VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) pie Rīgas Biržas nama uzstādījusi sešas čuguna laternas. Projekts ir nozīmīgs solis Rīgas pilsētas vēsturiskā un arhitektoniskā mantojuma saglabāšanā, norāda VNĪ valdes loceklis Andris Vārna.
“Senatnīgo laternu atjaunošana ir būtisks ieguldījums Rīgas arhitektūrā un kultūrvēsturē. Esam gandarīti, ka projektu izdevies realizēt un laternas pie Biržas nama priecēs iedzīvotājus un pilsētas viesus, nodrošinot, ka Rīgas mantojums tiek saglabāts nākamajām paaudzēm. Liels paldies visiem iesaistītajiem, kas palīdzēja šo desmitgades projektu novadīt līdz galam. Lai gan mazs projekts, tas bija gana sarežģīts,” norāda VNĪ valdes loceklis Andris Vārna.
Laternas uzstādīja SIA “Marivent”. Līguma kopējās izmaksas ir 28 420,98 eiro bez PVN, un tās tika segtas no VNĪ budžeta līdzekļiem.
Vēstures liecības norāda uz to, ka pie Biržas nama atradušās Biržas arhitekta Haralda Jūliusa fon Boses zīmētās laternas, kas diemžēl laika gaitā ir zudušas. Pēdējās trīs bagātīgi rotātās laternas tika demontētas 1989. gadā, un to turpmākais liktenis nav zināms. Nav saglabājušies arī vēsturiskie laternu zīmējumi, tādēļ vienīgā informācija par to izskatu nāk no dažiem veciem fotoattēliem un līdzīgām laternām, kuras Bose zīmējis Sanktpēterburgai.
Lai atjaunotu šo vēsturisko mantojumu, tika rūpīgi apkopota visa pieejamā informācija, tostarp fotoattēli, uz kuras pamata izveidoti detalizēti zīmējumi, kurus sagatavoja Ruta Taurena, SIA “Arhitektoniskās izpētes grupa”, savukārt SIA “Minivara” veica laternu modeļu izgatavošanu. Pašas laternas pēcāk no sagatavotajiem modeļiem tika radītas čuguna lietuvē “Fürst Stolberg Hütte” Vācijā.
Laternas pēc uzstādīšanas nodotas Rīgas domes valdījumā, kas turpmāk nodrošinās elektroenerģijas piegādi un uzturēšanu. Senatnīgo gaismekļu atjaunošanas projektā nozīmīgu ieguldījumu sniegusi SIA “Arhitektoniskās izpētes grupa” Rīgas Biržas restaurācijas arhitekte Liesma Markova, kura ilgstoši ir atbalstījusi šo projektu, lai nodrošinātu pilnīgu Biržas restaurācijas darbu pabeigšanu.
L. Markova norāda, ka kopā ar kolēģiem ir izteikti gandarīta par laternu projekta realizāciju. Laternu uzstādīšana sākotnēji tika plānota Biržas nama atjaunošanas darbu ietvaros no 2008. līdz 2011. gadam. Atjaunošanas laikā tika izgatavotas vēsturisko laternu kopijas, taču to uzstādīšana tika atlikta sarežģīto AS “Sadales tīkls” kabeļu pārnešanas darbu dēļ, kas bija nepieciešami, lai iebetonētu laternu pamatus. Budžeta ierobežojumu dēļ tobrīd tika pieņemts lēmums laternas neuzstādīt.
Mākslas muzeja “Rīgas Birža” nams, kas atrodas Doma laukumā 6, Vecrīgā, ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Ēka, veidota pēc vācu izcelsmes Pēterburgas arhitekta Haralda Jūliusa fon Boses (Harald Julius von Bosse, 1812–1894) projekta, iedvesmojusies no Venēcijas renesanses palaco stila, kas simbolizē bagātību un pārpilnību. Tās celtniecība norisinājās no 1852. līdz 1855. gadam, un 1856. gada 26. maijā, piedaloties pašam Krievijas caram Aleksandram II, notika svinīgā biržas nama atklāšana. Laikā no 2008. līdz 2011. gadam ēka piedzīvoja vērienīgus pārbūves un atjaunošanas darbus.
Bijusī Rīgas biržas ēka bija viena no pirmajām celtnēm, kas tika speciāli atjaunota, gatavojoties Latvijas Republikas simtgades jubilejai, ietvaros programmas “Mantojums – 2018: kultūras infrastruktūras uzlabošanas programma 2006–2018” ietvaros.