Reitingu aģentūru vērtējumi par valsts ekonomikas attīstību ir tikai viens no kritērijiem ārvalstu investoriem, lai pieņemtu lēmumus par ieguldījumiem. Latvija priekš ārvalstu investoriem, būsim godīgi, ir salīdzinoši niecīga, tāpēc viņu galvenais aspekts, kas tiek izskatīts, pieņemot lēmumu par investīciju izvietošanu, ir cita rakstura, Db atzina Ārvalstu investoru padomes vadītājs Andris Lauciņš.
Viņš kā piemēru minēja parametrus, ko investori izskatītu, un tie ir pieeja infrastruktūrai, administratīvais slogs, nodokļu vides īpatnības un tamlīdzīgi. "Tās pašreiz ir svarīgas lietas, kas visos projektos tiek izskatītas. Tātad reitingu aģentūru vērtējums nav pats svarīgākais. To ņem vērā, bet tā kā vietējais tirgus ir nemateriāls, tad tas nav galvenais. Svarīgāk ir, vai pieejams darbaspēks attiecīgā skaitā un kvalifikācijā," tā A. Lauciņš. Vienlaikus viņš atzina, ka no resursu piesaistes un nosacījumu viedokļa tas, kāds kredītreitings tiek piešķirts valstij, finanšu institūcijām, pilnīgi noteikti tiek ņemts vērā no ārvalstu investoriem, kas uzsāk sadarbību, jo tas veido valsts kopējo, organizācijas riska profilu. "Tāpēc Latvijā ir jau vairākas kompānijas, ne tikai bankas, kas uzsākušas sadarbību ar reitingu aģentūrām. Lai reitingu piešķirtu, tas maksā naudu un acīmredzot, ja kompānija gatava maksāt, lai iesniegtu reitingu aģentūrai datus novērtējuma saņemšanai, tad nākas secināt, ka šo līdzekļu iztērēšanai ir biznesa pamats, piem., sadarbības partneri, kreditētāji dod labvēlīgākus nosacījumus. Biznesa loģiku varam vilkt paralēli ar valsti, mehānismi darbojas līdzīgi," skaidroja A. Lauciņš.
Vērtē darbus
Riska kapitāla pārvaldes kompānijas SIA Eko Investors valdes loceklis Viesturs Tamužs uzskata, ka ārvalstu investoru acīs Latvija daudz zaudēja tāpēc, ka neprata uzvesties - visi lielie investori uzmanīgi sekoja līdzi, kas notika ar Lattelecom. Šis gadījums izdarīja Latvijai lāča pakalpojumu. Pēc tam jau tiek ņemts vērā pārējais fons - ekonomisko rādītāju kritums, baumas par lata devalvāciju utt. "Esmu pesimistisks par lielu ārzemju investoru interesi. Salīdzinoši nelieli ar investīcijām zem 10 miljoniem eiro ir un būs. Ar mūsu sadarbības partneriem viss ir kārtībā, nav problēmu. Ja uzņēmēji atbrauc uz Rīgu un viņiem patīk, kas te notiek, viņi var būt ieinteresēti investīcijās. Globālos investorus, kuri raugās uz globusu un mūs tur pamana ar grūtībām, negatīvas prognozes var ietekmēt, jo viņu iespējas investēt visā pasaulē ir ļoti plašas," tā viņš.
Aktīva interese
Neraugoties uz Latvijas ekonomikas vairākiem negatīvi vērtētiem rādītājiem, piem., inflāciju, tekošā konta deficītu un līdz ar to runām par krīzi, ārvalstu investoru interese par Latviju joprojām saglabājas. "Joprojām ir liela ārvalstu investoru aktivitāte, izvērtē iespējas veikt Latvijā gan lielas, gan mazas investīcijas. Nevaru gan pateikt, ka aktivitāte beidzas ar lēmumu veikt investīcijas un ja beidzas ar šādu lēmumu, vai investori spējīgi to veikt. Bet interese paskatīties un izvērtēt ir pietiekami augsta,» atzina A. Lauciņš.
Citi ārvalstu eksperti atzinuši, ka ekonomiskās izaugsmes palēnināšanās nenozīmē, ka ārvalstu investoru interese par Baltijas valstu tirgiem pazudīs. "Īpaši ieinteresēti ieguldīt Baltijas valstīs ir investori no Ziemeļvalstīm un Apvienotās Karalistes, un pieprasījums pēc pievilcīgiem investīciju projektiem pārsniedz piedāvājumu," aģentūrai BBN iepriekš apliecināja starptautiskās kompānijas DTZ investīciju pārvaldnieks Fredriks Lidjans. Uz to, ka šobrīd ir īstais laiks investēt Baltijā, norāda arī uzņēmēji - tirgus kļūstot stabilāks, cenas pieejamākas. Db jau rakstīja, ka ārvalstu investori arvien aktīvāk mēģina iegādāties Igaunijas kompānijas.
"Tas ir normāls process, ka ārvalstu investori uzpērk igauņu kompānijas, jo Igaunijas ekonomikā radušies sarežģījumi un īpašnieki vēlas pārdot," pārliecināta ir Hansapank analītiķe Marisa Lauri. Iepriekš investīciju bankas Prudentia partneris Ģirts Rungainis Db izteicās, ka krīzes piesaista investorus, jo tad uzņēmumus var nopirkt par izdevīgāku cenu.
Sarežģīti vērtēt
Iepriekš vairums Latvijas baņķieru pauda pārliecību, ka Latvijā būs mīkstā piezemēšanās. Jautājums par to, vai Latvijas ekonomikā būs vai jau ir smagā vai vieglā piezemēšanās, ir ļoti sarežģīts jautājums, Db atzina Latvijas Universitātes Ekonomikas un vadības fakultātes asociētā profesore Margarita Dunska. Tomēr kopumā pasaulē patlaban ir ļoti pesimistiski viedokļi, turklāt tiek pieminēta pat 1929., 1930.gadu pasaules krīze. Tiesa, mūsdienās situācija ir nedaudz savādāka, jo ir citas iespējas.
M. Dunska atzina, ka par krīzes pazīmēm var sākt runāt, ja IKP samazinās, bet šobrīd Latvijā IKP tomēr pieaug un, lai arī pieaugums pēdējos mēnešos krities, viņa nedomā, ka IKP samazināsies, uzrādot mīnuszīmi. Tiesa, līdz gada beigām situācija ekonomikā varētu būt vēl smaga, jāsatraucas par kritumu vairākās tautsaimniecības nozarēs, turklāt pastāv bažas par bezdarba pieaugumu. Tikmēr nekustamā īpašuma tirgū piezemēšanās gan bijusi diezgan smaga, jo ievērojami samazinājies darījumu skaits, turklāt situācija varētu vēl pasliktināties, domā M. Dunska.
Arī Latvijas Bankas vadītājs Ilmārs Rimšēvičs intervijā ziņu aģentūrai Dow Jones Newswires pieļauj vēl vienu korekciju nekustamā īpašuma tirgū, bet ekonomikas attīstības ātrumu tas neietekmēs, ziņo BizNews.LV. Viņš arī norādīja, ka IKP pieaugums - 3.6 %, kas ir krietni mazāks nekā iepriekšējā ceturksnī, tomēr joprojām ir pietiekami augsts. Centrālās bankas vadītājs noliedz, ka pieauguma krituma tempu ātrums var apdraudēt stabilitāti. "Es nedomāju, ka pastāv recesijas risks," tā I. Rimšēvičs.