Situācijā, kad uzņēmumiem nav pietiekama apgrozījuma kapitāla, attīstības bankai [Latvijas Hipotēku un zemes bankai] ir trūcīgs nodrošinājums, fondu nauda tiek izlietota neefektīvi, ar biznesa partneru meklēšanu nodarbojas neprofesionāls personāls, runāt par reindustralizāciju, inovācijām, investīcijām ir grūti.
Tā savā viedoklī laikrakstam Diena norāda a/s Dzintars valdes priekšsēdētājs, ekonomikas doktors, profesors Iļja Gerčikovs.
«Rūpniecību sagraut bija viegli, bet radīt no jauna? Cik līdzekļu tam nepieciešams! Ne jau kaut kādi 500 miljoni latu. Arī tie, sadrupināti pa kripatai, nekādu labumu nedos. Šādā situācijā gaidīt investorus ir naivums vai liela liekulība,» savu uzskatu pauž uzņēmējs.
Runājot par to, kas nepieciešams reindustralizācijai, Gerčikovs norāda, ka jārada veselīga un konkurētspējīga vide. «Tas nozīmē konkurētspējīgus nodokļus darbaspēkam un vienlīdzīgus apstākļus visiem. Pašlaik daži maksā visus nodokļus, bet citi ne. Dažiem saskaņā ar likumu par mikrouzņēmumiem atļauts saņemt neto algu 500 latu apmērā, citi maksā ienākuma un sociālo nodokli 59% apmērā no jebkuras algas. Kāda te vienlīdzība!» tā viņš.
Uzņēmējs savā viedoklī runā arī par enerģētiku: «Jāpārtrauc akcīzes nodokli gāzei izmantot par līdzekli budžeta papildināšanai. Vajag pārtraukt, nevis veidot, jaunu piemaksu par zaļo enerģiju projektu. Kāpēc visiem jāmaksā vienam privātajam biznesam? Vai tā ir demokrātija? Kāpēc mēs atkal un atkal pakļaujamies katram Briseles lēmumam? ASV nav ratificējušas Kioto protokolu, Japāna, Ķīna, Krievija un dažas citas valstis to vispār nav parakstījušas. Ko mēs šajā situācijā varam izdarīt? Ja lielākā daļa valstu neko nedara, veltīgi to darīt dažām citām. Nešaubos, ka Eiropa to izdomājusi, lai naudas masas kustība atbalstītu pašas Eiropas ekonomikas, kas arī veiksmīgi tika darīts.»
«No 1. septembra it kā būs atvērts elektroenerģijas tirgus. Tā vienkārši ir komēdija, jo viena no tarifu par 1 kW/h veidojošajām komponentēm pieder ražotājam, otra sadales tīklam - apkalpošanas izmaksas bez variantiem, trešā - piemaksa par zaļās elektroenerģijas ražošanu - arī bez variantiem,» sava viedokļa nobeigumā saka I. Gerčikovs.