Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu līderi uzdevuši savu valstu ārlietu ministriem apsvērt jaunas sankcijas pret Krieviju saistībā ar vardarbības saasinājumu Ukrainas austrumos, kad viņi ceturtdien tiksies ārkārtas sanāksmē Briselē.
Kopīgā paziņojumā otrdien 28 ES dalībvalstu vadītāji pauda savas bažas par Krievijas atbalstu prokrieviskajiem separātistiem, kas pie Mariupoles pilsētas sākuši jaunu militāro kampaņu.
«Saistībā ar situācijas pasliktināšanos mēs lūdzam gaidāmajā Ārlietu padomes sanāksmē izvērtēt situāciju un izskatīt jebkādu piemērotu rīcību, jo īpaši turpmākus ierobežojošus pasākumus,» lasāms paziņojumā.
Pasākumu mērķim ir jābūt «straujai un vispusīgai Minskas vienošanos izpildei», tajā teikts, atsaucoties uz lielā mērā ignorēto pamiera plānu, kas tika parakstīts septembra sākumā Baltkrievijas galvaspilsētā.
«Mēs izsakām savas bažas par drošības un humānās situācijas pasliktināšanos Ukrainas austrumos. Mēs nosodām civiliedzīvotāju nogalināšanu nekritiski izvērtētā apšaudē Ukrainas ostas pilsētā Mariupolē 2015.gada 24.janvārī,» piebilsts 28 ES dalībvalstu un valdībuvadītāju kopīgajā paziņojumā.
«Mēs norādām uz pierādījumiem par nepārtrauktu un pieaugošu atbalstu, ko separātistiem sniedz Krievija, kas apliecina Krievijas atbildību,» tajā teikts.
ES valstu un valdību vadītāji situāciju Ukrainā izvērtēs nākamajā sanāksmē Briselē 12.februārī, viņi piebilda.
ES procedūra paredz, ka ārlietu ministri pilnvaro bloka izpildvaru Eiropas Komisiju izstrādāt jaunu sankciju plānu, kuru pēc tam apstiprinās dalībvalstu līderi.
28 valstu veidotais bloks vairākās kārtās ir noteicis sankcijas pret Krieviju kopš tā pērn martā pēc starptautiski neatzīta referenduma anektēja Ukrainas Krimas pussalu. Sankcijas būtiski tika pastiprinātas pēc tam, kad jūlijā virs separātistu kontrolētas teritorijas Ukrainas austrumos tika notriekta Malaizijas nacionālās lidsabiedrības "Malaysia Airlines" lidmašīna ar 298 cilvēkiem.
Pēc uzbrukuma Mariupolē, kad raķešu apšaudē gāja bojā 30 cilvēki, ES augstā pārstāve ārlietās un drošības politikas jautājumos Federika Mogerini sasauca bloka dalībvalstu ārlietu ministru ārkārtas sanāksmi, lai vienotos par ES atbildi uz vardarbības saasinājumu.
Mogerini pagājušajā nedēļā tika kritizēta pēc tam, kad ierosināja, ka ES vajadzētu mīkstināt pozīciju attiecībās ar Krieviju.