Nav tā, ka Baltijā nebūtu staciju, lai nosegtu savu elektroenerģijas patēriņu, dārgo energoresursu un daļēji novecojušo tehnoloģiju dēļ tās vienkārši neatmaksājas darbināt, otrdien vēsta laikraksts Dienas bizness.
Runājot par elektroenerģijas ražošanu, nereti tiek minēts jēdziens «bāzes jaudas» un vienlaikus piebilsts, ka Latvijā un visā Baltijā tās pašlaik nav pietiekamas, tāpēc nepieciešams elektrības imports, ar to domājot galvenokārt elektroenerģijas importu no Krievijas. Laikraksts analizē, kas Baltijā īsti slēpjas aiz šī jēdziena «bāzes jaudas», kādas tās izskatās pašlaik un kādas tās varētu būt tuvākajā nākotnē. Tas skaidro, vai jaudu patiešām fiziski trūkst, jeb varbūt problēma drīzāk slēpjas apstāklī, ka daļa no tām ir novecojušas un tāpēc dārgas.
«Baltijas kopējā elektroenerģijas slodze ir 4000-5000 MW. Nav tā, ka mums nav staciju šo slodžu nosegšanai, bet darbojas tirgus principi- elektrību iepērk tur, kur ir lētāk. Līdz ar to lietuvieši pašlaik iepērk pat 1000 MW, mēs - 200- 300 MW,» tā Pasaules enerģijas padomes Latvijas nacionālās komitejas loceklis un a/s Latvenergo valdes padomnieks Ilmārs Stuklis. «Gan Narvas degakmens stacijas ar kopējo jaudu vairāk nekā 2000 MW, gan Lietuvas lielā elektroenerģijas kondensācijas stacija Elektrēnos, kuras projektētā jauda ir 1800 MW un kura teorētiski varētu saražot elektroenerģiju ne tikai Lietuvas pašpatēriņam, bet arī eksportam, ir būvētas pagājušā gadsimta 50.-70. gados. Tas nozīmē, ka šīs ir jaudas ar zemu efektivitāti - Igaunijā Narvas degakmens stacijas rada pārāk daudz izmešu, bet Lietuvā dabasgāzes tehnoloģijas ir pusotru reizi sliktākas nekā Rīgas TEC jaunajos blokos, tāpēc pie esošajām gāzes cenām Elektrēnos elektroenerģiju ražot neatmaksājas,» skaidro I. Stuklis. Viņš piebilst, ka Igaunijā 2016. gadā stājas spēkā noteiktie izmešu ierobežojumi, līdz ar to daļa veco Narvas staciju bloku, kas nebūs aprīkoti ar speciāliem filtriem, būs jāapstādina.
Arī lietuvieši vairākus Elektrēnu blokus jau ir apturējuši cerībā, ka 2020. gadā tiks uzbūvēta Visaginas atomelektrostacija (AES) slēgtās Ignalinas AES vietā.