11 ģimenes ārsti nosūtījuši vēstuli premjeram, politiķiem un medijiem, aicinot pievērst uzmanību lētākiem medicīnas laboratoriju pakalpojumiem, kam valsts nepievērš uzmanību.
Medicīnisko analīžu uzņēmums SIA IDC Latvia, kam pieder ar modernām iekārtām aprīkota laboratorija, ir gatava nodrošināt valstij krīzes situācijai atbilstošas cenas plaša spektra medicīnas laboratorijas pakalpojumiem. Taču valsts nav ieinteresēta pat uzsākt sarunu procedūru ar kompāniju, līdz ar to turpinot iepirkt līdzvērtīgus pakalpojumus par nesamērīgi augstākām cenām, teikts vēstulē. Valstij būtu iespēja ietaupīt līdz pat vairākiem miljoniem latu gadā, taču tā gadiem ilgi nav neko darījusi, lai tas notiktu. Vienīgais arguments no VOAVA (tagad VNC – Veselības Norēķinu Centrs) puses ir formālas atrunas par ierasto atlases procedūru pārskatīt līgumu reizi divos gados. Uzskatām, ka tik smagas krīzes apstākļos ar birokrātiskām atrunām nepietiek, nepieciešams taupīt – it īpaši, ja runa ir par tiešām lieliem ietaupījumiem, raksta mediķi.
SIA IDC Latvia iesniegusi VOAVA piedāvājumu kvalitatīvi veikt visdažādākās analīzes par cenām, kas vidēji ir par 24% zemākas nekā šobrīd valsts maksātās. Piemēram, parastā asins analīze vienam pacientam izmaksātu 1.40 Ls (tagad — 2.01 Ls), magnija līmeņa noteikšana — 49 santīmus (tagad – 1.31Ls), difterijas toksīna antivielu tests — 3.28 Ls (patlaban — 4.28 Ls).
Līdzīga situācija ir izveidojusies ar Latvijas Infektoloģijas Centru (turpmāk - LIC). «Skumji apzināties, ka valsts ir radījusi uzņēmumu, kuram ir monopoltiesības nodrošināt pakalpojumus par pārspīlēti augstām un tirgus situācijai neatbilstošām cenām. LIC pieder monopols uz HIV apstiprinošo diagnostiku, kā arī uz tuberkulozes diagnostiku pēc Tuberkulozes un plaušu slimību aģentūras pievienošanas. Līdzīgi valsts asinsdonoru centram pieder monopols uz donoru asiņu izmeklēšanu, konkrēti anti HBsAg (B hepatīts), anti-HCV (C hepatīts), anti HIV, kā arī jaundzimušo ģenētiskais skrīnings ir Bērnu slimnīcas monopols. Šo izmeklējumu cenu starpība ievērojami pārsniedz privātas laboratorijas piedāvāto pakalpojumu cenas. Uzskatām, ka Latvijas nodokļu maksātājiem varētu rasties daži jautājumi par šo nesamērīgo izmaksu pamatotību,» uzskata ģimenes ārsti, piebilstot, ka tādējādi rodas pamatotas bažas, ka mākslīgi augstu medicīnas pakalpojumu cenu uzturēšanā ir ieinteresētas pašas valsts amatpersonas. Ārsti rosina izsludināt konkursu uz visiem medicīnas pakalpojumiem un noteikt t.s. references cenu, kas nozīmē zemāko cenu, kuru VNC apmaksā VISIEM tirgus dalībniekiem, gan privātiem, gan arī valsts.