Ēka Rīgā, Jaunsaules ielā 1 iegādāta par privātiem līdzekļiem 290 000 eiro apmērā. Vairākās kārtās paredzēts piesaistīt finansējumu un dzīvokļu projekta kopējās izmaksas lēšamas ap 1 miljonu eiro, biznesa portālam db.lv pastāstīja projekta attīstītājs Viesturs Vucāns.
Db.lv jau vēstīja, ka vietnē Crowdestate publicētā informācija liecināja par to, ka notiek sagatavošanās darbi šīs ēkas atjaunošanai. Tādēļ sazinājāmies ar projekta attīstītāju, lūdzot sniegt plašāku informāciju.
Jaunie dzīvokļu saimnieki ēkā varētu ievākties jau nākamā gada pavasarī - vasaras sākumā.
Trīsstāvīgā māja nopirkta 2014. gadā, tam sekojusi tā saukto loft dzīvokļu (īpašums, kas savulaik kalpojis industriāliem mērķiem, tiek pārbūvēts mūsdienīgā izpildījumā, saglabājot seno auru) projekta izstrāde. «Ar to bija aizķeršanās, jo notika Zolitūdes traģēdija, mainījās likumdošana un noteikumi. Mēs nomainījām arhitektu un pārstrādājām arī projektu,» stāsta V.Vucāns. Ēkas projektu izstrādājis arhitektu birojs «Pils M», bet kā ģenerāluzņēmējs izvēlēts SIA «AMBK».
Šobrīd saņemta būvatļauja un uzsākti ēkas rekonstrukcijas darbi - āra komunikāciju izbūve, pasūtīti logi, tiek iekārtots būvlaukums, veiktas pēdējās cenu aptaujas ar apakšuzņēmumiem par konkrētu darbu izmaksām, lai šajā nedēļā varētu uzsākt ēkas fasādes rekonstrukciju. Plānots projekta īstenošanā piesaistīt ap 10 dažādiem Latvijas uzņēmumiem.
Pēc projekta attīstītāju domām, esošo būvi var pārveidot kā interesantu, citādāku un nestandarta projektu. Uzrunājis tas, ka būvei ir lieli logi, augsti griesti, kā arī industriālā tipa ēka, kuru var pārprojektēt mazākos un lielākos dzīvokļos. Tā, piemēram, mazākie dzīvokļi būs 30 kvadrātmetrus lieli, bet lielākie - līdz pat 180 kvadrātmetriem. Projekta izstrādē tiks piedāvāti arī pusotra stāva dzīvokļi. V.Vucāns atzīst, ka viņam pašam loft dzīvesstils šķiet saistošs.
Izvēloties ēku, ņemts vērā arī iepriekšējais pieprasījums pēc dzīvokļiem ēkā, kas atrodas blakus šim projektam. Pieprasījums ir tieši no ārzemju studentu puses, kuri mācās blakus esošajā Rīgas Stradiņa universitātē. «Ir tādi, kuri zina, ka šeit studēs un iegādājas dzīvokli, pēc tam pārdod. Uz blakus objektu brauc vācu ģimenes, kas meklē saviem bērniem dzīvokļus,» stāsta V.Vucāns. Pārsvarā pieprasījums ir no Skandināvijas un Vācijas studentu puses, tāpēc jaunā loft projekta mērķauditorija būs gan jauni cilvēki, gan mūsdienīgas ģimenes. Visi, kuriem ir citādākas prasības pret telpu, kurā viņi dzīvo, strādā, atpūšas. Tādi, kuri spēj novērtēt lietas ne tikai vizuāli, bet arī ar sajūtām, skaidro projekta attīstītājs.
Projektā būs 19 dzīvokļi un 10 autostāvvietas. Uz jautājumu, vai tas būs pietiekami, V.Vucāns atbild: «Lielākajā daļā projektu visiem nepietiek autostāvvietu. Jāņem vērā, kāda ir šīs vietas platība. Pēc likuma prasībām, uz diviem dzīvokļiem ir jābūt vienai autostāvvietai. Tās prasības tiek izpildītas, un autostāvvietas tiks izvietotas mājas pagalmā.»
