«Šī gada 11. oktobrī Saeimā iesniegti Valsts fondēto pensiju likuma grozījumi, kas paredz ievērojami samazināt pensiju 2. līmeņa pārvaldīšanas komisijas. Ir vairāki iemesli kādēļ šīs plānotās komisijas var uzskatīt par progresīvākajām OECD valstīs,» skaidro Iļja Arefjevs, Luminor Pensions Latvia valdes loceklis.
Zemas bāzes komisijas
Zemas bāzes komisijas jeb komisijas maksu pastāvīgā daļa – ne vairāk kā 0.6% gadā, ja aktīvi pārvaldīšanā nepārsniedz, un ne vairāk kā 0.4% gadā tai aktīvu daļai, kas pārsniedz 300 miljonus eiro (salīdzinājumā ar esošo 1.00% gadā visiem plāniem).
Augot kopējam aktīvu apjomam pensiju 2. līmenī, tuvākajos gados vidējās pastāvīgās komisijas jau būs zem 0.5% gadā. Tas nostāda Latviju priekšā daudzām salīdzināmām Eiropas Savienības valstīm – Polijai, Slovēnijai, Slovākijai, Spānijai, Čehijai, kā arī Igaunijai un Lietuvai. Taču vēl zemākas komisijas ir tādās attīstītajās un ļoti vēsturiski turīgās valstīs, kā Beļģija, Dānija, Luksemburga, Nīderlande, Norvēģija, Somija un Vācija.
Komisijas maksu mainīgā daļa – samazināta un ar jauniem nosacījumiem
Komisijas maksu mainīgā daļa ne tikai tiek būtiski samazināta (tā nevarēs pārsniegt 0.5–0.7% gadā plāniem ar ieguldījumiem akcijās un 0.25%–0.45% gadā plāniem bez ieguldījumiem uzņēmumu akcijās), bet arī paredzēts mainīt nosacījumus tās saņemšanai.
Šobrīd virspeļņas aprēķinam izmantoto trīs mēnešu starpbanku likmi Euribor plānots aizstāt ar uzņēmumu akciju un valdību un uzņēmumu obligāciju indeksu kombināciju. Vērtspapīru indeksu pārspēšana klientiem nodrošina virspeļņu, bet pārvaldītājam pelnītu papildu atlīdzību (20% no virspeļņas), bet par labi padarītu darbu.
Komisijas maksas pakāpeniska samazināšana, saglabājot konkurenci tirgū
2018. gadā paredzams pirmais komisijas maksu samazinājums un 2019. gadā gaidāma gala komisijas maksu struktūras spēkā stāšanās. Pārejas periods ir nepieciešams, lai visi tirgus dalībnieki varētu pārskatīt savus procesus un maksimāli tos optimizēt. Ļoti būtiski ir tas, lai krietni zemākas komisijas neizspiestu no tirgus mazākus dalībniekus, kas var mazināt konkurenci, tādējādi pasliktinot klientu situāciju.
Rezumējot, progresīvākais parasti nenozīmē tikai lētāko. Lētu preču ražotājam (vai pakalpojumu sniedzējam) parasti zūd motivācija saglabāt kvalitāti. Progresīvs ir kaut kas tāds, kas sekmē progresu. Zemās bāzes komisijas kopā ar iespēju gūt papildu peļņu klientiem, sev paturot tās limitētu daļu (t.i. 20% no kopējās virspeļņas) stiprinās konkurenci pensiju līdzekļu pārvaldīšanā – daļa pārvaldnieku izvēlēsies pasīvāku stratēģiju, iekasējot zemās bāzes komisijas kamēr citi vēl turpinās censties pārspēt vērtspapīru tirgus indeksus. Abas pieejas ir visnotaļ pozitīvas klientiem. Tādēļ plānotās pensiju pārvaldīšanas komisijas pamatoti uzskatāmas par progresīvākajām, ņemot vērā Latvijas pensiju uzkrājumu apmēru Eiropas mērogā.