Komerciālā nekustamā īpašuma cenu līmeņi pasaulē liek domāt par kārtējo burbuli, piektdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Pēc iepriekšējās globālās finanšu krīzes straujš cenu pieaugums ir vērojams ne tikai lielākajos pasaules akciju tirgos. Cienījami stāva pieauguma līkne ir vērojama arī komerciālā nekustamā īpašuma (tāda īpašuma, kura iegādes mērķis ir nest peļņu, piemēram, no īres vai tā vērtības pieauguma) cenai. Globālā mērogā šajā tirgū atveseļošanās notiek jau kopš 2010. gada.
Tiek ziņots, ka, piemēram, biroju ēku novērtējumi un cenas līdz vēsturiski augstākajiem līmeņiem palielinājušās daudzās pasaules lielākajās pilsētās. Šāda situācija esot vērojama, piemēram, Londonā, Ņujorkā, Čikāgā, Losandželosā, Berlīnē, Sidnejā, Honkongā un Osakā, liecina Real Capital Analytics apkopotā informācija. Tāpat šajā nozarē vērojams spējš darījumu aktivitātes pieaugums. Piemēram, ASV komerciālā nekustamā īpašuma darījumu kopējā vērtība šī gada pirmajā pusē salīdzinājumā ar attiecīgo periodu pērn pieaugusi gandrīz par 36% līdz 225,1 miljardam ASV dolāru. Savukārt Eiropā šādu darījumu vērtība gada pirmajā pusē palielinājusies par 37% līdz 135 miljardiem eiro, kas šajā nozarē vecajā kontinentā tādējādi iezīmē labāko pusgadu kopš 2007. gada (tātad kopš šajā nozarē sākās pretvējš).
Meklē ienesīgumu
Jāpiebilst, ka investīcijas nekustamajā īpašumā stimulē līdzīgi faktori, kas ir atbildīgi par straujo cenu palielināšanos akciju tirgū. Arī šeit var runāt par varenajiem centrālo banku bezprecedenta ekonomikas stimulēšanas apmēriem, kas būtībā nozīmē naudas pumpēšanu tautsaimniecības un ļoti zemas procentlikmes. Zemo procentlikmju laikmets liek daudziem raudzīties riskantāku ieguldījumu virzienā, piemēram, uz tām pašām akcijām, mazāk drošām korporatīvajām obligācijām (tām attiecīgi ir augstāks ienesīgums). Rezultātā arī investīcijas nekustamajā īpašumā ir visai pievilcīgas, ja salīdzina, piemēram, ar niecīgo obligāciju ienesīgumu. Šīs nedēļas otrajā pusē, piemēram, ASV 10 gadu termiņa obligāciju ienesīgums atradās pie 2,1% atzīmes, bet Vācijas – pie 0,58% atzīmes. Savukārt vidējais komerciālā nekustamā īpašuma gada ienesīgums (gada ieņēmumi no īpašuma/īpašuma vērtība) Ņujorkā atrodoties pie 5,7% atzīmes, liecina Real Capital dati. The Wall Street Journal (WSJ) raksta, ka pastiprināta interese par šādu nekustamo īpašumu ir gan no Rietumvalstu, gan no Āzijas un Tuvo Austrumu lielo investoru puses. Piemēram, ASV pensiju fondi šobrīd jau 7,7% no saviem kopējiem aktīviem ieguldījuši nekustamajā īpašumā (2011. gadā tie bija 6,3%). Aktīvi nekustamo īpašumu dažādās pasaules pilsētās iegādājas arī Ķīnas kompānijas.
Visu rakstu Īpašumu cenas jau atkal rekordos lasiet 21. augusta laikrakstā Dienas Bizness.