Latvijas alkohola ražotāju un tirgotāju apvienība (ARTA) vērsusies pie Saeimas komisijām, frakcijām un atbildīgajām ministrijām ar ierosinājumu uz pusi samazināt ievešanai pa sauszemi vai ar jūras transportu atļauto alkohola daudzumu fiziskām personām noteiktā laika periodā, veicot attiecīgus grozījumus Akcīzes nodokļa likumā.
Šobrīd fiziskas personas masveidā ieved alkoholu tādos mērogos, kas nekādi neliecina par personīgo patēriņu, bet gan komerciāliem nolūkiem t.i. peļņas gūšanu, vēsta ARTA. Legālā stiprā alkohola un vīna ražotāji un izplatītāji uzskata, ka, likuma ietvaros samazinot fiziskām personām atļauto alkohola ievešanas daudzumu, izdotos ierobežot vienu no nelikumīgas alkohola tirdzniecības kanāliem.
ARTA ierosinātās izmaiņas Akcīzes nodokļa likumā paredz samazināt ievest atļauto alkoholu daudzumu dzērieniem ar spirta saturu virs 22 % - no 1 litra uz 0.5 litriem; dzērieniem ar spirta saturu līdz 22 %, izņemot negāzēto vīnu un alu - no 2 litriem līdz 1 litram; 4 litru negāzētā vīna un 16 litru alus vietā attiecīgi atļaut ievest 2 litrus negāzētā vīna un 8 litrus alus.
«Ņemot vērā pieaugošos alkoholisko dzērienu apjomus, kas tiek ievesti no kaimiņvalstīm – Krievijas un Baltkrievijas, nemaksājot nodokļus un radot zaudējumus valsts budžetam un legālā alkohola tirgum, uzskatām, ka jāsamazina likumā atļautais ievedamais alkohola daudzums fiziskai personai vienas diennakts laikā līdzīgi, kā tika atbalstīti ierobežojumi attiecība uz ievešanai atļauto cigarešu daudzumu ,» pauž ARTA biedri.
Pēc plašām diskusijām, ko izsauca alus ražotāju aicinājums pagarināt alus tirdzniecības laiku, tādējādi radot nevienlīdzīgus konkurences apstākļus, ARTA biedri griezušies pie atbildīgām ministrijām un Saeimas frakcijām, aicinot likumdevēju piemērot vienādus nosacījumus visa veida alkoholisko dzērienu tirdzniecības laikam.
Joprojām aktuāls jautājums ir kontrabandas alkohola ieplūšana Latvijā no kaimiņvalstīm. Apvienības biedri uzskata, ka kontrabanda pierobežā ir un paliek viens no galvenajiem nelegālā alkohola ieplūšanas kanāliem, un tās apkarošana pierobežā joprojām ir vāja, tāpēc policija cīnās ar sekām, kad šis nelegālais alkohols jau nonāk tirdzniecībā. Kā liecina oficiālā statistika – valsts saņemtie akcīzes nodokļa ieņēmumi par alkoholiskajiem dzērieniem šī gada augustā atpaliek no plānotā par 877.1 tūkst.latu jeb 10.5 %, un alkohols, līdzīgi kā tabakas izstrādājumi, joprojām ir viena no kritiskākajām preču grupām, kur valsts zaudē ieņēmumus uz nelegālā alkohola tirgus rēķina.