Daži Starptautiskā valūtas fonda (SVF) misijas vadītāju Latvijā Marku Grifitu uzskata par «ziņu ievācēju» ar ne pārāk augstu statusu pārstāvētajā institūcijā un ierobežotām iespējām pieņemt lēmumus, citi viņam piedēvē Latvijas sabiedrībai skarbo lēmumu «diktētāja» un «valdības ietekmētāja» lomu, raksta laikraksts Latvijas Avīze.
Pēc pāris nedēļām, 22. decembrī, Latvija plāno noslēgt starptautiskā aizdevuma programmu. Citiem vārdiem, Latvija vairs neaizņemsies no SVF, Eiropas Komisijas un Pasaules bankas, līdz ar to arī starptautisko aizdevēju pārstāvji, kuri kopš 2008. gada bija klāt gandrīz visu ar budžetu saistīto svarīgo lēmumu pieņemšanā, Latvijā tik bieži vairs neparādīsies. Katrā ziņā ne Marks Grifits, norāda laikraksts.
Spriežot pēc Starptautiskajā valūtas fondā līdzšinējās prakses ik pēc trim gadiem rotēt savus darbiniekus uz citu valsti, viņš jau tuvākajā laikā varētu beigt savu darbošanos saistībā ar Latviju, norādījuši zinoši informācijas avoti. Tā kā SVF Latvijas programma tiek uzskatīta par «veiksmes stāstu», M. Grifits starp citiem SVF misiju vadītājiem varētu būt «uz izķeršanu».
Marks Grifits ir Apvienotās Karalistes pilsonis ar Oksfordā iegūtu doktora grādu ekonomikā, bijis pasniedzējs Ekseteras koledžā Lielbritānijā un Masačūsetsas tehnoloģiju institūtā ASV. SVF sācis karjeru no 1993. gada, kad guva pieredzi darbā ar Turciju, Indonēziju un Taizemi, strādājot ar Āzijas krīžu sekām. Pirms darba Latvijā bijis SVF misijas vadītājs Maķedonijā.
Latvijas Avīze atgādina, ka pirms gada SVF pārstāvniecības Latvijā birojs noorganizēja videotiltu ar M. Grifitu, kurš sēdēja savā kabinetā SVF galvenajā mītnē Vašingtonā. Kabinets izskatījies visai pieticīgs – maza kvadratūra, šaurība, vecas mēbeles, pie sienas tāfele.
«Biroji tur nav īpaši lepni, Grifita kabinets tāds izskatījās arī laikā, kad es tur strādāju,» sacījis Juris Kravalis, Latvijas Bankas starptautisko attiecību un komunikācijas pārvaldes vadītājs, bijušais SVF valdes vecākais padomnieks. Tas gan nenozīmējot, ka algas misijas vadītājiem, kuri lielu laika daļu pavada komandējumos, būtu starptautiskā salīdzinājumā pieticīgas.
M. Grifita komunikācija ar Latvijas medijiem neesot radījusi iespaidu par caurspīdīgumu. M. Grifits līdz šim veiksmīgi izvairījies no liekas publicitātes. Privātākus izteikumus reiz publicējis laikraksts Telegraf, pārstāstot divu meiteņu sarunas ar M. Grifitu kādā bārā. Viņš jaunajām sievietēm bija ieteicis turēties darbā privātajā, nevis valsts sektorā.
Mālpils novada mērs Aleksandrs Lielmežs, kurš piedalījies vairākās sarunās ar starptautiskajiem aizdevējiem, laikrakstam stāstījis, ka M. Grifits sarunās «nenoformulē, kāda ir attieksme». Politiķi pauž savu nostāju, M. Grifits uzklausa un visu pieraksta, bet diskusijas neizvēršas. «Esmu Eiropas Savienības Reģionu komitejas pastāvīgais loceklis, kuluāros visi brīnās, ka Latvija piekritusi tik lieliem samazinājumiem,» teicis A. Lielmežs. «Neesmu sazvērestības teoriju piekritējs, bet ticu nezūdamības likumam. Ja kādam atņem, tad citam kaut kas rodas,» spriedis A. Lielmežs. Kādiem ekonomikas principiem tic M. Grifits, neesot skaidrs.