Vienmēr ir vērtīgi papētīt to, cik lielā mērā iepriekš izteiktās prognozes ir piepildījušās un kas ir bijis par iemeslu atšķirībām. Papildus iespējai uzlabot prasmes identificēt un analizēt dažādu faktoru iespējamo ietekmi uz investīciju rezultātu, šāds vingrinājums arī ļauj izprast un redzēt to, cik kritiski ir jāattiecas pret jebkādām prognozēm un cik raksturīga ir finanšu tirgiem nenoteiktība.
Prognozes un atšķirības
Ne velti nopietni starptautiski finanšu analītiķi, veicot tirgus pētījumus un publicējot izstrādātās prognozes, mēdz pirmajās lapās trekniem burtiem atgādināt klientiem, ka publikācija ir jāuztver tikai kā viens no viedokļiem, uz kuru paļauties, veicot ieguldījumu.
Piemēram, SEB investīciju stratēģi savā 2013. gada 3. decembra investīciju apskatā prognozēja, ka sagaidāmais ienesīgums valdību obligācijām eiro valūtā vidēji būs 0.4% nākamā gada laikā. Šobrīd, kad ir pagājuši vairāk par 9 mēnešiem, plaša eiro zonas valdību obligāciju tirgus indeksa (iBoxx Euro Sovereign All Maturities) kopējais ienesīgums kopš 2014. gada sākuma ir sasniedzis 9.2% saskaņā ar ThomsonReuters Datastream informāciju 2014. gada 12. septembrī. Kas ir bijis par iemeslu šādai nozīmīgai atšķirībai?
Iemesls bija visaptverošs procentu likmju līmeņa samazinājums parāda instrumentiem eiro valūtā. Piemēram, kamēr SEB ekonomisti savā 2013. gada novembra ekonomikas apskatā (SEB Nordic Outlook) sagaidīja, ka Vācijas valdības 10 gadu obligāciju ienesīgums līdz termiņa beigām sasniegs 2014. gada jūnijā 1.7% un decembrī 2.1%, tad faktiskais ienesīgums šobrīd, 2014. gada 12. septembrī ir 1% saskaņā ar ThomsonReuters Datastream informāciju. Ja gada sākumā visu eiro valdību obligāciju indeksa (iBoxx Euro Sovereign All Maturities), kurā iekļauto valdību obligāciju termiņš bija mazliet virs 8 gadiem, ienesīgums bija 2.7% gadā, tad šobrīd tas ir noslīdējis līdz 1.65% gadā (skatīt 1. attēlu).
1. attēls. Itālijas, Spānijas, Francijas un Vācijas 10 gadīgo valdību obligāciju ienesīgums līdz termiņa beigām (YTM), kā arī eiro valdību obligāciju indeksa iBoxx Euro Sovereign All Maturity ienesīgums līdz termiņa beigām, % gadā, pārmaiņas kopš 2009. gada 10. septembra
Avots: Thomson Reuters Datastream
Inflācijas nozīme
Galvenais iemesls, kādēļ eiro procentu likmes ir zemas, ir zems inflācijas līmenis eirozonas valstīs. Augustā gada inflācija eirozonā sasniedza 0.4%, turpinot divus gadus iepriekš aizsākto lejupslīdi (skatīt 2. attēlu). No pievienotā attēla var redzēt, ka īstermiņā inflācija ir svārstīgs makroekonomikas rādītājs. To ietekmē gan vispārējas ekonomiskās aktivitātes apmērs attiecīgajā periodā, gan arī īstermiņa svārstības pārtikas izejvielu un enerģijas resursu tirgos.
Taču šā gada laikā finanšu tirgus indikatori (piemēram, šobrīd slēgts nākotnes līgums par 5 gadu eiro likmi, kas būs spēkā pēc 5 gadiem), kuri demonstrē tirgus dalībnieku gaidas par nākotnes inflācijas līmeni, norāda uz ilgstoši zemu inflāciju. Tas savukārt ir jau nopietni satraucis Eiropas Centrālo banku (ECB). To, ka cenu stabilitāte eirozonā vidējā termiņā ir apdraudēta, atzina ECB vadītājs savā nesenā runā (http://www.ecb.europa.eu/press/key/date/2014/html/sp140822.en.html). ECB ekonomisti prognozē (http://www.ecb.europa.eu/pub/pdf/other/ecbstaffprojections201409en.pdf), ka eirozonas gada inflācija būs 0.6%, 1.1% un 1.4% attiecīgi 2014., 2015. un 2016. gadā. Tas 4. septembrī arī lika rīkoties ECB Padomei un samazināt galveno refinansēšanās operāciju likmi līdz 0.05% gadā, kā arī ieviest virkni citu programmu, kas vērstas ekonomiskās aktivitātes stimulēšanai.
2. attēls. Gada inflācijas līmenis ASV, eiro valstīs un Japānā, %, pārmaiņas kopš 1994. gada septembra
Avots: Thomson Reuters Datastream
Lai procentu likmes atsāktu kāpumu, ir nepieciešama augstāka inflācija. Sekojoši, prognozes par inflācijas attīstību ilgākam laika posmam kļūst svarīgs faktors, izvērtējot investīciju alternatīvas un to sagaidāmos ienesīgumus. Ilgstošs zemas inflācijas periods ir reāla iespējamība, neskatoties uz pašreizējām ECB aktivitātēm, par kuru patieso efektivitāti ekonomisti vēl diskutē. Pietiek palūkoties uz Japānas pieredzi iepriekšējās divās desmitgadēs. Ja atkārtojas Japānas scenārijs ar ilgstoši zemu inflāciju, tad šobrīd absolūti droša 10 gadu Vācijas valdības obligācija, kas ienestu 1% gadā, nemaz neliekas tik slikts ieguldījums, jo tā pirktspēja, iespējams, tiktu saglabāta un pat palielināta.
Starp citu, SEB investīciju stratēģu jaunākā prognoze valdību obligāciju sagaidāmajam ienesīgumam nākamiem 12 mēnešiem ir mīnus 0.4%. Ilgtermiņa obligācijas varbūt ir nedaudz pārpirktas un ilgtermiņa likmes eiro parāda vērtspapīriem varētu sākt pakāpeniski palielināties, ja ECB rīcība būs veiksmīga. Tomēr, kopējais procentu likmju līmenis saglabāsies zemu vēl ilgu laiku. Lai likmes kāptu, ekonomikai ir jāaug. Kā atzīst septembra tirgus komentārā (http://www.pimco.com/EN/Insights/Pages/For-Wonks-Only.aspx) obligāciju tirgus leģenda Bils Gross, ilgtermiņa izaugsmi nodrošina nevis lētu kredītresursu pieaugums, kas tikai izraisa esošo aktīvu tirgus cenu kāpumu, bet gan jaunas produktīvas investīcijas – process, kura šobrīd nav.