Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) līdz 2012.gada beigām, uzraugot likvidējamās Latvijas Krājbankas administratora KPMG Baltics darbu, tajā likuma pārkāpumus nav atklājusi.
KPMG, kas ik pa laikam izpelnās asu kritiku, bankas administrators ir kopš 2011.gada nogales un līdz šā gada maija beigām atlīdzībā kopumā saņēmis 3,55 miljonus latu, liecina Db.lv aplēses, izmantojot laikrakstā Latvijas Vēstnesis sniegtās administratora atskaites. Tajā skaitā šogad piecos mēnešos administrators saņēmis 804 tūkstošus latu, kas ir par 35,6% mazāk nekā pērn šajā laikā.
«FKTK uzmanīgi seko līdzi Latvijas Krājbankas (LKB) maksātnespējas administratora KPMG Baltics darbībai, un, pamatojoties uz īstenotajiem uzraudzības pasākumiem - klātienes pārbaudi, saņemtajām atskaitēm, pārskatiem un atsevišķi lūgtajiem paskaidrojumiem - varam apliecināt, ka administratora līdzšinējā darbība atbilst likumam. Jāatzīmē, ka aizvadītā gada laikā saņemtas vairākas sūdzības par administratora darbu, kas izskatītas Rīgas apgabaltiesā, taču arī tiesa nav konstatējusi administratora rīcībā kādus pārkāpumus,» Db.lv atklāja FKTK pārstāve Laima Auza.
Saskaņā ar Kredītiestāžu likuma 154. panta ceturto daļu FKTK ir tiesīga kontrolēt maksātnespējas procesa administratora darbību, tajā skaitā ir tiesības iepazīties gan ar visu kredītiestādes un administratora dokumentāciju, kas saistīta ar banku, gan saņemt no administratora paskaidrojumus
un jebkuru citu nepieciešamo informāciju, kas saistīta ar bankas maksātnespējas procesu, liecina FKTK 2012.gada darbības pārskats. Tādēļ FKTK izveidoja pilnvarnieku grupu triju darbinieku sastāvā, kura 2012. gadā veica LKB administratora neklātienes uzraudzību – analizēja LKB administratora darbības pārskatus un reizi mēnesī sniedza FKTK vadībai atskaites par tiem, kā arī risināja aktuālus jautājumus saistībā ar LKB administratora darbību.
Lai FKTK rīcībā būtu iespējami plašāka informācija par LKB likvidācijas gaitu, administrators katru mēnesi sniedza FKTK informāciju par būtiskākajiem likvidācijas procesiem – aktīvu atgūšanu un realizāciju, kreditoru prasībām, tiesvedībām, sadarbību ar LKB lielākajiem klientiem, personāla jautājumiem u.c.
Papildus neklātienes uzraudzībai FKTK, līdzīgi kā citām bankām, arī LKB veica klātienes uzraudzību. Klātienes pārbaude tika veikta no 2012. gada 6. jūnija līdz 13. jūlijam, savukārt nākamā pārbaude plānota 2013. gada rudenī, atklāj FKTK.
Vēl FKTK aicināja LKB administratora pārstāvjus uz pārrunām, lai noskaidrotu dažādus ar likvidāciju saistītus jautājumus, kā arī saņemtu administratora paskaidrojumus par atsevišķiem FKTK interesējošiem aspektiem.