Augstās naftas cenas jau ir ietekmējušas pieprasījumu pēc naftas gan ASV, gan Ķīnā un Jēlnaftas Eksportētājvalstu organizācijai (OPEC) vajadzētu palielināt jēlnaftas ieguves apjomus, lai iegrožotu cenu pieaugumu, šodien paziņojusi Starptautiskās Enerģētikas aģentūras (International Energy Agency jeb IEA).
Organizācija brīdina, ka, ja naftas cenas visu šo gadu atradīsies virs 100 ASV dolāru par barelu atzīmes, pasaule piedzīvos līdzīgu pieprasījuma sabrukumu kā tas bija 2008. gadā, un noveda pie globālās ekonomikas krīzes.
«Mēs jau esam novērojuši zemāku naftas pieprasījuma izaugsmi Ķīnā, kur importētās naftas apjomi februārī salīdzinājumā ar attiecīgo termiņu pērn izrādījās pieauguši vien par 9,6%. Vēl pagājušajā gada decembrī importētie naftas apjomi Ķīnā bija palielinājušies par 16%. Neapšaubāmi – pieprasījuma izaugsmes apjomi sabremzējas. Daļa no šādiem datiem ir stingrākas monetārās politikas dēļ, tomēr arī augstās naftas cenas spēlē ievērojamu lomu,» tā IEA vadītājs Nubuo Tanaka.
Tāpat augstā amatpersona norādīja, ka dārga nafta radīs milzīgu spriedzi jau tā novājinātajās naftas patērētājvalstu ekonomikās. N. Tanaka gan sagaida, ka pieprasījums pēc naftas varētu palielināties šā gada vasarā un aicināja uz to reaģēt OPEC (palielinot naftas ieguves apjomus).
Jānorāda, ka šīs nedēļas sākumā naftas cenām krist lika tas, kā finanšu tirgos tika interpretēts Saūda Arābijas paziņojums par to, ka martā minētā valsts par vidēji 800 tūkst. barelu dienā līdz 8,3 milj. bbl (dienā) samazinājusi jēlnaftas ieguves apjomus. Minētās valsts pārstāvji skaidrojuši, ka saražotās naftas apjoms esot samazināts un šādi skaitļi atklāti, lai tirgum pierādītu, ka tas ar naftu šobrīd ir pārpludināts, nekāds naftas iztrūkums neesot vērojams un pieprasījums pēc naftas esot vājš. Analītiķi lēsa, ka šāds Saūda Arābijas paziņojums tuvākajā laikā tikai pastiprinās runas par to, ka neierasti augstās naftas cenas jau sākušas negatīvi ietekmēt pieprasījumu pēc tās.
Valdot šādam fonam, OPEC ģenerālsekretārs Abdulahs Al-Badri aicinājis naftas patērētājvalstis ierobežot spekulantus, sakot, ka tie šobrīd ir vainīgi pie tā, ka naftas cena atrodas 15 līdz 20 ASV dolāru augstāk nekā tām vajadzētu.
Šodien ASV vieglās jēlnaftas jūlija kontrakta cena atradās nedaudz zem 100 ASV dolāru par barelu atzīmes. Tikmēr Ziemeļjūras jēlnaftas Brent cena dzīvojās pie 123 USD/bbl atzīmes.