Ja situācija ekonomikā šogad neuzlabosies, Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) redz problēmu ar restrukturizētajiem kredītiem, kas var radīt otro problēmu ciklu bankām.
Tā diskusijā atzina FKTK biroja vadītāja Anna Dravniece.
Viņa norādīja, ka cilvēkiem ienākumi nepalielinās, bet saistības pret banku arvien jāturpina pildīt. «Jāapzinās, ka saistības lielākoties ir ilgtermiņa, bet restrukturizācija ir tikai īstermiņa risinājums,» uzsvēra Dravniece.
Arī ekonomists un uzņēmējs Jānis Ošlejs atzina, ka situācija ekonomikā arvien ir sarežģīta un FKTK teiktais par restrukturizētajiem kredītiem ir vietā, jo, «ja neatradīsim ceļus ātrākai ekonomikas izaugsmei, dabūsim Japānai līdzīgas zombiju bankas, kas uz gadu desmitiem iesprūdušas kredītu restrukturizācijā ar ierobežotām iespējām jauniem kredītiem».
Tomēr Swedbank valdes loceklis Daniils Ruļovs centās kliedēt FKTK bažas, apgalvojot, ka vismaz Swedbank portfelis ir pietiekami restrukturizēts un arī pie salīdzinoši nelieliem satricinājumiem tāpat viss būšot kārtībā.
«Tas, kas ir restrukturizēts, ir ilgtermiņa, nevis īstermiņa risinājums. Par visu sektoru gan nevaru atbildēt,» sacīja Ruļovs.
Jau vēstīts, ka kopumā līdz pagājušā gada 31.decembrim Latvijas komercbankas bija restrukturizējušas 69 903 kredītus par 2,85 miljardiem latu.
Restrukturizēto kredītu apjoms veido 19,9% banku kopējā kredītportfelī.
Skaita ziņā vairums no restrukturizētajiem kredītiem bija izsniegts mājsaimniecībām, bet kredītu summas lielākas bijušas tieši tautsaimniecības nozarēm sniegtajiem kredītiem.
Bankas līdz pagājušā gada beigām bija restrukturizējušas 65 516 mājsaimniecībām izsniegtos kredītus 913,06 miljonu latu vērtībā. Uzņēmumiem restrukturizēti 4065 kredīti par 1,48 miljardiem latu.