Oficiālie Zemesgrāmatas dati vēl rāda «plusus», proti, kopējais dzīvokļu pirkuma darījumu skaits Latvijā 2014. gadā salīdzinājumā ar 2013. gadu palielinājies par 0,3%, taču divos iepriekšējos gados pieaugums bija ap 20%, akcentē Latio. Rīgā dzīvokļu pārdošanas darījumu skaits pagājušajā gadā audzis par 0,4%, savukārt Jūrmalā novērots kritums par 8%.
DB jau rakstīja, ka pēc izmaiņām Imigrācijas likumā, strauji samazinājusies nerezidentu aktivitāte (kopš septembra), kuri vēlējušies ieguldīt īpašumos apmaiņā pret termiņuzturēšanas atļaujām (TUA).
Mainās fokuss
«Uzskatu, ka tirgus ir dramatiski mainījies,» saka Latio Mājokļu tirdzniecības nodaļas vadītāja Vija Gailīte. Tieši jauno projektu tirgus mikrorajonos ir būtiski cietis. Maksātnespējas likuma grozījumi, tostarp t.s. nolikto atslēgu principa ieviešana, kam sekoja banku asā reakcija, mainījusi vietējo pircēju tirgu, proti, pašlaik vairumam Latvijas iedzīvotāju vairs nevar nopirkt dzīvokli jaunā mājā. Piemēram, ģimenes parasti meklē 3 vai 4 istabu dzīvokli, kas jaunā mājā varētu maksāt ap 100 tūkst. eiro. Kādreiz tai bija jāsakrāj 10 līdz 15% liela pirmā iemaksa jeb 10 līdz 15 tūkst. eiro, bet tagad – 30%, kas ir tikpat kā neiespējami, viņa skaidro. Līdz ar to atkal jāatgriežas pie alternatīvas – dzīvoklis tipveida ēkā mikrorajonā. Taču daļai cilvēku šāds variants nešķiet pievilcīgs, daļa, jo īpaši gados jauni cilvēki ar samērā labu maksātspēju labprāt izvēlas mājokli īrēt ar cerību, ka varbūt kādreiz izdosies iegādāties savu māju. Līdz ar to ir pieaudzis pieprasījums pēc īres dzīvokļiem. Jauno projektu tirgu neapšaubāmi skar izmaiņas TUA izniegšanas kārtībā. Mājās, kas uzbūvētas ārpus centra, Jūrmalas, nav īpašumu par 250 tūkst. eiro. Šī summa iespējams nebūtu problēma, ja nerezidentiem būtu iespēja par to iegādāties divus mājokļus (piemēram, vienu sev, otru izīrēšanai), taču likums to pašlaik liedz. Jūrmala un Rīgas centrs ir cita īpašumu/tirgus kategorija. «Jebkurā gadījumā Krievijā ir izskanējusi informācija par TUA, šie pircēji Latvijai ir pagriezuši muguru,» viņa secina. Tirgū jau var manīt attīstītāju centienus stimulēt tirgu. Piemēram, ir parādījušies piedāvājumi īpašumus īrēt ar izpirkuma iespējām. Tas ir risinājums abām pusēm, taču pašlaik nav skaidri zināms, vai tas būs populārs, jo tam ir arī negatīvie momenti abām pusēm (tostarp, piemēram, maksātnespējas risks). Attīstītāji piedāvā arī atlaidi, nomaksāt īpašuma reģistrācijas nodevu u.tml. Latio turpina t.s. atvērto durvju dienas jaunajos projektos. «Redzam, ka interese par dzīvokļu iegādi ir. Ņemot vērā pašreizējos apstākļus tirgū, vietējie cer uz cenu samazinājumu. Varbūt tas tā arī notiks atkarībā no tā, vai attīstītājs to var atļauties,» pieļauj V. Gailīte.
Visu rakstu Tirgus – minora noskaņās lasiet 10. februāra laikrakstā Dienas Bizness.