Vairāk nekā trešā daļa - 36% - Latvijas iedzīvotāju apsver iespēju nākotnē strādāt ārzemēs, liecina Eiropas Komisijas socioloģisko pētījumu centra Eurobarometer jaunākais pētījums.
Saskaņā ar pētījuma rezultātiem lielāku gatavību strādāt ārzemēs pauduši tikai Dānijas (51%), Igaunijas (38%) un Zviedrijas (37%) iedzīvotāji, tāpat iespēju pelnīt naudu ārpus dzimtenes apsver liela daļa aptaujāto Lietuvā un Somijā (abās 35%).
Savukārt vismazāk gatavi darbam ārvalstīs ir Itālijas (4%), Grieķijas un Austrijas (abās 8%) iedzīvotāji. Vidēji ES šis rādītājs sasniedz 17%.
Komentējot iespējamos aizceļošanas iemeslus, 65% aptaujāto Latvijā norādījuši, ka dotos uz ārzemēm gadījumā, ja zaudētu darbu un nevarētu atrast jaunu nodarbošanos dzimtenē. Lielāku gatavību strādāt ārvalstīs bezdarba situācijā pauduši tikai respondenti Francijā, Kiprā un Zviedrijā (visās 66%). Vidēji blokā šādu cilvēku īpatsvars sasniedz 48%.
Kopumā eiropieši būtu gatavi pārcelties uz darbu ārzemēs, cerot uz labāku dzīves kvalitāti, labākiem darba apstākļiem un karjeras iespējām. Tomēr no šādas ieceres viņus atturētu apziņa, ka dzimtene ir viņu mājas, kā arī nevēlēšanās radīt liekas problēmas savai ģimenei un atstāt draugus.
34% Latvijas iedzīvotāju ir pārliecināti, ka pašlaik izredzes atrast darbu ārzemēs ir daudz lielākas nekā atrast darbu dzimtenē, un tas ir augstākais šāda uzskata pārstāvju īpatsvars ES. Līdzīgas domas Eurobarometer aptaujās pauduši arī 32% aptaujāto Lietuvā un 11% - Igaunijā, kā arī vidēji 9% respondentu visā blokā.
Kā vispievilcīgāko galamērķi iespējamiem darba meklējumiem lielākā daļa aptaujāto ES minējuši Amerikas Savienotās Valstis, bet tām seko Lielbritānija, Austrālija un Spānija. Turklāt pētījuma autori norāda, ka bloka jauno dalībvalstu iedzīvotāji salīdzinājumā ar respondentiem vecajās dalībvalstīs daudz biežāk devuši priekšroku Vācijai.
Bloka iedzīvotāji arī norādījuši, ka labprāt dzīvotu šajās valstīs tādēļ, ka tajās viņiem ir lielākas izredzes iegūt augstāku atalgojumu, patīk šo valstu kultūra un dzīvesveids, kā arī ir nepieciešamās valodas prasme.
Kopumā 48% aptaujāto ES ir pārliecināti, ka cilvēku kustība bloka robežās nāk par labu indivīdiem, 47% domā, ka tā dod labumu ekonomikai, taču tikai 36% redz ieguvumus ģimenēm.
Savukārt Latvijas iedzīvotāji, vērtējot darbaspēka mobilitāti, ir daudz pesimistiskāki. ā 65% aptaujāto Latvijā ir pārliecināti, ka strādājošo pārceļošana nāk par sliktu ekonomikai, bet 52% uzskata, ka tā nes ļaunumu ģimenēm, un tie ir augstākie negatīvā vērtējuma rādītāji ES valstu vidū. Tāpat 33% respondentu norādījuši, ka, viņuprāt, darbaspēka kustība pāri reģionu un valstu robežām nelabvēlīgi ietekmē indivīdus, un vēl pesimistiskāk šo ietekmi novērtējuši tikai aptaujāti Grieķijā (34%) un Kiprā (36%).
Pētījuma rezultāti arī rāda, ka kopumā tikai 16% ES iedzīvotāju pagātnē bijusi pieredze, dzīvojot vai strādājot ārvalstīs. Vismazākais tādu iedzīvotāju īpatsvars, kuri savulaik dzīvojuši vai strādājuši ārpus dzimtenes, - tikai 5% - fiksēts Itālijā, bet vislielākais - 46% - Luksemburgā. Latvijā šādu cilvēku īpatsvars sasniedz 14%.