Pašvaldības vēlas padarīt spēcīgākas un tām nodot vairākas valsts pārvaldes funkcijas, uzņēmēji piesardzīgi par vietējās varas reformu , trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Latvijā ir samērā liels to pašvaldību skaits, kurām ir nepietiekama nodokļu ieņēmumu bāze un kuras nespēj pastāvīgi realizēt savas ar likumu noteiktās autonomās funkcijas – šo problēmu var atrisināt pašvaldību apvienošana, Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldību komisijas sēdē skaidroja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards. Viņš atzina, ka ministrija ir sagatavojusi divus iespējamos pašvaldību turpmākās apvienošanās modeļus. Viens no piedāvātajiem variantiem paredz noteikt, ka Latvijā līdzšinējo 119 pašvaldību vietā plānots veidot 49 novadus un deviņas republikas pilsētas. Savukārt otrs paredz 29 sadarbības teritoriju izveidošanu ap nacionālās un reģionālās nozīmes attīstības centriem, kuru ietvaros pašvaldības varēs apvienoties brīvprātīgi. Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldību komisijas priekšsēdētājs Sergejs Dolgopolovs norādīja, ka pievilcīgāka šķiet 29 sadarbības teritoriju izveidošana.
Jāmaina pamats
Saeimas deputāts Vilnis Ķirsis interesējās, vai plānots mainīt situāciju, ka vienas pašvaldības piesaista investorus, iegulda naudu infrastruktūrā un rada darba vietas, bet tās aizpilda citu pašvaldību cilvēki, kuras neko neiegulda un līdz ar to iedzīvotāju ienākuma nodokli saņem tās pašvaldības, kuras neko nav ieguldījušas biznesa piesaistē. «Vai no šīs iecerētās reformas saruks uzņēmējiem nepieciešamo birokrātisko formalitāšu skaits? Vai no pašvaldību skaita samazināšanās pieaugs to spēja piesaistīt uzņēmēju investīcijas? Ja jā, tad pašvaldību reformai ir jēga, ja nē, tad tas ir tikai tāds ķeksīša pasākums,» savu pozīciju skaidro bijušais Mazo un vidējo uzņēmumu sadarbības padomes priekšsēdētājs Andris Lasmanis. Viņaprāt, ja kāds vēlas nopietni «ievilkt» investorus – gan vietējos, gan ārvalstu – 150–220 km attālumā no Rīgas uz austrumiem, tad neatkarīgi no pašvaldības lieluma ar tās pūlēm būs par maz. «Ko investoram var piedāvāt pašvaldība? Nekustamā īpašuma nodokļa atlaidi un vēl varbūt izbūvēt infrastruktūru? Tas arī ir viss,» tā ar pretjautājumu atbild A. Lasmanis. Viņaprāt, investoru piesaistei priekšnosacījumi slēpjas instrumentos, kas ir valsts, nevis pašvaldību rīcībā.
Visu rakstu Grib redzēt ieguvumus lasiet 7. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.