Pēc V.Vucāna stāstītā, jau šobrīd ir trīs vai četri nopietni interesenti, kas vēlas iegādāties mazākos dzīvokļus projektā. Šobrīd norisinās sarunu process par dzīvokļu apdari un plānojumu.
Projekta attīstītājs loft stila dzīvokļus raksturo kā vienkāršus, funkcionālus, minimālisma stilā ar esošā - sienu un grīdu - enerģijas saglabāšanu. Viņaprāt, jau paskatoties uz veco sienu, rodas īpašas sajūtas.
Šī stila dzīvokļu segmentā konkurence saasinās. «Man šķiet, ka tas ir tikai labi, ka vecas ēkas tiek renovētas un tiek saglabāta to aura. Es domāju, ka tas katram attīstītājam liek darīt kvalitatīvāk, labāk un piedomāt par sīkumiem. Parasti gala rezultātā klientiem tas ir ieguvums,» spriež V.Vucāns.
Viņš novērojis, ka šāda tipa dzīvokļu izvēle ir saistīta ar Latvijas iedzīvotāju domāšanas veidu un valsts attīstību kopumā. «Šāds stils Amerikā un Eiropā bija jau pirms simts gadiem un būs vēl pēc simts gadiem. Latvijā, protams, mēs zinām, kā ir ar cilvēku domāšanu un kaut kā jauna pieņemšanu. Tas viss ir grūtāk un prasa lielāku laiku, pat vienkāršākās un elementārākās lietās. Esmu pārliecināts un zinu, ka ir ļoti daudz cilvēku, it sevišķi jaunākas paaudzes, kuri spēs to novērtēt un kuriem tas viss patiks. Arvien vairāk jebkurās vecuma robežās. Piemēram, blakus objektā atnāk pensionāru pāris un saka, ka viņi nekad nebija iedomājušies, ka viņiem varētu patikt betona griesti. Tajā pašā laikā vari visu ko mēģināt piedāvāt, piemēram, blakus «Lido» piedāvāt visus pasaules ēdienus, bet tāpat 90% ies un ēdīs ceptus kartupeļus ar kotleti. Cilvēkiem ir bail kļūdīties, un viņiem svarīgi, ko pateiks ciemiņi. Ir ļoti daudz un dažādu aspektu. Tas ir atkarīgs no tā, kā cilvēks uztver dzīvi, apkārtējos, kāda ir attieksme pret lietām un savām vērtībām. Manā uztverē koks, betons, stikls un metāls - tas ir pamats, lai radītu foršu vidi,» pārliecināts projekta attīstītājs.
V.Vucāns nenoliedz iespēju iegādāties vēl kādu šāda tipa ēku.«Rekonstrukcijas pašas par sevi ir ļoti interesantas. Svarīgi, lai ir atbilstoša cena. Pagaidām piedāvājums nav īsti adekvāts. Par saprātīgu cenu objektus ir ļoti grūti atrast. Strauji pieaug arī būvniecības izmaksas. Jābūt ekonomiskajam pamatojumam - nevis taisīt tikai taisīšanas pēc, bet arī, lai to visu pārdotu.»
#4/32
Pirmajā stāvā būs tikai mazie dzīvokļi, bet otrajā un trešajā - mazie un lielie.
#10/32
Plānots izmantot arī vecos griestus, savedot tos kārtībā, bet nenoslēpjot tos zem reģipša.
#13/32
«Terases izbūvei ir specifiskas prasības, mēs domājam un rēķinām. Tur ir jābūt citādākam pārklājumam, tas ir dārgāk, jo tam jāiztur cilvēku slodze. Iespēja ir, bet projekta gaitā to izskatīsim,» saka projekta attīstītājs.