Teju puse (46%) Latvijas mājsaimniecību šogad plāno doties ceļojumā, tomēr izpētot ceļojumu finansēšanas avotus, atklājas, ka līdzekļi tiek rasti ne tikai no ikmēneša ienākumiem un iepriekš izveidotiem uzkrājumiem, bet arī laicīgi nenokārtojot maksājumus – ceturtdaļai (26%) ceļotāju no Latvijas uz ārzemēm ir savlaicīgi nenokārtotas parādsaistības, liecina Swedbank Finanšu institūta veiktā aptauja.
Šādi aptaujas rezultāti liecina, ka maksājumu kavēšana ir ne tikai naudas, bet arī attieksmes jautājums. Kopumā atpūtas braucienus uz ārvalstīm šogad ieplānojuši 40% iedzīvotāju, tomēr arī savas valsts apceļošana atvaļinājuma laikā ir gana populāra – piektdaļa atzīst, ka brīvdienas baudīs, iepazīstot Latviju. Interesanti, ka visa veida ārvalstu ceļojumu plānus kopumā biežāk kaldina pilsētnieki. Rīdzinieki izceļas ar vēlmi iepazīt Eiropas valstis ārpus Baltijas (šādu ceļojuma galamērķi min 30% galvaspilsētas iedzīvotāju), savukārt mazpilsētās dzīvojošie biežāk lūkojas Lietuvas un Igaunijas virzienā.
Iepazīstoties ar ceļojuma finansējuma avotiem, atzīstams, ka iedzīvotāji teju vienlīdz bieži paļaujas uz ikmēneša ienākumiem un atvaļinājuma naudu (min 52% aptaujāto), kā arī iepriekš izveidotiem uzkrājumiem (51%). Savukārt katram desmitajam ceļojumu pilnībā vai daļēji apmaksā kāds cits, bet tikai 5% vajadzīgo naudu vai daļu no tās aizņemas.
«Kā rāda aptauja, liela daļa iedzīvotāju savā atvaļinājumā plāno doties tuvākā vai tālākā ceļojumā, kas visbiežāk arī atstāj iespaidu uz ģimenes budžetu. Protams, iespējams ceļot arī izdevīgi, tikai tam nepieciešama savlaicīga gatavošanās. Jau laikus izplānojot ceļojuma gala mērķi, apzinot visas iespējamās izmaksas un tam savlaicīgi ik mēnesi novirzot nelielu naudas summu. Turklāt mūsdienās ir plašas iespējas ceļot arī «budžeta variantā» – var nakšņot kempingos un īrētos dzīvokļos, pārtiku iegādāties vietējos tirdziņos un maltītes gatavot pašiem, kā arī daudzas citas alternatīvas, kas ļauj atvaļinājuma laikā gūt jaunus iespaidus,» norāda Swedbank Finanšu institūta eksperte Evija Kropa.
Lai arī paša ceļojuma finansēšanā iedzīvotāji ļoti reti izvēlas naudu no kāda aizņemties, tomēr aktīvu parādu esamība gan netraucē brīvdienu plāniem, kas saistās ar izbraukšanu ārpus valsts. Ceturtā daļa aptaujāto ceļotāju (26%) norāda, ka viņu bilancē ir laicīgi nenokārtotas parādsaistības – kavēti kredītmaksājumi, komunālie maksājumi, neatdoti parādi radiem un draugiem. Turklāt katram desmitajam šādam ceļotājam ir vairāk par vienu parādu vai arī esošais brauciens tiek finansēts ar jaunu kredītu, kas draud izvērsties jau krietni nopietnākās un ilgstošākās nepatikšanās. Zīmīgi, ka katrs trešais arī atzīst – ceļojuma laikā būtiski pieaug izdevumi. Tēriņu pieaugumu ar lielāku intensitāti izjūt tie, kam ir nenokārtotas parādsaistības (37%). Savukārt gandrīz desmitā daļa iedzīvotāju (9%) tēriņiem atvaļinājuma laikā īpaši līdzi neseko un nespēj atbildēt, vai tie pieaug vai samazinās.
«Apzināta izvēle doties ārvalstu ceļojumā par spīti esošiem parādiem skaidri signalizē ne tik daudz par ienākumu trūkumu, kā par attieksmes jautājumu. Varam secināt, ka prioritāšu augšgalā nav obligāto maksājumu veikšana. Bez konkrēta rīcības plāna, kā tikt galā ar kavētiem maksājumiem, atpūtas laikā gūtos iespaidus drīz vien pārņem raizes par to, ko pasākt ar savu finansiālo situāciju. Atgriešanās realitātē agri vai vēlu kļūst neizbēgama, turklāt krietni sāpīgāka, ja ir tendence brīvdienās savu maciņu noslogot vēl intensīvāk nekā ikdienā. Izvērtējot iespējamās negatīvās sekas, pareizais rīcības modelis būtu sākotnēji tikt galā ar nenokārtotajām saistībām, iegūt finansiālu brīvību un tikai pēc tam doties ilgi kārotajā ceļojumā,» atzīst E.Kropa.