Līdz ar energoresursu cenu kāpumu augusi arī uzņēmēju interese par energoefektivitātes paaugstināšanas iespējām, nozares pārstāvji prognozē, ka šāda tendence saglabāsies arī turpmāk.
Energoefektivitātes likuma prasības šobrīd izpildījuši gandrīz visi lielie uzņēmumi un aptuveni 500 lielie elektroenerģijas patērētāji, liecina Ekonomikas ministrijas (EM) sniegtā informācija. Kopumā energoauditoru līdz šim ieteiktie pasākumi uzņēmējiem ļaus ietaupīt 162,4 GWh enerģijas jeb aptuveni 12 miljonus eiro. Rezultāts galvenokārt tiks sasniegts, pārejot uz efektīvākām ražošanas tehnoloģijām un procesiem. Lai samazinātu energoresursu izmaksas, EM aicinājusi komersantus noslēgt arī brīvprātīgas vienošanās par energoefektivitātes uzlabošanu.
Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!
Uzņēmēju intereses kāpumu par energoefektivitātes risinājumiem nosaka vairāki praktiskie apsvērumi, norāda Enefit valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers. «Pēdējā gada laikā energoresursu cenas ir būtiski pieaugušas, tāpēc lielāka kontrole pār savu enerģijas patēriņu ir loģisks solis, lai samazinātu izdevumus un paaugstinātu konkurētspēju nākotnē. Jāpiebilst, ka uzņēmuma energosaimniecības modernizēšana prasa būtiskas investīcijas, tāpēc otrs nozīmīgs motivējošais faktors ir jaunas šo investīciju finansēšanas iespējas. Vienlaikus arī energoefektivitātes tehniskie risinājumi pastāvīgi attīstās, kļūstot efektīvāki un izmaksās pieejamāki, kas tos padara par pievilcīgu izvēli,» uzskata J. Bethers.
Arī Altum energoefektivitātes eksperts Edgars Kudurs atzīmē, ka arvien vairāk uzņēmēju sāk domāt par energoefektivitātes paaugstināšanu savos uzņēmumos, jo nereti tas ir sinonīms kopējās uzņēmuma efektivitātes celšanai. «Pēdējā gada laikā būtiski pieaudzis to uzņēmēju skaits, kuri apzinās, ka energoefektivitāte risina daudzus uzņēmuma problēmjautājumus, kas saistās ar izmaksu samazināšanu, darba drošību un nepārtrauktību, procesu automatizāciju, vides apstākļiem, jaunu tirgu apgūšanu un citiem apstākļiem. Lai veicinātu vēl lielāku uzņēmēju iesaisti, komersantus būtu nepieciešams informēt un izglītot, iepazīstinot viņus gan ar labākajiem energoefektivitātes risinājumiem, gan citu uzņēmumu pieredzi,» domā E. Kudurs. EM iniciatīvu par brīvprātīgo vienošanos noslēgšanu ar uzņēmējiem eksperts vērtē pozitīvi, norādot, ka šajā gadījumā ministrijai ir skaidri zināmas komersantu apņemšanās, kas dod iespēju rēķināties arī ar konkrētiem rezultātiem.
Visu rakstu Gatavi investēt energoefektivitātē lasiet ceturtdienas, 15.novembra laikrakstā Dienas Bizness! Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!
Raksts tapis sadarbībā ar RTO Elektrotīkli