Konkursā uz Finanšu un kapitāla tirgus komisijas vadītāja vietu uzvarējusī Santa Purgaile gatava veidot finanšu vidi, kura darbosies pēc būtības, ne formas, uzlabot Latvijas finanšu sistēmas starptautisko reputāciju, atzīstot, ka ABLV bankas pašlikvidācija ir diskutabla
S. Purgailes kandidatūra 24. septembrī tiks virzīta apstiprināšanai valdībā, bet pēc tam Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) vadītājs jāapstiprina Saeimai. Deputātu neseno ieceri FKTK tuvākajā nākotnē apvienot ar Latvijas Banku S. Purgaile par šķērsli darbam neuzskata, drīzāk par pozitīvu ideju.
«Tieši pirms 25 gadiem es uzsāku savas darba gaitas toreizējā Latvijas Unibankā. Man patika darbs bankā, virzījos uz priekšu, paplašinot savu redzesloku. Kļuvu par filiāles vadītāju, tad par reģiona vadītāju jau SEB bankā. 2012. gadā tiku uzaicināta pievienoties Citadele bankas vadības komandai kā valdes locekle tieši tajā brīdī, kad bija svarīgi šai bankai veidot ilgtspējīgu biznesa modeli. Šo septiņu gadu laikā kopā ar kolēģiem esmu darbojusies, lai Citadeli izveidotu par vienu no nopietniem tirgus spēlētājiem. Šo ilgo laiku esot bankās un nozarē kopumā, es redzu tās primārās lietas, kas jādara, lai šo jomu sakārtotu,» iepazīstinot ar sevi 19. septembra preses konferencē Ministru kabinetā, sacīja S. Purgaile.
Viens no pirmajiem jautājumiem bija tieši par iespējamo interešu konfliktu, jo S. Purgaile vadījusi vienu no lielākajām Latvijas komercbankām. Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis, kurš vadīja konkursa komisiju, izskaidroja, ka šis jautājums rūpīgi izsvērts un interešu konflikta situācijas neesot, jo FKTK padome ir spējīga lemt jautājumu bez vadītājas. Savukārt S. Purgaile Dienas Biznesam uzsvēra: «Esmu strādājusi korporatīvā vidē un vienmēr esmu pieturējusies pie augstiem standartiem, un varu šeit apliecināt, ka atturēšos no jebkādu lēmumu pieņemšanas attiecībā uz manu iepriekšējo darba devēju.»
Pirmais S. Purgailes uzsvars iecerētajā darbā ir Latvijas finanšu sistēmas reputācija starptautiskajā arēnā, kuras pasliktināšanās var nozīmīgi ietekmēt Latvijas ekonomiku.
«Mums ir jādara viss iespējamais, lai īsā laikā panāktu Latvijas finanšu sektora reputācijas atjaunošanu. Nevar pieļaut Latvijas iekļaušanu ne pelēkajos, ne melnajos sarakstos. Ir jāstrādā pie šiem salīdzinoši īstermiņa, tomēr svarīgajiem uzdevumiem,» uzsvēra S. Purgaile.
Tieši jautāta, kas tad būtu jādara, S. Purgaile teica: «Pirmkārt ir jānodzēš ugunsgrēks, kas ir saistīts ar Moneyval. Valdības un Finanšu izlūkošanas dienesta paveiktais ir jānoved līdz galam.»
Potenciālā iestādes vadītāja piebilda, ka ir jāpārliecinās, vai ikviena finanšu institūcija valstī ir jaunajam likumam atbilstoša. Viņa solīja raudzīties, lai bankās pēc būtības patiešām ir izpratne par nelegāli iegūtu naudas līdzekļu atmazgāšanas un terorisma finansēšanas novēršanas riskiem. «Noteicošais nav, vai papīri ir kārtībā, bet gan vai cilvēki pēc būtības saprot, kas ir riski, un spēj tos novērtēt,» tā S. Purgaile.
Visu rakstu lasiet 20. septembra laikrakstā Dienas Bizness, meklējot tirdzniecības vietās.
Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!