Ar mērķi paplašināt to valstu klāstu, kuru darījumiem var saņemt eksporta kredītu garantijas, kā arī lai nodrošinātu ātrāku un efektīvāku garantiju pieejamību, Ekonomikas ministrija rosina veikt izmaiņas esošajos īstermiņa eksporta kredīta garantiju izsniegšanas nosacījumos un līdz ar to saskaņošanai nodevusi jaunus Īstermiņa eksporta kredīta garantiju izsniegšanas saimnieciskās darbības veicējiem noteikumus, informē EM.
Lai eksportētāji varētu nodrošināties pret ārvalstu pircēja maksātnespēju vai ilgstošu nemaksāšanu, pārdodot preces vai sniedzot pakalpojumus ar atlikto maksājumu, uzņēmējiem ir iespēja izmantot eksporta kredītu garantijas – kopš 2009. gada izsniegtas 225 garantijas 54 komersantiem 20 milj. EUR apmērā ar kopējo segto eksporta apgrozījumu 130 milj. eiro. Pašreiz garantijas sniedz Attīstības finanšu institūcija Altum.
Ņemot vērā uzņēmēju izrādīto interesi, ministrija uzsākusi dialogu ar Eiropas Komisiju, lai gūtu saskaņojumu atsevišķos segmentos sniegt eksporta garantijas darījumiem arī uz ES valstīm, kā arī atsevišķām OECD dalībvalstīm - Amerikas Savienotajām Valstīm, Austrāliju, Kanādu, Islandi, Japānu, Jaunzēlandi, Norvēģiju vai Šveici. MK noteikumos iekļauti speciāli nosacījumi, kādos var izsniegt garantijas par darījumiem ar šo valstu debitoriem, nosakot garantiju izsniegšanas termiņu līdz 2020. gada 31. decembrim, kas ir EK noteiktais termiņš.
Programmas ietvaros kopumā būs pieejami 5 miljoni eiro eksporta garantiju sniegšanai, kas gūts no iepriekšējā ES fonda periodā īstenoto programmu Garantijas komersantu konkurētspējas uzlabošanai un Atbalsts aizdevumu veidā komersantu konkurētspējas uzlabošanai ietvaros atmaksātā publiskā finansējuma.
Tāpat jaunajos MK noteikumos precīzāk norādīti eksporta garantiju veidi – pārgarantija, kopgarantija un virsgarantija, kā arī skaidrots katrs no garantiju veidiem. Savukārt garantijas summa vienam saimnieciskās darbības veicēja eksporta kredīta darījumiem ar vienu debitoru palielināta no 1 000 000 EUR līdz 2 000 000 EUR, lai nodrošinātu nozarē izplatīto darījumu apjomu, kā arī mašīnbūves u.c. kapitālietilpīgu preču eksportētāju vajadzības.
Jaunajos MK noteikumos arī precizēti preču un pakalpojumu izcelsmes nosacījumi, norādot, ka precei jābūt pilnībā iegūtai Latvijā vai, ja tās ražošanā ir iesaistīta vairāk nekā viena valsts, Latvijas Republika ir valsts, kurā tika veikta pēdējā, būtiskā, ekonomiski pamatotā apstrāde vai pārstrāde, kā arī norādīti pakalpojumu eksporta nosacījumi.
Tāpat precizēti komerciālo un politisko risku nosacījumi un paaugstināts garantijas seguma apmērs no 90% līdz 95% politisku risku gadījumā.