23.aprīlī Rīgas siltums sasniedzis jaunu rekordu enerģijas ražošanai no atjaunojamiem energoresursiem (AER) – 2 miljonus MWh.
Pirmo miljonu megavatstundu saražotajai siltumenerģijai un elektroenerģijai no AER Rīgas siltums sasniedza 18 gadu laikā kopš zaļās enerģijas ražošanas uzsākšanas, otrais miljons, pateicoties jaunām, efektīvām enerģijas ražošanas iekārtām, tika sasniegts trīs gadu laikā, bet trešo miljonu Rīgas siltums plāno sasniegt tuvāko divu gadu laikā, liecina uzņēmuma izplatītā informācija.
«Ir pagājis gads kopš dabasgāzes tirgus atvēršanas, taču dabasgāzes cena nav samazinājusies. Dabasgāzes izmaksas mūsu uzņēmumam ir pieaugušas. Tas, savukārt, mūs ir mudinājis aizvien aktīvāk izmantot biokurināmo siltumenerģijas un elektroenerģijas ražošanai, sasniedzot jaunus rekordus,» norāda Rīgas siltums valdes priekšsēdētājs Normunds Talcis. Uzņēmumā atzīmē, ka biokurināmā izmantošana ļauj samazināt atkarību no fosiliem kurināmiem un dod pozitīvu pienesumu Latvijas ekonomikai – tas nozīmē atbalstu vietējiem ražotājiem, darbavietas, kas tiek nodrošinātas gan Rīgas siltums, gan koksnes šķeldas ražotājiem un piegādātājiem. Turklāt, tā kā koksnes šķelda ir lētāks kurināmais nekā dabasgāze, tad tās izmantošana ir viens no faktoriem, kas ir ļāvis iepriekšējos gados samazināt un šobrīd noturēt Rīgā zemāko siltumenerģijas tarifu, salīdzinot ar Latvijas lielajām pilsētām un Baltijas valstu galvaspilsētām.
Tajā pašā laikā uzņēmumā atgādina, ka jārēķinās arī ar riskiem – piemēram, šajā ziemā izveidojās situācija, ka lielā mitruma dēļ šķelda kļuva praktiski nepieejama. «Šogad mežos bija liels mitrums un šķeldu tehniski nevarēja transportēt ārā no meža, tāpēc šķeldas cena būtiski auga,» iepriekš DB pauda Rīgas siltums valdes loceklis Raivis Elliņš, uzsverot, ka, visticamāk, šāda situācija gan vairs neatkārtosies, jo šī ziema bijusi ļoti netipiska.
Tāpat R.Elliņš norādīja, ka agrāk gandrīz 100% enerģijas Rīgā tika ražots, izmantojot gāzi un akmeņogles, bet šobrīd jau 30% no enerģijas, ko ražo pats Rīgas siltums, tiek ražoti, izmantojot koksnes šķeldu. Fortum Latvia valdes priekšsēdētājs Andris Vanags gan uzskata, ka Latvijas galvaspilsētai šajā jautājumā vēl ir, kur tiekties. «Reģionos jau šobrīd AER ražošana veido aptuveni 67%,» iepriekš DB pauda A.Vanags.R.Elliņš atgādina, ka reģionos no AER tiek ražots procentuāli vairāk tāpēc, ka ne visur ir pieejama dabasgāze, piemēram Ventspilī. «Plānots, ka tuvākajā laikā AER ražošana palielināsies arī Rīgā. Rīgas siltums turpinās mērķtiecīgi palielināt zaļās enerģijas ražošanu, siltumcentrālē Daugavgrīva veicot modernizāciju un siltumcentrālē Imanta izbūvējot biokurināmā katlu māju, kurā tiks uzstādīti katli ar jaudu līdz 40 MW. Tas palielinās gada kurināmā koksnes patēriņu vidēji par 16%. Abos šajos projektos ir paredzētas modernas, efektīvas dūmgāzu attīrīšanas sistēmas, tādā veidā minimizējot kaitīgo vielu sastāvu aizejošajās dūmgāzēs, padarot šos projektus kā īpaši videi draudzīgus,» atklāj R.Elliņš.