SIA Rīgas enerģija koģenerācijas stacija Vestienas ielā ražo divus produktus - siltumu un elektroenerģiju. Lai gan šā gada martā Ekonomikas ministrija nolēma atcelt tiesības stacijai pārdot elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros, Rīgas enerģija turpina meklēt iespējas darboties bez valsts atbalsta - katru nedēļu uzņēmums startē Rīgas Siltums rīkotajās izsolēs par iespēju pārdot siltumenerģiju, piedalās elektroenerģijas brīvajā tirgū, kā arī ražo elektroenerģiju pašpatēriņam.
Uzņēmuma Rīgas enerģija līdzīpašnieks un valdes loceklis Pēteris Dzirkals norāda, ka SIA Rīgas enerģija ir dibināta 2011. gadā, bet stacijas būvniecība, kas izmaksājusi 17 miljonus eiro, sākta pirms aptuveni trim gadiem. «Šādu staciju nevar uzbūvēt pāris dienās, būvniecības cikls ir vairāki gadi, jo liels darbs jāiegulda projektēšanā, iekārtu pasūtīšanā un būvniecības procesā,» stāsta P.Dzirkals. Uzņēmums ražo enerģiju no šķeldas, koģenerācijas procesā izmantojot tvaika turbīnu. Lielākoties stacija darbojas automātiskā režīmā, nosūtot signālus, kas regulē kādas konkrētas iekārtas darbību noteiktajā laikā.
Plašāk-raksta galerijā!
#1/36
Stacijā uz vietas regulāri atrodas vien divi vai trīs cilvēki, kas uzrauga iekārtu darbību operatoru vadības telpā. Te atrodas dažādi monitori, kur redzami visi stacijas darbības parametri. Operators seko līdzi datiem, piemēram tīkla temperatūras režīmam un saražotās enerģijas daudzumam.
#2/36
Laikā, kad stacija darbojas pilnā jaudā, dienā tiek piegādātas aptuveni 10 kravas ar šķeldu. Katrai kravai tiek noteikts svars un šķeldas kvalitāte. P.Dzirkals stāsta, ka par šķeldu tiek maksāts, ņemot vērā tās siltumspēju. «Mums nav svarīgi, cik šķelda sver, svarīgi, cik siltuma no tās mēs varam saražot,» atklāj uzņēmuma līdzīpašnieks.
#3/36
Šķeldas paraugi tiek ņemti, uzkāpjot uz tiltiņa, pēc tam paraugi tiek vesti uz laboratoriju, kur tiek noteikta šķeldas kvalitāte.
#4/36
Tālāk šķelda tiek nogādāta pieņemšanas bedrēs. No šejienes automatizēti krāni šķeldu pārber pamatglabātuvē, kur iespējams glabāt aptuveni 2500 kubikmetrus šķeldas. Darbojoties pilnā jaudā ar šādu apjomu pietiek trīs diennaktīm.
#5/36
Uzņēmuma Rīgas enerģija līdzīpašnieks un valdes loceklis Pēteris Dzirkals pie šķeldas pieņemšanas bedrēm.
#6/36
Automatizēta ir arī šķeldas padeve uz katlu. Ja šķeldas kvalitāte dažādās glabātuves vietās atšķiras, krāni to samaisa. Vibroreste atbrīvo šķeldu no ledus gabaliem, kas ziemas laikā var nokļūt kurināmā padeves sistēmā, bet šķirotāji - no dažādiem nestandarta koksnes gabaliem.
#7/36
Pirms diviem gadiem stacijā tika uzstādīts apmēram 20 metrus augsts katls, kam apkārt tika uzbūvēta pārējā māja.
#8/36
Katla augšpusē atrodas tvertne, kur rodas tvaiks, kas tālāk tiek novadīts uz turbīnu, savukārt pa caurlēm plūst dūmgāzes, kas uzsilda ūdeni. P.Dzirkals atzīmē, ka šādā veidā maksimāli tiek izmantots viss saražotais siltums.
#9/36
Tvaiks, kas nonāk turbīnā, to iegriež, savukārt turbīna tālāk darbina ģeneratoru. No turbīnas nāk liels siltums, tāpēc tai apkārt ir apšuvums, ko nepieciešamības gadījumā var viegli noņemt.
#10/36
Katla vadības telpā atrodas iekārtas, kas regulē katla darbību. P.Dzirkals uzsver, ka, lai savienotu visas iekārtas, ieguldīts liels darbs. «Katram kabelim ir jābūt pareizajā vietā un to skaits ir ļoti liels,» atklāj P.Dzirkals.
#12/36
Stacijā atrodas arī vairāki akumulatori, kas ir drošības jautājums. «Ja kaut kas notiek, piemēram pazūd elektrība, turbīna ir jāatdzesē, jo pretējā gadījumā tā tiks sabojāta. Akumulatori paredzēti avārijas gadījumam, lai mēs varam droši apstādināt turbīnu,» pauž P.Dzirkals.