Pēdējo divu gadu laikā pandēmijas ierobežojumu dēļ Rīgas vecpilsētā savas durvis apmeklētājiem uz visiem laikiem slēgušas vismaz desmit agrāk populāras izklaides vietas, vēl vairāki uzņēmēji nav pārliecināti par to, cik ilgi spēs izdzīvot.
Vecrīgas ielās brīvdienu vakaros jau sen vairs neizskatās tā kā agrāk, atzīst vietējo kafejnīcu, restorānu, klubu un bāru īpašnieki. Šobrīd viesus uzņem salīdzinoši neliels izklaides vietu skaits, jo daudzi uzņēmumi nolēmuši darbu atsākt tikai tad, kad varēs strādāt bez darba laika ierobežojumiem.
Jānis Jenzis, Latvijas Restorānu biedrības valdes priekšsēdētājs, norāda, ka kopumā valstī nozari pametuši apmēram 10–15% uzņēmumu, taču Vecrīgā situācija varētu būt vēl dramatiskāka, jo samazinājusies tūristu plūsma, bet telpu nomas maksas joprojām saglabājas augstas. Ierobežojumi netiek balstīti pētījumos Ir steidzami jākliedē maldīgā informācija, kas valda publiskajā telpā par to, ka ēdināšanas uzņēmumi saņem valsts atbalstu, atzīmē J. Jenzis.
“Tā gluži nav tiesa. Lietas ir jāsauc īstajos vārdos – tas nav atbalsts, tās ir kompensācijas par ierobežojumiem. Jāņem vērā, ka nozare strādā ar lielākiem vai mazākiem ierobežojumiem jau kopš 2020. gada marta jeb gandrīz divus gadus. Tāpat jāuzsver, ka ierobežojumi Latvijā ir bijuši masīvāki nekā jebkurā citā Eiropas Savienības valstī, nemaz nerunājot par kaimiņiem, kur viss notika – dzīve un bizness mutuļoja. Jāņem vērā arī tas, ka drīz apritēs gads, kopš ierobežotās nozares nesaņem kompensācijas. Virsraksti masu medijos par to, cik ļoti uzņēmumi ir atbalstīti, ir fikcija un populisms,” spriež J.Jenzis.
Cer uz pavasari
Latvijas Bāru asociācijas dati liecina, ka kopējais Vecrīgas izklaides vietu apgrozījums 2021. gadā bija par aptuveni 80% mazāks nekā 2019. gadā. “Vasarā kritums bija nedaudz mazāks, taču kopumā situācija nozarē pērn bija ļoti slikta,” atzīst asociācijā. Zināms, ka līdz 1. martam kafejnīcas, restorāni, bāri, klubi un citas izklaides vietas viesus drīkst uzņemt tikai līdz pulksten 23:00.
Uzņēmēji norāda, ka atpelnīt visas izmaksas tik īsā darba laikā praktiski nav iespējams, tāpēc šobrīd izklaides industrija Vecrīgā balstās uz pašu īpašnieku entuziasmu. Oskars Ikstens, Pūces, Kluba naktī valdes priekšsēdētājs un Latvijas Bāru asociācijas valdes loceklis atzīst, ka jau pandēmijas sākumā bija skaidrs, ka pilnvērtīgi strādāt nebūs iespējams, taču cerība par pandēmijas beigām un nelielie finanšu uzkrājumi devuši degsmi nepadoties.
Visu rakstu lasiet 22.februāra žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!