Šodien, 20. jūnijā SIA Getliņi EKO atzīmēs 10 gadus kopš poligonā tika sākta elektronerģijas ražošana. Lēmums par šī elektrobloka izveidi un elektronerģijas ražošanu bijis viens no nozīmīgākajiem soļiem ceļā no postpadomju atkritumu izgāztuves uz mūsdienu poligonu Getliņi.
Aprēķini liecinot, ka gadā šajā vietā tiek saražots līdz pat 56% no visas Latvijā saražotās biogāzes.
Šobrīd Getliņi gandrīz 50% no savas ikgadējās peļņas gūst, pārdodot elektroenerģiju. Tas dodot iespēju ne vien pelnīt un investēt līdzekļus attīstībā, bet arī saglabāt Rīgas reģiona iedzīvotājiem viszemāko atkritumu noglabāšanas visā Latvijā un Baltijā. Energobloka darbība un elektroenerģijas ražošana esot pamats, pateicoties kuram iespējams attīstīt ekoloģiskās lauksaimniecības projektus (tomātu, ziedu un zemeņu audzēšana) poligonā Getliņi.
«Elektrības ražošana ir viena no redzamākajām lietām, kas atšķir mūsdienu poligonu Getliņi no vēsturiskās atkritumu izgāztuves, kas šajā vietā ir kopš pagājušā gadsimta. Tie Getliņi, kas tika dibināti 70 gados un Getliņi mūsdienās - tās ir divas diametrāli pretējas pasaules. Getliņu patiesā attīstība sākās 1997. gadā, kad divas pašvaldības - Rīgas un Stopiņu- un Vides un Reģionālās attīstības ministrija, nodibināja SIA Getliņi EKO, piesaistīja finansējumu un vienojās par atkritumu apsaimniekošanas poligona izveidi un attīstību. Šis ir bijis gandrīz 15 gadu garš darbs, kas vēl arvien turpinās, jo Getliņi attīstās nepārtraukti,» norāda Imants Stirāns, Getliņi EKO valdes priekšsēdētājs.
«2002. gadā mēs sākām darbību, saražojot 5’098 MWh elektroenerģijas. Šo apjomu jau pēc gada trīskāršojām, bet vēl pēc gada palielinājām 5 reizes. 2011. gadā, kas ir bijis līdz šim veiksmīgākais biogāzes savākšanas un elektroenerģijas ražošanas ziņā, mēs saražojām 31’295 MWh elektroenerģijas un ieguvām 14’714’207 m3 biogāzes,» par energobloka darbības panākumiem stāsta Dr.tehn., Dr.sc.ing. Aleksandrs Cars, Getliņi EKO Enerģētikas nodaļas vadītājs, kurš 2000.gadā sāka darbu pie energobloka izveides.
Šobrīd atkritumi tiek atvesti, sapresēti speciāli sagatavotās šūnās, pārsegti un noglabāti. Poligona gāze, kas rodas atkritumu pārstrādāšanās rezultātā, tiek savākta un no tās tiek ražota elektroenerģija. Elektroenerģija, savukārt, tiek pārdota tālāk a/s Latvenergo. Enerģijas ražošanas procesā rodas blakus produkts - siltums, kuru izmanto 3000 m2 lielas siltumnīcas apsildīšanai un tomātu, ziedu un zemeņu audzēšanai, kuri tiek pārdoti un nodrošina papildus peļņu uzņēmumam.