Eiropā top jauna direktīva noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanai, kurā tiks skarti kriptovalūtu un trastu jautājumi, iespējama noziedzīgi iegūtu līdzekļu uzraudzības centralizācija, otrdien raksta laikraksts Dienas Bizness.
Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija šonedēļ sāks skatīt valdības akceptētos grozījumus Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā, kuri paredz liegumu sadarboties ar tā dēvētajām čaulas kompānijām. Savukārt Eiroparlamentā jau šonedēļ paredzētas debates saistībā ar naudas atmazgāšanu un jaunām direktīvas prasībām. Šāda risinājuma ieviešanā Latvija varot būt sava veida pioniere visā ES. DB jau 11.04.2018. vēstīja, ka iecerētā tā dēvēto čaulas kompāniju ierobežošana tikai ar normatīvo aktu izmaiņām, bez katra konkrēta uzņēmuma faktisko apstākļu noskaidrošanas un pārbaudes, var radīt papildu problēmas godīgajiem uzņēmējiem.
«Ja iepriekšējā direktīva bija vērsta uz to, ka patiesā labuma guvēji (pieder vismaz 25% no īpašumtiesībām) jāreģistrē visās ES dalībvalstīs un šis reģistrs ir publiski pieejams, tad tagad tiek piedāvāts šo normu attiecināt uz trastiem – tātad veidojumiem, kas plaši tiek izmantoti Lielbritānijā, Maltā un Kiprā,» skaidroja Eiropas parlamenta deputāts un šī jautājuma ziņotājs Krišjānis Kariņš. Viņš atgādina, ka bez patiesā labuma guvēju publiskajiem reģistriem ir izveidoti vēl divi citi reģistri, kuri gan nav publiski pieejami, proti, banku kontu turētāju reģistrs un banku seifu turētāju reģistrs.
Pēc Uzņēmumu reģistra datiem, no 2017. gada 1. decembra, kad spēkā stājās grozījumi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā, līdz šā gada13. aprīlim vairāk nekā 14 tūkst. personas ir norādītas kā patiesā labuma guvējas kādā no reģistrētiem subjektiem. Visvairāk patiesā labuma guvēji atklāti komercreģistrā – 13 509 SIA, nedaudz pārsteidzoši, ka tādi ir atrasti 212 biedrībās, 25 nodibinājumos, vienā arodbiedrībā un pat vienā politiskā partijā. Interesanti, ka ir atklāti patiesā labuma guvēji no 77 dažādām pasaules valstīm – visvairāk no kaimiņvalstīm – Krievijas, Lietuvas un Igaunijas.
Visu rakstu Gatavo jaunus slazdus naudas atmazgātājiem lasiet otrdienas, 17.aprīļa laikrakstā Dienas Bizness!