījis. Tādēļ vienmēr transportlīdzekļu vadītājiem ļoti rūpīgi jāizlasa un jāaizpilda saskaņoto paziņojumu veidlapas, bet gadījumos, kad savā starpā tomēr nevar vienoties par negadījuma apstākļiem, jāvēršas Ceļu policijā.»
Kampaņa Autovadītāj, ietaupi laiku ar saskaņoto paziņojumu notiek no šī gada 31.augusta līdz 30.septembrim. Tās laikā autovadītājus par saskaņoto paziņojumu izglītos vairāki informatīvie sižeti, kā arī tiks dalīti izglītojoši bukleti.