Ekonomikas ministrijas izstrādātais Ārpustiesas parādu piedziņas likumprojekts ir netaisnīgs pret citiem nozares dalībniekiem, kas savas darbības ietvaros, veic parādu piedziņu klientu interešu aizstāvības ietvaros, savu viedokli pauž zvērināts advokāts Aldis Gobzems.
Viņš uzskata ka lēmums ar likuma palīdzību regulēt atsevišķas indivīdu grupas biznesa intereses nav pieļaujams. Jaunais likumprojekts regulēšot parādnieka un piedzinēja attiecība, taču neefektīvi. Šāds parādu piedziņas regulējums bijis nepieciešams jau sen, taču, izstrādājot likumprojektu, jāņem vērā visu iesaistīto pušu intereses un jāievēro taisnīguma princips.
«Lai gan ārpustiesas parādu piedziņas likumprojekta mērķis ir aizsargāt patērētājus, šobrīd vislielākie ieguvēji ir tikai paši parādu piedzinēji. Līdz šim parādu piedzinējiem nebija nekādu likumīgu tiesību prasīt papildus samaksu par parādu piedziņu no paša parādnieka. Tas tika darīts nelegāli. Arī šobrīd likums nerisina šo jautājumu, jo parādniekam par 5 Ls lielu parādu var prasīt papildus segt minimālo parādu piedziņas izmaksu 12 Ls apmērā, kas vairāk nekā divas reizes pārsniedz pašu parādu.»
Advokāts arī norāda, ka faktiski jaunais likumprojekts paredz iespēju atvieglot parādu piedzinēju biznesu, jo tagad parādu piedzinējiem ir legāla iespēja pieprasīt samaksu par sava biznesa izdevumu segšanu. Savukārt līdz ar likumprojekta stāšanos spēkā, attīstīsies arvien jaunas parādu piedzinēju firmas. Visiem ir jābūt vienlīdzīgām tiesībām un neesot korekti, ka parādu piedzinēji tiek nostādīti labākā situācijā nekā advokāti vai administratori, bilst advokāts.
Jāatgādina, ka valdība deva zaļo gaismu parādu piedzinēju darbības ierobežošanai, tostarp, nosakot griestus summai, ko parādu piedzinēji drīkstēs pieprasīt no parādnieka par veikto darbu. Ministru atbalstītais likumprojekts paredz, ka uzņēmumiem, kas nodarbojas ar ārpustiesas parādu piedziņu, būs jāsaņem licence un jāsamaksā valsts nodeva. Ekonomikas ministrija iecerējusi, ka valsts nodevas apmērs būs tūkstots lati.
Tomēr jaunais regulējums neattieksies uz namu pārvaldēm, kas pašu spēkiem cenšas panākt komunālo rēķinu parādu samaksu. Likumprojekts vēl ir jāapstiprina Saeimā.