Francijas zinātnieki grasās izgatavot datu nesēju, kurš spēs darboties vairāk nekā miljons gadu. Šādam datu nesējam vajadzēs brīdināt nākotnes cilvēkus par izrakumu veikšanas bīstamību, piemēram, pazemes kodolatkritumu glabātavu vietās.
Darbs pie šāda datu nesēja Francijas kodolatkritumu apsaimniekošanas aģentūrā ANDRA sācies jau 2010. gadā, vēstīts žurnāla Science interneta vietenē. Franču zinātnieki plāno izgatavot safīra disku, kurā informācija molekulārā līmenī tiks iegravēta izmantojot platīnu. Informācijas nesēja prototipa izgatavošana izmaksājusi 24 tūkstošus eiro un tā darbības ilgums paredzēts vismaz miljons gadu garumā.
Zinātnieki norāda, ka vienā šādā diskā varētu saglabāt pat līdz 40 tūkstošiem lappušu teksta, tomēr tad to lasīšanai būtu nepieciešams mikroskops. Aģentūras mērķis ir sniegt informāciju nākotnes arheologiem, sacīja ANDRA vadītājs Patriks Čartons (Patrick Charton).
Daudzas pasaules valstis, kuras izmanto kodolenerģiju, par labāko radioaktīvo atkritumu uzglabāšanas veidu uzskata pazemes kodolatkritumu glabātavas. Lai gan glabātavu projektētāji ir pārliecināti, ka radioaktīvie atkritumi tiks droši uzglabāti tūkstošiem gadu, pastāv bažas, ka nākotnē kāds tos varētu negaidīti atrakt.
Pašlaik zinātniekus nomāc arī jautājums, kādā valodā atstāt brīdinājuma tekstus. «Nākotne būs radikāli atšķirīga. Mums nav ne mazākās nojausmas, kā domās cilvēki,» atzina P. Čartons.
Francijas ANDRA piesaistījusi zinātniekus, arheologus, antropologus, lingvistus un cer, ka šos jautājumus izdosies atrisināt līdz 2014. vai 2015. gadam. Žurnāls Science norāda, ka šo aspektu pētīšanai zinātniekiem laika ir daudz, jo kodolatkritumu glabātavas tiks piepildītas un slēgtas tikai šā gadsimta beigās.